Spočita ženska je zdrava ženska. foto: Profimedia
Ste utrujeni in razdražljivi?
Vaše razpoloženje nenehno niha, doživljate izbruhe čustev, morda celo toneste v depresijo. Če ne spite dovolj, se v vašem telesu poveča raven kortizola, stresnega hormona, ki negativno vpliva tudi na videz. Poleg zadostnega spanca se kortizolu lahko postavite po robu tudi s telesno aktivnostjo, ki jo radi izvajate. Telovadba pomaga izboljšati tudi vašo odpornost, dvigne samozavest, vas poživi in da nov zagon, ko ga potrebujete.
Se nenadzorovano režite?
Vse več je dokazov, da pomanjkanje spanja vpliva na hormone, ki so povezani z uravnavanjem teže. Prav tako je, kadar ste utrujeni, presnova počasnejša, količina maščobnih oblog se zato izdatneje kopiči. Hkrati po neprespanih nočeh najbolj diši mastna in visoko kalorična hrana. Pomanjkanje energije pa najstniki nadomeščajo s sladkimi prigrizki in kofeinskimi napitki, kar ima zelo slabe učinke na zdravje in zagotovo zelo vpliva na pridobivanje telesne teže.
Se zjutraj težko zbudite?
Izogibajte se kofeinu (kava, čaj, energijske pijače), še posebej popoldan in zvečer. Prav tako se izogibajte uporabi izdelkov, ki naj bi vam pomagali pri spanju (vključno z alkoholom, zeliščnimi izdelki ali uspavalnimi tabletami). Tudi ob koncih tedna, ne glede na to, kako pozno greste v posteljo, poskušajte vstati dve uri po običajnem času budnosti. To je še posebej pomembno, če imate težave s spanjem v nedeljo zvečer.
Imate težave z budnostjo v razredu?
Vsak dan pojdite spat ob isti uri in tudi vstajte ob isti uri. Vsaj eno uro pred spanjem izklopite telefon in druge zaslone, saj so raziskave pokazale, da uporaba telefona in drugih digitalnih naprav pred spanjem vpliva na zmanjšanje količine spanja in slabšo kakovost spanca. Vzrok za to je modra svetloba, ki jo oddajajo pametni telefoni in druge digitalne naprave. Modra svetloba možganom namreč sporoča, da še ni čas za spanje.
Imate težave pri izpolnjevanju obveznosti?
Na primer, da ne morete iti pravočasno v šolo, se učiti ali celo družiti s prijatelji. Sestavite dnevni urnik in se prepričajte, da nimate načrtovanih preveč nalog ali obveznosti. Zvečer pred spanjem si privoščite toplo kopel, oljno masažo, uporabo aromatičnih eteričnih olj za sprostitev; pomaga vam lahko tudi meditacija ali kakšna druga oblika sproščanja.
Imate težave s spominom, zbranostjo in motivacijo?
Poskusite biti v postelji z ugasnjeno lučjo najmanj osem ur na dan. Veliko mladostnikov potrebuje devet ali deset ur spanca, da se počutijo dobro. Spanje pomaga pri utrjevanju in ohranjanju spomina ter pri učenju, še posebej pri utrjevanju proceduralnega spomina, ki vam omogoča učenje različnih spretnosti in veščin.
Imate občutek žalosti, ki ne izgine?
Občutki nemoči in žalosti so pogosto posledica pomanjkanja kakovostnega spanca. Če se ne naspite dobro, se v možganih začnejo spreminjati aktivnosti in tako lahko pride do nenadzorovanega izbruha čustev. Pomanjkanje spanja lahko vpliva na čustva, socialne interakcije in na vašo možnost odločanja.
Imate težave tudi z drugimi simptomi, kot sta glavobol in izguba apetita, ki jih ne morete razložiti?
Pomanjkanje spanca vpliva na imunski in živčni sistem ter telesni razvoj. Ob pomanjkanju spanca imunski sistem oslabi, telo postane bolj občutljivo za okužbe in obolenja. Naspanost in dober spanec sta torej bistvenega pomena za razvoj, rast in kakovost življenja.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.