Zdravje
 

Bolezen, ki traja vse življenje

2. 9. 2018; 13.00
Avtor: Mira Ćirović / Bodi zdrava
Ženska
V razvitem svetu najbolj razširjena kožna bolezen pri otrocih zahteva pozornost tudi takrat, kadar je v fazi mirovanja.

Atopijski dermatitis je najpogostejše kožno obolenje v sodobnem svetu, v zadnjem času je to najbolj razširjena kožna bolezen pri otrocih. Z njim se spopada pet odstotkov odrasle populacije in 15 odstotkov otrok. Pojavi se že pri dojenčkih z značilnim rdečim izpuščajem, ki zelo srbi, peče in lahko celo krvavi. V najhujših primerih tega obolenja so bolniki pogosto tudi hospitalizirani. Strokovnjaki pa ne vedo natančno, zakaj se pojavi. Pogosti spremljevalci dermatitisa so alergije in astma. Atopijski dermatitis sicer ni nevarna, je pa izjemno neprijetna bolezen, saj jo spremljajo rdečine s hudo srbečico na obrazu in pregibnih delih telesa.

Pordela in srbeča kože


Zunanji sloj naše kože opravlja dvojno funkcijo: kožo ščiti pred zunanjimi viri draženja in ohranja optimalno navlaženost. Okvarjena funkcija kožne pregrade je eden ključnih dejavnikov pri nastanku srbečice. Praskanje srbeče kože povzroča dodatne poškodbe zunanjega sloja kože, ki vodijo v začarani krog srbenja in praskanja. Rdečica na koži in srbečica imata lahko veliko vzrokov: izsušenost kože, pogoste kožne bolezni, kot je denimo atopijski dermatitis, ali alergijske kožne reakcije. Ko koža izgubi vlago, postane suha, krhka in sčasoma na njej nastanejo razpoke. Mikroorganizmi in alergeni lahko skozi razpoke vstopajo v kožo, pri tem pa se pojavita vnetje in srbenje. Praskanje stanje dodatno poslabša, zato običajno nastane začarani krog srbenja in praskanja.

Bolezen v dveh fazah


Za atopijski dermatitis sta značilni dve fazi: akutna in mirna faza. Prav v mirni fazi je izjemnega pomena, da bolniki nadaljujejo skrbno nego kože in ne pozabijo, da tako zmanjšajo možnost vnovičnega akutnega izbruha. Ko bolezen miruje, dermatovenerologi svetujejo uporabo izdelkov, ki so na voljo v lekarnah in so namenjeni negi kože z atopijskim dermatitisom. V akutni fazi, ko bolezen izbruhne, pa pridejo v poštev le zdravila, ki jih predpišejo na recept.

Iz prve roke


»Sin je imel rdeče izpuščaje na ličkih, vratu in na pregibih. Pediatrinja nam je predpisala kortikosteroidno kremo. Stanje se je za nekaj časa umirilo in čez čas ponovno poslabšalo. Ugotovila sem, da so izbruhi rdečice povezani z nekatero hrano,« je dejala mamica triletnega sina, ki ima diagnozo atopijski dermatitis. »Po daljšem raziskovanju sva dermatitis umirila z izogibanjem hrani, ki je povzročala težave. Poleg pravilne prehrane je nujna pravilna nega. Nam najbolj pomagajo kopeli z nekaj kapljicami oljčnega olja. Odkar se držimo omenjenega režima, nimamo več težav. Zavedam pa se, da je to bolezen, ki traja vse življenje,« sklene sogovornica.

prejšnji članek
Hujšanje – kaj svetujejo profesionalci?
Zdravje
Hujšanje – kaj svetujejo profesionalci?
naslednji članek
Naravna lepota s pinjencem
Moda&Lepota
Naravna lepota s pinjencem
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.