Zdravje
 

Koronavirus: Alkohol poveča tveganje za sindrom akutne dihalne stiske

21. 4. 2020; 13.00
Avtor: STA
vodka, alkohol

Tudi vi te dni ne uživate alkohola? foto: Profimedia

V času pandemije covida-19 Svetovna zdravstvena organizacija spodbuja ozaveščenost o zdravju škodljivih navadah, kot je pitje alkoholih pijač. To poveča tveganje za nastanek sindroma akutne dihalne stiske, ki je eden najtežjih zapletov pri covidu-19. V času pandemije naj posamezniki spijejo čim manj alkoholnih pijač oziroma, naj se jim odrečejo.

Pandemija novega koronavirusa je izredna situacija, v kateri mnogi doživljajo negotovost, strah in skrbi. Vse to lahko poveča željo, da bi težave omilili s pitjem alkoholnih pijač, kar pa ima pomirjevalni učinek le kratek čas. "Opijanje in dolgotrajno pitje alkohola posamezniku, bližnjim in družbi prineseta mnogo več škode kot dobrega," opozarjajo na strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Absolutno zavračajo tudi mite, kakršen je, da pitje alkohola posameznika lahko zaščiti pred boleznijo covid-19.

Alkohol namreč škodljivo vpliva na skoraj vsak organ. V času pandemije pa je razlogov, zakaj se odreči alkoholu, še več. Dolgo je znano, da ima pitje alkohola škodljive učinke na imunski sistem, manj pa je znano dejstvo, da na imunski odziv posameznika vplivajo že manjše količine alkohola. "Varne količine alkohola ni, ter da se z vsako popito alkoholno pijačo poveča tveganje za škodo na zdravju," opozarjajo na inštitutu.

koronavirus, simbol, bris, test foto: Niko Časar

Strokovnjaki ameriškega inštituta National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism so leta 2015 izvedli raziskavo in ugotovili, da alkohol vpliva na vse vidike imunskega odziva organizma, kar zmanjša odpornost posameznika na širok spekter patogenov, vključno z virusi in bakterijami. Pri virusnih okužbah pa lahko alkohol poveča dovzetnost za okužbo ali prispeva k težjemu poteku bolezni. Pitje alkoholnih pijač med drugim povečuje tudi tveganje za nastanek sindroma akutne dihalne stiske, ki je eden najtežjih zapletov covida-19.

V času epidemije na NIJZ priporočajo, da bi odrasli pili alkohol v čim manjših količinah ali se mu celo v celoti odrekli. Strinjajo se tudi s pobudo koalicije slovenskih nevladnih organizacij s področja javnega zdravja glede prepovedi spletne prodaje in dostave alkoholnih pijač na dom. Zmanjševanje dostopnosti do alkoholnih pijač namreč dokazano zmanjšuje škodo, ki jo alkohol povzroča. Dodajajo, da bi v prihodnje veljalo razmisliti tudi o omejitvah prodaje alkoholnih pijač na bencinskih črpalkah.

Alkohol tudi škodljiv vpliva na razvoj otroka med nosečnostjo. foto: Pexels

Poleg ukrepov omejevanja dostopnosti alkohola pa je po zapisu NIJZ zelo pomembno krepiti preventivne dejavnosti, zgodaj prepoznavati tiste, ki pijejo na način, s katerim tvegajo škodo, ali pa na način, da je škoda zaradi alkohola že prisotna, ter uspešno zdraviti tiste, pri katerih je prisotna zasvojenost z alkoholom.

V času epidemije pa je veliko omenjenih aktivnosti okrnjenih, zato bi veljalo pozornosti nameniti boljšemu dostopu do teh virov in njihovi krepitvi. Ob tem so na NIJZ spomnili, da so preko različnih kanalov tudi sedaj dostopni številni strokovnjaki za brezplačne razbremenilne pogovore ob soočanju s stresom, strahovi ali skrbmi, povezanimi z novim koronavirusom.

Ob vsem zapisanem posameznike opominjajo, da si imunski sistem lahko krepijo predvsem z zdravim načinom prehranjevanja in redno telesno aktivnostjo.

prejšnji članek
Na onkološkem inštitutu odpovedane operacije, okužena zaposlena
Zdravje
Na onkološkem inštitutu odpovedane operacije, okužena zaposlena
naslednji članek
Dobrodelna dražba: druženje in tekma z Luko Dončićem
Svet slavnih
Dobrodelna dražba: druženje in tekma z Luko Dončićem

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.