Ingver naribajte. foto: shutterstock
Znano je, da so posušene ingverjeve korenine iz Kitajske uporabljali že Asirci, Babilonci, Egipčani, Grki in Rimljani, kasneje pa se je njegova uporaba razširila po Evropi. Španski in portugalski osvajalci, ki so bili hkrati veliki trgovci z začimbami, so ga že v 16. stoletju začeli saditi v svojih novih kolonijah. V prah zmleta ingverjeva korenina, ki ima nekoliko drugačen okus kakor svež ingver, je postala priljubljena začimba za različne vrste kruha, kolače in piškote, koščke posušene korenine pa uporabljamo predvsem za razsole in vlaganje.
Po vsej Aziji sveže nastrgan, sesekljan ali narezan ingver uporabljajo za pripravo rib in morskih sadežev, vseh vrst mesa, zelenjavnih jedi in omak za pomakanje ter vloženo zelenjavo. Zlasti v Indiji ga najpogosteje uporabljajo skupaj s česnom in čebulo, čiliji in kurkumo ter limetinim ali limoninim sokom, ki še poudari njegov okus po agrumih. Nazadnje ne smemo pozabiti, da velike količine ingverja predelajo v brezalkoholno ingverjevo pivo, bolj znano kot ginger ale, ki je priljubljeno v Angliji in Ameriki.
Že davno je ingver veljal za zdravilo proti revmatizmu, ker telo ogreje in pospešuje potenje, je odlično zdravilo proti prehladom in drugim boleznim, ki nas pestijo v zimskem času. V ta namen lahko pijemo čaje, ki jim dodajamo svež ingver, ali 30 g posušene korenine 20 minut kuhamo v skodelici vode, za lajšanje sinusitisa vdihavamo hlape ingverjevega čaja, grgranje pa pomaga proti vnetemu grlu. Poleg tega ingver zbuja tek, dobro dene želodcu in ga uspešno uporabljamo proti jutranji in potovalni slabosti.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.