lesni pepel foto: Dreamstime
Lesni pepel so po podatkih uporabljali že v daljni preteklosti. Nepogrešljiv je bil pri celjenju ran pa tudi pri negi problematične kože. Ötzi, najstarejše naravno mumificirano truplo, ki so ga našli na ozemlju Evrope in izhaja iz obdobja bakrene dobe, je imel na sebi kar 61 tetovaž, za katere je bil kot barvilo uporabljen pepel. V starem Egiptu in Rimu so ženske pepel uporabljale namesto črtala za oči in kot barvilo za nego las. In še ne dolgo nazaj so s pepelom s kože odstranjevali madeže, ki jih je za seboj pustila barva za lase.
Uporaba v kuhinji
Pepel so nekoč uporabljali za izdelavo naravnih čistil in mil. Ta postopek danes znova postaja priljubljen. Pepel najprej namočite v vodi, da nastane lug, nato ga zmešajte z maščobo in skuhajte v milo. Dobljeni lug oziroma milo lahko uporabljate za čiščenje kopalnice, tal, pohištva, kuhinje in drugega.
Očistite avtomobilske luči
Pepel občasno dodajte na kompost, tako boste prispevali številne pomembne elemente, ki so bistveni za kakovost prsti.
Z leti se na avtomobilskih lučeh pogosto naredi rumena prevleka, ki slabi svetilnost. Če jo želite odstraniti na naraven način, iz pepela in nekaj vode zmešajte gosto pasto ter jo nanesite na avtomobilske luči. Nato pa s krožnimi gibi polirajte, dokler ne odstranite celotne rumene prevleke. Pasto lahko uporabite tudi za čiščenje kaminskega stekla. Presenečeni boste, kako lahko črn pepel poskrbi za sijaj in čistočo.
V ribniku preprečite rast alg
Če so se pozimi in v deževni pomladi v vrtnem ribniku nabrale alge, bo pepel prava izbira, da jih omejite. Dovolj bo, če boste vodi dodali zgolj nekaj žlic pepela. Tako boste zagotovili dovolj kalija in uspešno rast drugih vodnih rastlin. A nikar ne pretiravajte, saj pepel tudi spreminja pH vode, kar lahko na določene vrste rib vpliva celo usodno.
Rešitev za paradižnik in trto
Z lesnim pepelom boste spodbudili rast številnih rastlin, ki za to potrebujejo kalcij. Najbolje je, če pepel dodate kar v jamico, v katero boste posadili sadiko. Sicer pa lahko rastline tudi zalivate z vodo, ki ste ji primešali pepel, oziroma ga posujete po zemlji. V pomladnih mesecih je pepel tudi idealno »gnojilo« za vinsko trto in nekatere druge rastline, prav tako pa odlična zaščita rastlin, ki so jih napadle listne uši.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.