Fortnite - fenomen v svetu video iger. foto: Profimedia
Ste že slišali za Fortnite, kajne? Če ste starš mladostnika, skoraj zagotovo. Gre za spletno igro, ki se pravzaprav imenuje Fortnite Battle Royale, uvršča pa se pod igro preživetja, ki je s svojo domiselnostjo in kreativnostjo pritegnila tudi zvezdnike. Gre za svetovno popularen fenomen podjetja Epic Games, ki v svet odraščajočih glav prinaša razburljivo razvedrilo, staršem pa nemalo skrbi. Da bi razjasnili številna vprašanja, ki pestijo starše, smo se tako obrnili na Točko osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, Fakultete za družbene vede UL.
Kratko in jedrnato: kakšna igra je Fortnite?
Fortnite video igra združuje preživetje in raziskovanje, zajema večje število igralcev, ki pričnejo igrati z minimalno opremo, v nadaljevanju pa iščejo orožje ter odstranjujejo nasprotnike. Skozi igro preživetja se skušajo izogniti temu, da bi bili ujeti izven tako imenovane 'varne cone', pri čemer zmago slavi zadnji tekmovalec v igri.
Zakaj igra ni primerna za otroke mlajše od 12 let?
Gre za igro, ki vsebuje prizore blagega nasilja, ki se odvija med bitko proti nasprotnikom. To je tudi razlog, da spada v kategorijo PEGI 12+, ker pa ob ustvarjanju računa ni zahtevane navedbe minimalne starosti, igro igrajo tudi mlajši otroci. ''Vendar Fortnite igra ni primerna za mlajše od 12 let. Igralci uporabljajo pištole, meče in granate za boj, prav tako lahko tudi porazijo nasprotnike z uporabo različnih pasti (npr. strupen plin), sliši se streljanje, eksplozije in zvoki, ki izražajo bolečino oziroma poškodbo lika,'' pojasnjujejo strokovnjaki na Safe.si.
Kakšno je tveganje zasvojenosti?
Težave z zasvojenostjo kakopak ne nastopijo, če otrok igra igro zgolj ob koncu tedna, pri čemer upošteva časovno omejitev. Znak za alarm pa nastopi v primerih, ko otrok preživi ob igri več ur na dan in ko o igri razmišlja tudi v času, ko ne sedi za računalnikom. Starši namreč poročajo o zaskrbljujočem vedenju otrok, ki jih je igra pritegnila do te mere, da je zunanji svet v njihovih očeh povsem izgubil vrednost.
''Naš fant nenehno razmišlja o tej igri. S sošolci in vrstniki se pogovarjajo samo še o tem. Komaj čaka, da pride domov, da se lotijo nove strategije za bitko. Če bi mu dovolili, bi za računalnikom preživel vsak prosti trenutek. V nobeni drugi stvari ne vidi razvedrila. Igre na igrišču so mu brez vezne, Fortnite pa postavlja na piedestal, kot da je to smisel njegovega življenja. Skrbi me,'' nam je zaupala mamica 13-letnika.
V takšnih primerih je nadzor nad časom, ki ga otrok preživi ob igri, poglavitnega pomena.''Igra je zasnovana tako, da igralca močno pritegne, zato nekateri težko prenehajo z igranjem. Pomembno je, da omejimo čas igranja, da se zmanjša tveganje za prekomerno rabo ali morebitno zasvojenost. Imejte nadzor nad tem, koliko časa otrok nameni igranju. Medtem ko nekateri otroci znajo sami oceniti, koliko časa lahko posvetijo igri, pa mnogi težko prenehajo. Zato mu morate pri tem pomagati in določiti omejitev ter mu razložiti, zakaj je pomembno, da vsega svojega prostega časa ne namenja igranju igre, ampak se posveča tudi drugim dejavnostim. Pri omejitvi upoštevajte, da je priporočljivo uporabljati mobilne telefone, računalnike in tablice skupaj do dve uri na dan za zabavo.''
Poznavalci igre sicer pravijo, da je pri postavljanju časovnih omejitev dobro upoštevati dejstvo, da se lahko posamezna igra odvija eno uro. Upoštevajoč slednje je torej bolje, da otroku dovolite odigrati eno igro, kot pa določiti časovni okvir tekom katerega boste zaradi vpetosti v napeto dogajanje naleteli zgolj na panično negodovanje.
Druge oblike tveganja
Klepet z neznanci: Igra omogoča tudi klepet, dodajanje prijateljev oziroma drugih oseb iz vsega sveta ter povezavo s Facebook ali Google računom. ''Fortnite omogoča pogovor z neznanci, zato se z otrokom pogovorite o tem, da na seznam prijateljev dodaja in sprejema samo osebe, ki jih pozna. Svetujte mu, naj se z neznanci ne pogovarja, saj je na Fortnite Battle Royale mogoče ostati popolnoma anonimen, zato otrok nikoli ne ve, kdo je v resnici na drugi strani tipkovnice. Če pa se že pogovarja z neznanci, pa naj pogovor teče izključno o igri in dogajanju v njej.''
Prekomerno zapravljanje denarja: Za določene nakupe v igri je potrebno plačilo s pravim denarjem. Vas je otrok že prosil, da sežete v žep? Je med prepričevanjem omenil še kolege, ki so zaradi nakupov v igri uspešnejši? Strokovnjaki iz Safe,si tudi tukaj svetujejo nadzor in previdnost, saj nakupi zlahka vodijo do prekomernega zapravljanja. Že sama igra je namreč zasnovana tako, da spodbuja igralce, da kupujejo predmete, kot so nova oblačila in oprema ter na tak način nadgradijo svoj lik.
Nauk igre: Teamsko delo prinaša uspehe
Seveda pa ni vse tako črno. Sama igra se namreč ponaša tudi s prednostmi, ki imajo na otroka pozitiven vpliv. Tekom igre namreč otrok razvija ekipno sodelovanje, ki zajema načrtovanje strategije za doseganje cilja. Igralci kaj hitro ugotovijo, da bodo z individualnim pristopom manj uspešni, kot pa, če združijo znanje, spodobnosti in kreativne ideje.
''Mene v bistvu navdušuje, kako sin skupaj s kolegi dela načrte za izvedbo akcije. Prav zabavno jih je gledati, ko po vojaško staknejo glave in se dopolnjujejo z idejami. Sicer sem pristaš tega, da lahko delamo načrte tudi zunaj v naravi, še vseeno je pametneje, da se najprej tam naučijo kakšne veščine preživetja,'' predstavlja svoj vidik oče najstnika, ki obiskuje 8. razred osnovne šole.
Lekcija za neprimerno vedenje: Zlobneži ne žanjejo uspehov
Kakopak se tako, kot v realnem svetu, tudi v video igri znajdejo posamezniki, ki s svojim ravnanjem in spletnim bontonom povzročajo slabo voljo in nemir. Med slednje denimo sodi načrtno povzročanje smrti tovariša, kraje orožja in opreme, rušenje zgradb itd. A takšni posamezniki kaj hitro postanejo nepriljubljeni do te mere, da jih ekipni spletni kolegi izločijo iz svojega kroga in digitalnega prijateljstva.
No, ob slednjem velja omeniti tudi opažanja staršev, ki poročajo o tem, da otroci spletna nesoglasja prenašajo tudi v realno življenje. Prepiri zaradi bitk v igri so tako pogosta tema in vzrok za nesoglasja v času, ko so mladostniki v šoli ali na igrišču.
Vsekakor je dobro postaviti meje med virtualnim svetom in realnim življenjem, brez katerega tudi video iger ne bi bilo, kajne?
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.