Kristali sečne kisline se nakopičijo v sklepu in s svojimi ostrimi robovi poškodujejo notranjost sklepa, kar boli kot hudič, posledično pa se razvije še vnetje. Vsak bolnik se seveda skuša rešiti bolečine, zato običajno najprej poseže po analgetikih.
Toda če zdravite samo znake, vzroka za bolezen pa ne, se bolečina ponavlja, dokler se sklep ne deformira. Nekateri ljudje so dedno nagnjeni k putiki in se jim ponavlja, zato dobro vedo, kako je treba ravnati. Drugi spodbudijo napad s svojim življenjskim slogom. Pravega razloga, zakaj nekateri trpijo za putiko, drugi pa ne (čeprav oboji grešijo enako), medicina še ni odkrila. Putiko po navadi spremlja še kakšna druga zdravstvena težava: povišan krvni tlak ali sladkorna bolezen (neredko celo oboje).
Jabolčni kis, limona in višnje
Za putiko na srečo obstaja kar precej ljudskih zdravil iz narave, vendar vsako ne pomaga vsakemu. Običajno vsak zase ve, kaj mu bo pomagalo in kaj ne. Nekateri prisegajo na jabolčni kis. Žlico kisa zamešate v kozarec vode in pijete dvakrat ali trikrat na dan. Če pomaga, ni nič narobe, če si privoščite več te zdravilne tekočine.
Zelo znan in pogosto uporabljan napitek je iz soka ene limone, pomešanega s pol žlice sode bikarbone; to pustimo stati nekaj sekund, potem pa zamešamo v kozarec vode in takoj popijemo. Mnogi za odpravo bolečin pri putiki svetujejo uživanje češenj. V trgovinah lahko dobite zamrznjene višnje, ki bodo prav tako pomagale. Ni jih treba odtajati, temveč kar zamrznjene stresemo v močan mešalnik in dobro sesekljamo, da dobimo gost napitek, ki mu prilijemo kozarec vroče vode in takoj popijemo. Pijačo si pripravimo večkrat na dan. Tisti, ki imajo s češnjami ali višnjami dobre izkušnje, pravijo, da pomagajo tudi vložene v kompotu. Vendar je treba biti pri tem pazljiv, saj so kompoti navadno polni sladkorja, ki pa pri putiki ni priporočljiv. Od sadja priporočajo tudi jabolka in banane.
Popiti je treba veliko vode!
Temeljno pravilo je, da je treba pri napadu putike popiti čim več vode. Hidrirano telo bo sečno kislino prej spravilo iz sebe. Najbolje je nenehno imeti pri sebi steklenico vode. Eden najbolj znanih biologov, strokovnjakov za zdravilne rastline in hrano, dr. James Duke (njegova knjiga Zelena lekarna je prevedena tudi v slovenščino), ima tudi sam težave z napadi putike. Preizkusil je skoraj vse domače recepte in najbolje se je pri njem obnesel izvleček zelene.
Lahko si naredite tudi napitek iz stebelne zelene: štiri stebla daste v sokovnik, dodate tri ali štiri srednje velike korenčke in eno srednje veliko jabolko. Iztisnjen sok je treba takoj popiti. Če sokovnika nimate, si zmešajte napitek v mešalniku. S tem boste dobili tudi precej vlaknin, ki prav tako pomagajo pri izločanju.
Med zdravilnimi zelišči dr. Duke priporoča sladki koren. Izvleček je mogoče dobiti tudi pri nas v specializiranih prodajalnah. Pomagala bo še kurkuma, orientalska začimba, ki je bistveni del vsakega spodobnega karija. Njena učinkovina kurkumin preprečuje sintezo prostaglandinov, glavnih povzročiteljev bolečin in vnetja. Zelo koristen je tudi avokado. Poleg sladkega korena sta med zelišči proti putiki učinkovita mačji in vražji krempelj, pa tudi oves, čaj iz oljčnih listov, kopriv in vrbovega lubja.
Kava dokazano pomaga!
Mnogi strokovnjaki priporočajo pitje kave. Če ste je dnevno vajeni popiti skodelico ali dve, si pri putiki mirno privoščite še eno ali dve. Raziskave o tem so delali tako Američani (Harvard School of Medicine) kot Kanadčani (University of British Columbia) in svoje izsledke objavili v strokovni reviji Arthritis and Rheumatism. Ugotovili so, da kava zmanjšuje koncentracijo sečne kisline v krvi. Pri putiki je treba nujno poskrbeti za redno dnevno fizično aktivnost. Odlične so tibetanske vaje za pomlajevanje. Samo pet jih je, a treba jih je delati vsak dan. Najdete jih lahko na spletu ali v knjižici Vrelec mladosti.
Zelenjava je zakon
Tudi pri hrani je treba paziti. Največ mora biti sveže zelenjave in sadja (na primer solate, ta čas bo najbolj zdrav regrat); s sadjem pa ne gre pretiravati, saj vsebuje sladkor. Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki uživajo veliko živil, bogatih z vitaminom C (na primer paprike, kivi, limone in druge agrume), v krvi zelo malo sečne kisline. Ostri feferoni in čiliji so koristni zaradi kapsaicina, ki pomaga pri bolečinah. Ingver vsebuje protivnetne in tudi veliko drugih encimov. Priprava je preprosta: v skodelico prevrete vode narežete tri ali štiri rezine svežega ingverja in tekočino počasi, po požirkih, popijete. Lahko pa si naredite pripravek iz mešanice naribanega ingverja in žlice medu. Dodate lahko še limonin sok, ki bo prav tako olajšal težave. Med najpogosteje priporočenimi vrstami sadja je ananas. Njegove sestavine imajo tako velik protivnetni učinek, da jih je nemška vlada odobrila za uporabo pri zdravljenju poškodb in kirurških ran; poleg tega vsebuje precej mangana, ki je potreben za tvorbo kolagena, vlaknatega proteina, ki gradi vezivna tkiva, kosti, kožo ter hrustanec.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.