Sindrom kronične utrujenosti je vse bolj pogost. foto: dreamstime
Zbrali smo razlage strokovnjakov, ki povzemajo, kar morate vedeti o sindromu kronične utrujenosti – vse od simptomov do možnosti zdravljenja. Poleg globoke utrujenosti to bolezen spremljajo simptomi, kot so bolečine v telesu in kognitivne težave, ki ne pomenijo le preproste zmedenosti ali lukenj v spominu, ampak segajo veliko dlje; ljudje pri dvajsetih in tridesetih letih starosti niso sposobni spraviti skupaj enega koherentnega stavka ali se mučijo ob branju menija v restavraciji. Simptomi lahko vključujejo tudi težave s spanjem, hitro bitje srca, težave pri vstajanju, boleče grlo, boleče vratne ali pazdušne bezgavke, bolečine v mišicah in glavobol.
Žal ne obstaja nikakršen test ali slikanje, ki bi pokazal, ali nekdo trpi za sindromom kronične utrujenosti, simptomi pa so podobni drugim boleznim, zato je zdravnikom težko hitro ugotoviti, kje tiči težava. Prvo merilo, na katero se opirajo, je ta, da pacient ne more normalno delovati že več kot pol leta, nato pa začnejo iskati druge simptome, kot so bolečine v trebuhu in sklepih, težave s spanjem itd.
Inštitut za medicino v Ameriki (IoM) je ocenil, da za to boleznijo trpi kar 2,5 milijona odraslih, od tega pa jih 84 % ni bilo diagnosticiranih. Kronična utrujenost lahko izbruhne kadar koli, povprečna starost, ko se pokaže, pa je 33 let. Glede na podatke pogosteje prizadene ženske. V Sloveniji obstaja društvo za pomoč pacientom s sindromom kronične utrujenosti, Društvo za fibromialgijo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.