Zdravje
 

Brez počitka juhica ne bo zalegla!

3. 2. 2016; 11.58
Avtor: Marijana Mandić
Brez počitka juhica ne bo zalegla!
Najboljše zdravilo za prehlad so počitek in spanec, skromnejša in skrbno izbrana prehrana ter veliko tekočine.

Ob prebolevanju prehlada je pomembno, da prisluhnemo telesu in pustimo, da ima okužba svoj potek. Ni dobro zatirati simptome, ki kažejo, da se naše telo bori z boleznijo. Najboljše zdravilo so počitek in spanec, skromnejša in skrbno izbrana prehrana ter veliko tekočine.

Prehlad ali gripa?

Tako prehlad kot gripa sta virusni obolenji in sta si včasih presenetljivo podobni. Njuni običajni simptomi so izcedek iz nosu, boleče grlo, glavobol in vročina ter splošno slabo počutje. A prehlad je sprva milejši in se počasi stopnjuje, simptomi gripe pa se začnejo nenadoma, spremljajo pa jih bolečina v sklepih in okončinah, visoka vročina, drgetanje, močan glavobol in pogosto tudi suh kašelj. Večina simptomov gripe mine v nekaj dneh, suh kašelj pa lahko traja in traja. Žal se lahko po gripi pojavijo tudi dolgotrajna depresija, brezvoljnost in utrujenost, pri starejših pa se lahko zaradi šibkejšega imunskega sistema razvijejo še bronhitis ali pljučnica.

Cepiti se ali ne?

Cepljenje proti gripi ne zagotavlja popolne zaščite, saj je nemogoče izdelati cepivo, ki bi delovalo na prav vse seve bolezni, vendar ga zdravniki kljub temu priporočajo ljudem z oslabljenim imunskim sistemom oziroma starejšim. Res je, da je idealen čas za cepljenje pred vrhuncem sezone gripe, ki je pogostokrat novembra, saj traja običajno dva tedna, da cepivo povsem aktivira imunski sistem. Toda cepljenje je primerno kadarkoli v času sezone gripe, od 1. oktobra do 31. maja. 

Nikamor brez dezinfekcijskega sredstva!

Še najbolje pa je okužbe prehlada in gripe preprečevati s pravilno prehrano in zdravim življenjem. Obroki naj bodo hranljivi, brez odvečnega sladkorja in maščobe, obvladujmo stres, ne pretiravajmo z alkoholom, opustimo cigarete. Izogibajmo se nagnetenim prostorom, predvsem pa si dosledno umivajmo roke. Vsakih 30 minut se dotaknemo do 300 različnih površin, zato se je nevarnim virusom in bakterijam v vsakdanjiku skoraj nemogoče izogniti. Zgolj en sam dotik zadostuje za širjenje okužb. Roke si umijemo vedno, preden začnemo jesti, ko pridemo domov in vsakič po uporabi stranišča. Umivanje naj traja vsaj 20 sekund, roke pa si obrišimo v papirnato brisačo in z njo zaprimo pipo, če smo v javnih sanitarijah. Brisače iz frotirja doma vsak dan menjavajmo, sicer se okužba lahko prenese nazaj na roke. Če v bližini ni lijaka in mila, uporabimo dezinfekcijsko sredstvo, bodisi razkužilne robčke, gele ali pršila. Roke si razkužujemo 15 sekund oziroma tako dolgo, da se razkužilo posuši.

Superživila

Superživila, ki preprečujejo in zdravijo prehlad in gripo, so črni ribez, pekoča paprika, kamilice, ameriški slamnik, bezgovo cvetje in jagode, česen, ingver, grenivke, guava, hren, limone, kapucinka, pomaranče, poprova meta, šipek, origano, rman.

Čaj proti prehladu

Za čaj, ki pomaga kar najhitreje opraviti s simptomi prehlada, potrebujemo:

- 1/2 žličke origana

- 1/2 žličke rmana

- 1/2 žličke bezgovih cvetov

- droben ščepec pekoče paprike

- 1 skodelico kropa

- 2 žlici limoninega soka

- med po okusu

Priprava: Zelišča stresemo v čajno cedilce, ga postavimo v čajno skodelico in poparimo. Pokrito pustimo 10 minut, potem pa zelišča odstranimo, dodamo limonin sok in med ter popijemo še vroče.

Žajbljeva mešanica za boleče grlo

Potrebujemo:

- 1 žličko žajblja

- 1/2 žličke plezajoče lakote (Gallium aparine) 

- 1/2 žličke nasekljanega svežega ingverja

- 1,5 l vrele vode

Priprava: Žajbelj, plezajočo lakoto in ingver damo v ogret čajnik, poparimo in po 5 minutah precedimo ter pijemo po požirkih.

Ste že okuženi?

 Vzemimo si čas za okrevanje; vse preveč ljudi poskuša zaradi zahtev vsakdana virusne infekcije prestati na nogah. Toda bolno telo potrebuje počitek, da lahko svoje notranje zdravilne vire usmeri v boj proti okužbi. Če kljub bolezni opravljamo vsakodnevno delo, jemljemo imunskemu sistemu čas in energijo za zdravljenje. Ne počutimo se krive in si vzemimo dan ali dva prosto. Udobno se namestimo na kavču s svojo najljubšo odejo, knjigo in veliko pijače ter pustimo, da naše telo opravi svoje delo in se pozdravi.

 Ližimo cinkove pastile; ob prvem smrkanju vzemimo škatlico pastil, ponekod so na voljo tudi v obliko lizik. Ližimo jih vsake tri do štiri ure, do šest dni. Zanesljivo bomo zmanjšali moč in trajanje navadnega prehlada.

 Za boleče mišice uporabimo športne kreme; virusne okužbe pogosto spremljajo bolečine v mišicah, sredstva, ki jih lahko kupimo za lajšanje bolečin, brez recepta, pa so odlična. Eno takšnih je tigrova mast ali kitajski balzam z dodanim čebeljim voskom, izdelan po osnovnem receptu z Daljnega vzhoda. Eterična olja mentola, evkaliptusa, rožmarina, cimeta, ingverja poskrbijo ne le za vnete mišice oziroma revmatična obolenja, ampak tudi za glavobol in zaprte dihalne poti.

 Vzemimo homeopatske pripravke; homeopatija za zdravljenje prehlada in gripe uporablja zdravila v obliki globulov oziroma majhnih kroglic. V tem času se je treba izogibati kavi, metinemu in kamiličnemu čaju ter mentolovim bonbonom in žvečilnim gumijem. Zdravilo prve izbire, ob prvih znakih prehlada, je Aconitum ali repičasta preobjeda, o nadaljnjem zdravljenju pa nam bodo natančneje svetovali v lekarnah.

 Zmanjšajmo vnetje s kan jangom; kupimo ga lahko v nekaterih trgovinah z zdravo prehrano in je mešanica zdravilnih zelišč, Eleutherococcus senticosus in Andrographis paniculata, ki marsikje po svetu izpodriva ehinacejo. Kang jang deluje, kakor kažejo obširne študije, dvakrat bolje kot priljubljena zdravila na recept za preprečevanje zapletov gripe in prehlada. Ob prvem znamenju prehlada ali gripe vzemimo dve tableti.

 Začnimo kuhati; naša babica je dobro vedela, kaj dela, ko nam je kurjo juhico ponujala po žličkah. Juha pomaga s paro odpreti zamašene sinuse, antioksidanti v jušni zelenjavi pa pomagajo zmanjšati vnetni odziv imunskega sistema na prehlad. Za redčenje sluzi in čiščenje zamašene glave med prehladom pa je primerna še indijska hrana z obilo čilija ali karija ali po slovensko - govedina s hrenom.

prejšnji članek
Po žlicah do vitkosti
Zdravje
Po žlicah do vitkosti
naslednji članek
Hujšanje z rdečim vinom
Zdravje
Hujšanje z rdečim vinom
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.