Fotografija se je najprej pojavila v poljskem spletnem časopisu. foto: Facebook
»Dojenčke so prevažali v mrtvih govejih trupih za nadaljnjo trgovino in prodajo!
Tu je kratek prevod članka: Trgovina z otroki je dosegla nepredstavljive ravni, tokrat je bila odkrita nova oblika trgovine z otroki, ko so v tovornjaku za govedino našli 20 dojenčkov! Mehiške oblasti so ustavile tovornjak na kontrolni točki za rutinski pregled, voznik je dejal, da je vozil meso za trgovino z živili, s to različico pa so oblasti preverjale hladilnike iz tovornjaka. Ocena je oblastem pustila odprta usta, ko so v mesu našli več dojenčkov z dudo v ustih, da ne bi jokali. Spodnja fotografija je samozavestno vodilnega časopisa iz Dominikanske republike. Ta fotografija ni urejena v Photoshopu, ni ponarejena ali kaj drugega,« se glasi zapis, ki skupaj s fotografijo dojenčka te dni kroži med slovenskimi uporabniki družbenega omrežja Facebook.
Viralna objava kroži po spletu od leta 2016
Pregled svetovnih medijev razkriva opozorila, da po spletu zadnjih šest let kroži lažno zasnovana objava o ugrabljenih otrocih iz obmorskega mesta Veracruz. Zapis in fotografija se pojavljata v različnih delih sveta, v tem tednu pa je slovenski prevod razburil tudi naše uporabnike družbenega omrežja.
Lažne informacije so bile s prvo posredovano objavo deljene 10.000-krat, temu je sledilo viralno širjenje po svetovnem spletu. Fotografija dojenčka, ki leži v notranjosti govejega trupa, je bila najprej objavljena v poljskih in ruskih spletnih novicah, vendar v vsebinsko povsem nepovezani objavi. Ustvarjalec vesti je fotografijo uporabil z namenom ustrahovanja in širjenja izmišljene novice.
Državno tožilstvo v Veracruzu je za mehiške medije podalo izjavo za javnost, v kateri sporočajo, da nimajo prav nobenih informacij o razkritju in aretaciji ugrabiteljev 20-ih dojenčkov. V kolikor bi se slednje tudi v resnici pripetilo, pa bi o tem zagotovo poročali tako domači, kot tuji mediji.
Ne verjemite vsemu, kar preberete na internetu
»Pravzaprav je bolje, da dvomite o vsem, kar berete, ali vidite – še posebej ne verjemite le enemu viru. Ker je na internetu vse več lažnih novic, ki jih poznamo tudi pod angleškim izrazom fake news, in drugih laži, je treba biti pozoren in se naučiti prepoznavati, katere novice so prave in katere ne. Živimo v vse bolj povezanem svetu informacij, v katerem je širjenje lažnih novic precej enostavno, zato moramo biti pri branju novic in sprejemanju različnih informacij vedno bolj kritični,« svetujejo na safe.si.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.