Zdravje
 

Kolagen deluje kot 'lepilo za celice'

14. 9. 2024; 14.00
Avtor: M.K.W.
kosti, sklepi

Bolečine v sklepih so pogosto pokazatelj pomanjkanja kolagena, še posebej pri starejših ljudeh. foto: Dreamstime

Po dvajsetem letu se v telesu začne zmanjševati proizvodnja kolagena in omenjene posledice – tako pri ženskah kot pri moških – niso redke.

Kolagen je ena najpomembnejših beljakovin v našem telesu, saj predstavlja kar trideset odstotkov telesnih struktur. Deluje kot »lepilo« za celice, tkiva in številne organe ter zagotavlja, da ohranjajo zdravo stanje telesa. Pomanjkanje kolagena se kaže na več načinov. Pogosto je povezano s starostjo, vendar to ni vedno pogoj. Spremembe lahko opazimo na koži, laseh in nohtih. Zaradi fizičnih sposobnosti telesa lahko kite in vezi otrdijo ter izgubijo prožnost, zato se mišice postopoma krčijo in oslabijo. Lahko pa se pojavijo tudi bolečine v sklepih in drugi znaki osteoartritisa (degenerativne bolezni sklepov). Tudi prebavne težave niso izjema.

Pomembno vlogo pri tvorbi kolagenskih in drugih prožnih vlaken ima vitamin C. foto: Profimedia

Živila in prehranski dodatki

Nastajanje kolagena v telesu lahko spodbudite z vnosom prehranskega dopolnila, ki vsebuje kolagen, in tako nadomestite njegov primanjkljaj. S tem pomagate pri lastnem nastajanju kolagena in ga spodbudite k tvorbi. Kar zadeva prehrano, so najboljši spodbujevalci nastajanja kolagena meso, mlečni izdelki, stročnice, jajca in morski sadeži.

Posegajte po hrani, ki spodbuja nastajanje kolagena. foto: Dreamstime

Podporna živila

Poleg virov kolagena se je dobro osredotočiti tudi na živila, ki povečajo njegovo proizvodnjo v telesu. Pred tvorbo kolagena se pojavi tako imenovan prokolagen, ki ga telo ustvari iz kombinacije dveh aminokislin – natančneje glicina in prolina. Pomembno vlogo pri tvorbi kolagenskih in drugih prožnih vlaken ima tudi vitamin C, ki ga lahko dobimo iz agrumov, jagod ali paprike. Telo bo imelo koristi tudi od vnosa glicina, ki ga najdemo na primer v svinjski ali piščančji koži, ali pa posežemo po prehranskem dopolnilu. Koristno je tudi povečati vnos prolina, ki ga najdemo v beljaku, pšeničnih kalčkih, mlečnih izdelkih ter gobah.

(Ne)zdrave navade

Hkrati je treba paziti na navade in razvade, ki lahko zmanjšajo proizvodnjo kolagena in na katere lahko do neke mere tudi vplivamo. Prekomeren vnos sladkorja je lahko za telo kar problematičen, saj poslabša sposobnost obnavljanja kolagena. Tudi pretirano sončenje negativno vpliva na njegovo proizvodnjo, saj velika količina ultravijoličnega sevanja oslabi njegovo tvorjenje, pa tudi v primeru kajenja.

prejšnji članek
Pogosto uporabljate ti dve besedi? Stanje je lahko resno
Zdravje
Pogosto uporabljate ti dve besedi? Stanje je lahko resno
naslednji članek
Recept: Jesenski golaž s pivom
Kulinarika
Recept: Jesenski golaž s pivom

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.