Zdravje
 

Konec dopusta - spet služba

9. 10. 2016; 18.00
Avtor: Petra Arula/Bodi zdrava
sluzba mora2_ThinkstockPhotos-126882267 (2)

Številke kažejo, da je brezposelnost upadla že sedmi mesec zapored. foto: Thinkstock

Nepreklicno je poletje za nami. Pred nami pa nova delovna sezona. Izkoristimo svež zrak, spočite možgane in nove možnosti.

Četudi nas že čakajo celi kupi nalog, je zdaj pravi čas, da pokupčkamo najprej svoje misli, analiziramo svoje delo in si postavimo svojo posodobljeno različico ciljev. Da kupčki ne bodo postali neobvladljivi kupi in nas stres ne bo vklenil, še preden bomo z las sprali morsko sol, smo za vas pripravili devet korakov do dosege ciljev.

1. Čas je za analizo
Vzemite si čas, ki ga potrebujete za analizo svojega dela v preteklem letu, in bodite iskreni do sebe, le tako boste lahko napredovali ter vnaprej za večje rezultate porabili manj energije (v obliki vašega časa, energije in tudi denarja). »Razmislite, kaj bi lahko izboljšali, kaj opustili in s čim je vredno nadaljevati, ker se je izkazalo za uspešno,« svetuje specialistka za selfmenedžment Saška Klemenčič, univ. dipl. pedagoginja in mag. andragogike, ter dodaja: »Ključno je, da smo učinkoviti in da izločimo vse, kar moti našo zbranost.«

2. Prava smer: cilj


Po dosledni analizi postavite jasne cilje in naredite načrt, kako jih boste dosegli. »Poleg tega je treba ves čas skrbeti, da vzdržujemo svojo raven energije – s športom, konjički …« svetuje Saška Klemenčič. Torej si je poleg službenih ciljev pametno postaviti tudi cilje, ki nas bodo nenehno oskrbovali s svežo energijo in bodo odganjali stres. Katere dneve ste izbrali za vadbo, kdaj bo čas za sprostitev, meditacijo? Kolikokrat tedensko ali mesečno se boste posvetili družini, prijateljem? Kateri je najprimernejši dan? Boste to sezono svoj čas obogatili tudi s kulturnimi dragulji? Zdaj je čas, da se odločite za kakšen abonma.
Saška Klemenčič opozarja, da največ energije izgubimo z nekonstruktivnim razmišljanjem, dobimo pa jo z aktivnostjo. Da bomo energijo, ki smo jo nabrali čez poletje, ohranili čim dlje, poleg prostočasnih aktivnosti Saška predlaga, da se na delu držimo jasnih ciljev in da se osredotočimo na naloge: »Bodimo tukaj in zdaj – torej tudi v mislih pri nalogi, ki jo delamo. Recimo stop zmedenosti. Razmišljajmo pozitivno, osredotočeno na rešitve, rezultate, na vire, ki jih imamo na voljo. Pohvalimo sebe in druge. Bodimo veseli. Motivirajmo se. Najdimo si majhne trenutke sreče. Komunicirajmo pozitivno. Ne preigravajmo slabih izkušenj v svojih glavah in ne pišimo črnih scenarijev. Raje delujmo v smeri ciljev.«

3. Nove poti do cilja
Da bo naše delo uspešnejše, mi pa bolj polni energije, lahko v novi sezoni spremenimo marsikaj, odvisno od naših želja in tudi analize dela, ki nam je povedala, kje so potrebne in kje dobrodošle spremembe. »Spremenimo lahko svoje cilje, organizacijo dela, komunikacijo z ljudmi, način sodelovanja z drugimi, odnos do dela ali do ljudi. Izboljšamo lahko tudi kakovost svojega dela, tako da izpopolnimo metodo, proces, svoje veščine ali postanemo na primer bolj natančni,« pravi Saška Klemenčič, ki dodaja, da je vse stvar odločitve. »Ko se za nekaj odločimo, prevzamemo odgovornost. Dobimo moč. Tako se povečata naša zavzetost in produktivnost.« Torej se splača, da si zastavljeno zapišemo in gremo potem pogumno, z radostjo novim zmagam naproti.

4. Rdeča luč? Ustavite!


Se vam kljub dobro zastavljenim ciljem in močni volji že zjutraj dogaja, da vas čaka neobvladljivo število obveznosti in se sredi meglenega jutra sprašujete, kako vam bo uspelo opraviti vsaj najpomembnejše? Saška Klemenčič svetuje, da se na naslednji dan pripravite že prejšnji večer. »Naredite si načrt, urnik, kako boste opravili naloge. Predvidite morebitne ovire in rešitve zanje. Preglejte svoje šibkosti in se opolnomočite.«

5. Opolnomočite se
Ni tako težko, kot se sliši, in ne bo vzelo veliko časa. Saška Klemenčič predlaga, da poiščete odgovore na svoja vprašanja, rešitve za svoje probleme ter pozitivne afirmacije na področjih, kjer še niste prepričani o sebi. »Potem greste lahko v miru spat in z veseljem pričakujete nov dan,« pravi.

6. Kljub odločitvi ni rezultatov


Zastavili ste si cilje. Menili ste, da jim greste naproti. Vendar so postali neotipljivi kot fatamorgana. »To je zato, ker se v resnici niste odločili. Bila je samo želja, niste pa bili nič pripravljeni narediti, da bi se stvari spremenile. Take polovične odločitve nam jemljejo moč in samozavest. Celotna odločitev vključuje: predstavo o tem, kaj bi radi dosegli, načrt, kako nam bo to uspelo, odločitev in zavezanost sebi, da bomo naredili vse potrebno, da to dosežemo, in potem akcija, v kateri vztrajamo do želenega rezultata,« povzema pot do želenega rezultata specialistka za selfmenedžment.

7. Pozabite na območje udobja
Odločite se z odgovornostjo in se pripravite na območje neudobja. »Pri spremembi moramo vedno neke stvari opustiti, kar ni vedno preprosto. In vpeljati je treba nove navade. Tudi to ni preprosto, lahko je pa zanimivo, če vzamemo proces kot izziv in priložnost. Torej je od ideje in želje treba preiti v prakso. To se zgodi s postavitvijo ciljev (v prostoru in času) in z aktivnostjo,« nas spodbuja Saška Klemenčič.

8. Osredotočite se na priložnosti


Da bo vse šlo lažje, hitreje, bolj gladko in s čim manj stresa, mag. Saška Klemenčič predlaga, da se osredotočimo na: »Cilje, rešitve, pozitivne strani. Na priložnosti. Na svoje vire – kaj vem, kaj znam, kaj imam, kaj zmorem, na kaj lahko vplivam. Na trenutek tukaj in zdaj, ker samo v tem trenutku zares živim in lahko naredim pomembne spremembe. V komunikaciji pa na podporo, motivacijo, razumevanje, usmerjanje proti ciljem, na močne strani sogovornika, na premagovanje šibkosti. Na načrt za dosego cilja in na aktivno udejanjanje tega. Skratka, osredotočamo se na moč in na to, kaj lahko naredimo.«

9. Če pride stres, si določite prioritete
»Določite si prioritete, da boste delali prave stvari ob pravem času,« pravi Saška Klemenčič, ki razlaga, da je v takšnih primerih še posebno pomembno, da se znamo organizirati in da smo aktivni. »Pomembno je, da se spoprijemamo z ovirami, izzivi, rešujemo položaje, preprečujemo nesoglasja. Tako da komuniciramo na glas prave stvari pravim ljudem. Dogaja se namreč, da vsi drugi vedo, kaj nekoga moti, samo tisti, na katerega se zadeva nanaša, ne. To vodi v nesoglasja. Če smo usmerjeni k ciljem, si tega ne dovolimo. Razmišljamo pozitivno. Hitro prepoznavajmo in spreminjajmo svoja negativna čustva in misli v pozitivne. Dobro je skrbeti tudi za mentalno higieno z meditacijo. Tako revitaliziramo svoje telo, najdemo notranji mir, ljubezen, osredotočenost itd. Skrbimo za telo z dovolj gibanja, spanja, zdravo hrano in dovolj pitja vode.«

prejšnji članek
S to večerno masko razvajajte svojo kožo
Moda&Lepota
S to večerno masko razvajajte svojo kožo
naslednji članek
Sploh veste, kako se pravilno uživa vitamine?
Zdravje
Sploh veste, kako se pravilno uživa vitamine?
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.