Zdravje
 

Išias: Kaj povzroča bolečino in kako si pomagati?

20. 6. 2024; 15.00
Avtor: T.D.
AdobeStock_671138018

Zdravljenje išiasa foto: Adobe Stock

Skoraj ni odraslega človeka, ki ne bi vzdolž spodnjega dela hrbtenice že kdaj začutil mravljinčenja in odrevenelosti, šibkosti ali bolečine.

Takšno stanje še poslabša premikanje, včasih že kašljanje. Sednična živca v križu, ki sta hkrati najdaljša v našem telesu in glavna živca nog, lahko v hipu poškodujemo že z nepravilnim nošenjem nakupovalnih vrečk, zato se dosledno držimo previdnostnih ukrepov.

Kaj povzroča bolečino v križu

Bolečina vzdolž zadnje strani stegna se pojavi zaradi stisnjenja ali poškodbe živca ali njegovih korenin, najpogostejši vzrok zanjo pa je okvarjena medvretenčna ploščica, ki pritiska na živčno korenino v ledveno-križnem delu hrbtenice. Če štejete več kot 60 let, je lahko išias posledica obrabe hrbtenice, pri nosečnicah pa je posebej pogost zaradi spremenjene telesne drže, ki povzroča pritisk na sednični živec. Če vas križ le tu in tam onesposobi, pa še takrat le za nekaj sekund ali minut, so vzrok najverjetneje mišični krči in dolgotrajno sedenje v nenaravnem položaju. 

Išias ni medicinska diagnoza sama po sebi, a je običajno simptom, ki je posledica nekega zdravstvenega stanja. foto: Dreamstime

Ko zares »useka«

Sednični živec izhaja iz živčnih korenin iz hrbtenjače in poteka navzdol po nogi do stopala. Išiasna bolečina se lahko pojavi kjerkoli vzdolž živca in njegovih vej, zaradi česar je za bolečino v križu značilno in mnogim nerazumljivo tudi to, da lahko peklensko »useka« vse do prstov na nogah. Zgodi se, da prizadeti ne more dvigniti stopala leve ali desne noge ali pa ne more stati vzravnano, številni tudi zelo težko hodijo.

Kako križ snamemo?

Časi, ko so zaradi išiasa svetovali strog počitek, so zdavnaj mimo. Danes fizioterapevti priporočajo povsem normalno opravljanje vsakodnevnih aktivnosti, razen tistih, pri katerih se bolečina močno poslabša. Blage raztezne vaje in sprehod išias pogosto odpravijo, kajti šport pripomore, da pridejo hranilne snovi iz krvi do vseh prizadetih delov telesa. Predvsem bolečina, ki je posledica mišičnega krča ali sedenja v nepravilnem položaju, mine hitreje, če smo aktivni. Nosečnicam pa odleže po porodu. Le če ob vsakem premiku stiskamo zobe, je dobro dan ali dva počivati in vzeti kakšno protibolečinsko zdravilo, a še v tem primeru je pametno čim večkrat vstati iz postelje in se nekoliko pretegniti. Pri dolgotrajnih bolečinah pa nas bo zdravnik napotil na magnetnoresonančno slikanje hrbtenice. Kadar slika pokaže, da je živec zelo utesnjen in so zato noge ter stopala kar naprej šibki, svetujejo operacijo.

Ob išiasu izgubimo občutek za dotik in občutimo slabšo moč nekaterih mišic noge. foto: Dreamstime

prejšnji članek
S pravim prehranjevanjem pospešite presnovo
Kulinarika
S pravim prehranjevanjem pospešite presnovo
naslednji članek
Pedikurni triki: Težave povzroča napačno striženje nohtov
Moda&Lepota
Pedikurni triki: Težave povzroča napačno striženje nohtov

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.