Ko se odločate za psa, ne glede na to, ali iz zavetišča ali iz legla, morate biti nanj tudi dobro pripravljeni. foto: Shutterstock
Še vedno lahko poslušamo in beremo o prepolnih slovenskih zavetiščih za male živali in o zgodbah, kako ljudje odvržejo pasje in mačje mladiče ali jih pripeljejo v zavetišča, ker zanje nimajo več časa. Seveda so na drugi strani številni ljubitelji živali, ki tako svoj čas kot tudi denar usmerjajo v boljše pogoje bivanja za tiste, ki v živalskem svetu pomoč najbolj potrebujejo. Zato takrat, ko se odločate za novo žival v svojem gospodinjstvu, ne pozabite na zavetišča.
Kako poteka postopek posvojitve
Pri večini slovenskih zavetišč morajo tisti, ki se za posvojitev zanimajo, najprej izpolniti informativni vprašalnik, kar so nam potrdili pri Zavetišču za živali Marjetica Koper, Zavetišču za živali Maribor in pri Zavetišču Ljubljana. »Temelj uspešne posvojitve je namreč čim večje ujemanje. Naslednji korak je razgovor, kjer se lahko s podvprašanji pojasnijo nejasnosti, napačno razumljena vprašanja in dopolnitev nezadostno podanih informacij. Ogled živali je šele na tretjem mestu,«nam je zaupal Marko Oman, dr. vet. med., vodja Zavetišča Ljubljana. V mariborskem zavetišču dodajajo, da so pri psih potrebni vsaj trije spoznavni sprehodi. Pri vseh treh zavetiščih pa priznavajo, da posvojitev včasih tudi zavrnejo, a ne pogosto. »Predvsem je to takrat, ko ocenimo, da živali ne bodo omogočeni primerni pogoji bivanja. Nadzor redko izvajamo kasneje, se pa zgodi, da posvojitelje tudi obiščemo na domu in izpolnimo zapisnik o opažanjih,«pojasnjujejo pri Zavetišču za živali Marjetica Koper. Pri zavetišču Maribor pa dodajajo:»Zavrnitve se dogajajo, predvsem pri psih, ko ljudem zaradi različnih pogledov na potrebe psa tega enostavno odsvetujemo.«
Vsi trije ob tem poudarjajo, da je zelo težko oceniti, kako pogosto se Slovenci odločamo za posvojitve iz zavetišč, a da vseeno mislijo, da je to vse pogosteje.
Večkrat mladiči
Še vedno velja, da mladiči, tako pasji kot mačji, pogosteje najdejo nov dom kot odrasle živali. Težava je tudi v tem, da je predvsem pri mačkah vsako leto zavrženih veliko mladičev in zato ljudje starejših mačk ne pogledajo. Pri Zavetišču Ljubljana pa ob tem vseeno opažajo povečanje tudi pri posvojitvi odraslih živali. »Vse več kandidatov se odloča tudi za posvojitev odraslih, celo starejših živali in živali s posebnimi potrebami. Občani so namreč bolje osveščeni, z več znanja in se vse bolj premišljeno odločajo za ta pomemben korak v življenju ter v skladu z našimi priporočili dajejo ujemanju prednost pred videzom,«pojasnjuje Oman iz Zavetišča Ljubljana.
Najpogostejše napake
Vsa tri zavetišča se strinjajo, da je najpogostejša napaka pri posvojitvi, da se ljudje odločimo na podlagi videza živali, in ne glede na njene karakteristike in značilnosti, ter da ob tem ne pomislimo na finančno breme in zahtevnost določene pasme. »Če izbrani živali ne zadovoljimo potreb, na primer ne zagotovimo dovolj ali napačne psihofizične zaposlitve, se pri živali nabira višek energije, ki vodi v frustracije in se kaže kot neželeno vedenje. Napačno spodbujanje na začetku nedolžnega ali smešnega vedenja se lahko hitro sprevrže v nepopravljivo agresijo,«pojasnjujejo v Zavetišču Ljubljana. Koprsko zavetišče pa izpostavlja tudi napako, ko ljudje živali podarjamo za darila. »Žal, otrok za žival sam ne more skrbeti. Ne razmišljajo, kaj bodo z živaljo, ko bodo šli na dopust ali ko bodo dvakrat tedensko odsotni od 8. do 20.«
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.