Zdravje
 

Od pokojnih se lahko poslovite na srčnejši način

31. 10. 2017; 14.00
Avtor: N. M.
pexels-photo-573241

Ko vas tesno objemata žalost in bolečina ob izgubi ljubljene osebe, nikar ne pozabite, da so vam ostali spomini. Obujajte jih in čuvajte, so namreč dragoceno platno, ki vam ga je zapustila. foto: Pexels

Tako boleča je misel, da življenje teče dalje, kljub temu, da se je za nekoga končalo. Nikar ne dovolite, da vsi občutki izzvenijo v molku …

Pogovor in razmišljanje o smrti je za mnoge ljudi neprijetna tema, čeprav so tako kot veselje in sreča tudi trenutki slovesa del našega življenja. Ko pa se srečamo s smrtjo ljubljene osebe, preprosto ne vemo, kako bi pestovali svojo bolečino. Pogovarjali smo se z Vesno Meško, govorko in pisateljico literarnih poslovilnih besedil, ki je na tem področju zadnjega slovesa vpeljala nove, pristnejše smernice.

Misel na poslednje slovo je neznosna, težko se je odločati o podrobnostih, ki nas opominjajo, da se je ljubljena oseba zares poslovila. A čeprav nam v prsih divjajo jeza, strah, nemoč in bolečina, se bomo počutili bolje, če bomo vsa ta čustva izlili na plan, se zjokali, pogovarjali in obujali spomine na čas, ko je bil pokojni še med nami. Edinstvena priložnost, da na simboličen način nagovorite osebo, ki vas je zapustila, je poslovilni govor, ki ga lahko ob vaši izpovedi sestavi in prebere profesionalni govorec.

Zadnje slovo je lahko prepleteno z vrtincem čustev in spominov. foto: Pexels

Če smo natančni, vi pravzaprav ne pišete klasičnih žalnih govorov, kajne? ''Pravzaprav res ne. Za besedila, ki jih ustvarjam, pravim, da so pisma slovesa. Močno so namreč prepletena s čustvi svojcev, njihovimi mislimi, neizrečenimi besedami in spomini, zato so besedila resnično pisma, namenjena pokojnim, ki jih tekom govora tudi nagovarjam,'' pojasnjuje Meškova in dodaja, da na ta način lažje izrazimo žalost in bolečino, sprejmemo resnico, se poslovimo in dovolimo, da odidemo vsak svojo pot. Tako se bomo tudi lažje soočili s procesom žalovanja, ki je še pred nami.

Pa vendar se ljudje najpogosteje odločajo ravno za govore v obliki življenjepisa, torej z mejniki, kajne? No, takšne oblike so bili navajeni vrsto let, a mislim, da je napočil čas za korenite spremembe. Zakaj nagovarjati žalujoče, ko pa samo zadnjič ob ljubi osebi, ki nas je zapustila? Besede morajo biti vendar namenjene pokojniku. In zakaj suhoparno citirati posamezne korake na življenjski poti, ko lahko pripovedujemo s čustvi prežeto zgodbo?'' se sprašuje literarna govorka, na katero se svojci obračajo ravno zaradi srčnejših in pristnejših besedil …

foto: Pexels

prejšnji članek
Triki za nego obraza
Moda&Lepota
Triki za nego obraza
naslednji članek
Kako alkohol vpliva na vaš spanec?
Zdravje
Kako alkohol vpliva na vaš spanec?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.