Tabletke foto: Profimedia
Svetovni dan kontracepcije, ki ga po vsem svetu obeležujemo 26. septembra je dan, ki je namenjen ozaveščanju o kontracepcijskih možnostih in je vrhunec vsakoletnih prizadevanj aktivnosti, ki želijo izboljšati spolno zdravje in oblikovati svet, v katerem je vsaka nosečnost zaželena. V tokratnem članku bomo preverili nekaj najbolj popularnih mitov o uporabi kontracepcijskih tabletk.
Med tem ko večina žensk omenjeno obliko kontracepcije pozna, je veliko takih, ki se jim zaradi raznih mitov raje izogibajo. Kot poudarjajo pri Gedeon Richter je vsak nov produkt (tabletke) izboljšava, ki temelji na novih in višjih kriterijih in tako je vsak strah v resnici odveč.
MIT 1: Hormoni v kontracepcijskih tabletkah so škodljivi
Ti imajo svoje pluse in minuse. Najpogostejši neželeni učinki, ki se običajno pojavijo na začetku jemanja tabletk in so prehodne narave, so vmesne krvavitve, glavoboli, sprememba razpoloženja, napetost v dojkah ali slabost. Hormoni na drugi strani premorejo tudi številne ugodne učinke. Zmanjšujejo menstrualno bolečino in krvavitve ter težave zaradi aken. Uredijo mesečno krvavitev in zmanjšujejo tveganje za pojav nenevarnih cist ali raka jajčnikov, raka sluznice maternice ter raka debelega črevesa in danke.
MIT 2: Če jemljem kontracepcijske tabletke, bom imela kasneje težave z zanositvijo.
Plodnost se po prenehanju uporabe povrne zelo hitro. Tablete plodnost dolgoročno celo ohranjajo, saj je vdor škodljivih mikroorganizmov v maternico zaradi zgoščene sluzi v materničnem vratu otežen.
MIT 3: Med jemanjem neaktivnih tablet ali med enotedenskim premorom brez tablet nisem zaščitena in lahko zanosim.
Če ste tablete jemali redno in dosledno vsak dan ob približno istem času, ste zaščiteni tudi v času jemanja neaktivnih tablet ali med enotedenskim premorom brez tablet.
MIT 4: Po določenem času je potrebno prekiniti z jemanjem tabletk, da se telo očisti
Ne. S tem ste poveča tveganje za neželeno nosečnost in pojav krvnih strdkov v prvih mesecih po ponovnem pričetku jemanja tablet.
MIT 5: Kontracepcijske tabletke me ščitijo tudi pred spolno prenosljivimi okužbami.
Ne. Edina učinkovita zaščita pred spolno prenosljivimi okužbami je kondom.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.