Zdravje
oglas
 

Strije so posledica raztezanja kože, krivec je navadno genetika

17. 6. 2022; 14.00
Avtor: Zoran Franc
strije

strije foto: Dreamstime

Kmalu bomo slekli oblačila in se v kopalkah nastavili sončnim žarkom ter uživali na plaži, a nekateri se svojega telesa morda sramujejo, ker njihova koža ni takšna, kot bi si želeli. Strije. O pojavu in vzrokih smo se pogovarjali z Lauro Sardinšek, magistrico kozmetike, diplomirano kozmetičarko in diplomirano medicinsko sestro.

Videz kože lahko zelo vpliva na človekovo samopodobo. Eden izmed estetsko manj prijetnih, a pogostih kožnih pojavov so lise, ki spominjajo na zebraste črte – strije. Same po sebi niso nevarne in ne pomenijo zdravstvenih težav, vendar lahko za posameznika prestavljajo veliko psihološko breme, ki je včasih povezano tudi z zmanjšano samozavestjo in drugimi čustvenimi stiskami.

Kaj so pravzaprav strije?

Strije so kožne lezije, prisotne predvsem pri ženskah, ne izognejo pa se jim niti moški. Pojavijo se lahko pravzaprav kjerkoli na telesu, a najpogosteje prizadenejo predele z največjim raztezanjem kože: na trebuhu, prsih, bokih, stegnih in zadnjici, zasledimo jih lahko tudi na spodnjem delu hrbta, pod pazduhami in na nadlakteh.

Zakaj se pojavijo, kakšni so vzroki?

Glavni krivec je genetika, saj ta določa kakovost kože in vezivnega tkiva, dodaten vpliv naj bi imele povečana telesna masa in spremembe med nosečnostjo. Pogosto se pojavijo tudi zaradi hitre rasti v adolescenci, v nekaterih primerih pa so posledica obolenj, pri katerih se čezmerno izločajo določeni hormoni (kortikosteroidi, estrogen), ali jemanja zdravil, ki takšne snovi vsebujejo. Prav tako lahko nastanek strij povzroči nekontrolirana uporaba zdravilnih pripravkov, ki vsebujejo kortikosteroide, saj ti povzročajo okvaro kolagenskih in elastinskih vlaken.

Sproščeno v kopalke foto: profimedia

Če prav razumem, gre za pojav po določeni »mehanski« spremembi?

Gre pravzaprav za spremembe v usnjici kože, ki so lahko posledica mehanskega raztezanja kože, hormonskih sprememb ali naravne strukturne motnje. Na tem predelu primanjkuje kolagenskih in elastinskih vlaken, ki sicer omogočajo, da se v primeru rasti ali pridobivanja telesne teže koža razteza, in zgodi se preureditev. Ob nenadnem in čezmernem raztezanju kože se vlakna raztrgajo, kar v usnjici povzroča brazgotinjenje tkiva in nastanek razpok, in to opazimo kot strije. Gre za rdeče ali vijoličasto obarvane linearne linije, saj skozi kožne razpoke prosevajo spodaj ležeče žile. V nekaterih primerih so rahlo dvignjene in srbeče. Ko se sčasoma žile skrčijo in brazgotine zbledijo ter se vbočijo, nastopi kronična faza strij. Pri tej obliki so linje bolj nagubane in hipopigmentirane.

Barva strij veliko pove o času njihovega nastanka. Ta podatek je pri obravnavi zelo pomemben, saj je odpravljanje strij uspešnejše pri novonastalih spremembah, medtem ko na videz starejših strij vplivamo veliko težje.

strije, ženska foto: profimedia

prejšnji članek
Tudi pomivalni stroj je treba redno čistiti
Zdravje
Tudi pomivalni stroj je treba redno čistiti
naslednji članek
Ines Erbus uresničuje sanje
Svet slavnih
Ines Erbus uresničuje sanje

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.