Juho precedite, nato pa na gladino juhe položite list solate. foto: Profimedia
Juha ne vsebuje veliko kalorij, hkrati pa je lahko neverjetno nasitna. Nekatere so enostavne za pripravo, za druge si moramo vzeti nekoliko več časa, vsekakor pa lahko iz nje naredimo polnovreden obrok. Juhe bi morali uživati, ker naše telo ustrezno hidrirajo, blažijo simptome prehlada in pomagajo ohranjati zdravo težo. Študije so pokazale, da imajo ljudje, ki redno uživajo oziroma se prehranjujejo z juhami, manj možnosti, da bi se zredili ali pa nasploh bili obilni, v primerjavi s tistimi, ki juhe nikdar ne uživajo.
V tradicionalni slovenski družini juho ponudimo kot uvodno ali kot samostojno jed, kot so enolončnice ali še gostejše juhe, imenovane tudi jedi na žlico. Slovenci imamo zelo bogat izbor juh, čeprav včasih ni bilo tako. Kuhali so jih bolnim in ostarelim. Govejo juho so jedli samo ob praznikih, pozneje ob nedeljah. Danes se goveji juhi celo izogibamo zaradi maščob v mesu. Kokošjo juho so stregli porodnicam.
Težko boste po svetu jedli tako dobro govejo ali kokošjo juho, kot jo kuhamo v Sloveniji, predvsem zaradi kakovosti mesa in kokoši, kadar gre za prosto rejo in naravno hrano. Vsaka pokrajina ima svoje juhe ali pa jih pripravljajo nekoliko drugače. Juhe so pomemben obrok v prehrani, ker z njimi telo dobi tudi tekočino. Z raznovrstnimi juhami popestrimo prehrano. Prehranjujemo se lahko sezonsko, pomembno pa je, da živila kupujemo v bližnji okolici, najboljše je, če je to mogoče, da imamo svoj zelenjavni vrt. Dostikrat imamo na vrtu veliko zelenjave in je ne znamo porabiti. Seveda lahko občasno ali pozimi že zaradi popestritve posežemo po kakšnem uvoženem živilu, po možnosti ekološkem.
Z globalizacijo smo dobili nova živila ter nove sorte zelenjave in sadja, ki jih prej nismo poznali. Juhe razdelimo na čiste ali bistre, kremne, enolončnice, ribje, sadne, mlečne in narodne, vendar smo se odločili za hladne – poletne, kremne, tuje, domače in druge, ki jih ne moremo uvrstiti med te. Enolončnice so juhe, v katerih so zastopani beljakovine, ogljikovi hidrati in maščobe oziroma po novem vse skupine živil. Čiste juhe so goveja, kostna, dvojno močna z zakuho ali brez nje in tudi ribja.
Kremne juhe se težko uveljavljajo v naši prehrani, predvsem so dobrodošle v prehrani otrok, ko jih navajamo na različne okuse. Po navadi zelenjavo prekuhamo, da izgubi tudi lepo barvo in videz. Pri pripravi kremnih juh je treba skuhati zelenjavo do mehkega, vendar je ne smemo prekuhati, ohraniti mora pravo barvo zelenjave. Prednost kremnih juh je njihova hitra priprava. Kremna juha mora imeti okus po vrsti zelenjave, katere ime ima. Za pripravo moramo imeti dober mešalnik z večjimi obrati, multipraktik ni dovolj. Primeren je mešalnik, ki ima kozarec za mešanje sadja. Pri pripravi uporabljam izraz zmešajte, kar pomeni narediti iz juhe pire. Izraz miksati nam pove več, vendar ni slovenski. Juhe so v glavnem samo uvodna jed, kar pomeni, da sledi še surova zelenjava v solatah. Če bomo uživali dovolj surove zelenjave in sadja, bomo dobili dovolj balastnih snovi, da se naše črevesje ne bo polenilo.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.