Rinovirus je najbolj pogost povzročitelj navadnega prehlada. foto: Shutterstock
Rinovirus je virus, ki je glavni povzročitelj prehladov pri ljudeh. Spada v družino Picornaviridae in se najpogosteje pojavlja v zgodnjih jesenskih in pomladnih mesecih, ko so prehladi najpogostejši. Rinovirusi so majhni, enoverižni RNA virusi, ki okužijo dihalni epitelij in se hitro razmnožujejo v celicah nosu in grla. Zaradi velike genetske raznolikosti so prilagodljivi in jih je težko obvladovati.
Simptomi okužbe z rinovirusom se razvijejo postopoma. Najpogosteje se pojavijo izcedek iz nosu, kihanje, boleče grlo, kašelj in utrujenost. Začetni simptomi, kot so srbenje v grlu ali nosu, se hitro razvijejo v bolj izrazite znake, kot sta zamašen nos in povečana proizvodnja sluzi. Dodatni simptomi lahko vključujejo glavobol, blago povišano telesno temperaturo in splošno slabo počutje. Občasno se lahko pojavijo tudi pritiski v sinusih, kar lahko vodi do sinusitisa.
Večina ljudi premaga okužbo brez zdravniške pomoči, saj simptomi navadno izzvenijo v enem do dveh tednih. Pomembno je spremljati simptome, saj lahko v redkih primerih rinovirus povzroči zaplete, kot sta bronhitis ali pljučnica, zlasti pri starejših ali ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.
Rinovirus je le eden izmed mnogih virusov, ki povzroičajo prehlad. Med drugimi so tudi koronavirusi, adenovirusi in respiratorni sincicijski virus (RSV). Ključna razlika je, da rinovirus najpogosteje povzroča blage simptome, medtem ko drugi virusi, kot je RSV, lahko privedejo do resnejših dihalnih težav, zlasti pri dojenčkih in starejših. Rinovirusi se pogosto pojavljajo v sezoni prehladov, medtem ko so drugi virusi prisotni skozi vse leto. Koronavirusi na primer lahko povzročijo tako prehlade kot hujše bolezni, kot je COVID-19. Rinovirusi mutirajo pogosto, kar omogoča večkratne okužbe iste osebe, v nasprotju z nekaterimi drugimi virusi, ki lahko nudijo daljšo imunsko zaščito.
Rinovirus se prenaša z neposrednim stikom in kapljicami, ki se sproščajo ob kihanju, kašljanju ali govorjenju okužene osebe. Virus lahko preživi na površinah, kot so kljuke, telefoni ali tipkovnice, in okužbi posameznika, ko se ta dotakne obraza. Pomembno je redno umivanje rok in izogibanje dotikanju obraza, da zmanjšamo tveganje za okužbo.
Za zdravljenje rinovirusne okužbe ni specifičnega zdravila; zdravljenje je simptomatsko. Pomembno je piti dovolj tekočine, da ostanemo hidrirani, in počivati, da telo dobi dovolj časa za boj proti virusu. OTC zdravila, kot so dekongestivi, antihistaminiki in analgetiki, lahko pomagajo pri lažjem nadzoru simptomov. Domača sredstva, kot so topli čaji z medom in limono ter inhalacije s paro, lahko ublažijo simptome in pomagajo pri odpravljanju zamašenosti nosu. Preventivni ukrepi, kot so redno umivanje rok in izogibanje stiku z okuženimi osebami, so ključni za zmanjšanje tveganja za okužbo.
Če simptomi trajajo dlje kot deset dni ali se poslabšajo, je potrebna zdravniška pomoč. To je nujno tudi, če se pojavijo visoka vročina, težave z dihanjem ali bolečina v prsih. Osebe s kroničnimi boleznimi bi morale biti še posebej pozorne na poslabšanje simptomov.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.