Zdravje
 

Znaki strašljive spalne paralize

19. 5. 2024; 16.00
Avtor: Neja Kralj/ revija Lady
Sleep-Paralysis_Plad-Zebra

Spalna paraliza foto: Profimedia

Globine človeškega uma so že stoletja predmet raziskovanja in fascinacije. Med njimi se skriva tudi tema, ki je dolgo burila domišljijo in izzivala razlage – spalna paraliza.

Spalna paraliza je edinstven pojav, v katerem se meje med resničnostjo in sanjami zabrišejo, puščajoč posameznika ujetega v lastnih miselnih labirintih. Gre za nenavadno stanje, v katerem se človek znajde ujet med prebujanjem in spanjem. Zdi se, da se zbudi, vendar njegovo telo ostane nepremično, kot da bi bilo vklenjeno v nevidne okove. Hkrati se pogosto srečuje s hudo halucinacijo, ki jo lahko opisujemo kot prehod med sanjami in budnostjo. Ta temačna iluzija pogosto vključuje občutek prisotnosti nečesa zloveščega ali neopisljivega strahu.

Kljub temu da jo je težko pojasniti, so znanstveniki napredovali pri razumevanju spalne paralize in njenih osnovnih mehanizmov. Med spanjem telo prehaja skozi različne faze, med katerimi je faza REM (Rapid Eye Movement) najbolj povezana s sanjami. V tej fazi možgani postanejo bolj dejavni, medtem ko so mišice telesa delno paralizirane – najverjetneje kot zaščita pred fizičnim izvajanjem gibov, ki bi lahko posnemali dogajanje v sanjah. Spalna paraliza se pojavi, ko se posameznik zave vmesnega stanja med REM-spanjem in budnostjo ter se tako znajde v paradoksalni situaciji, kjer je um prebujen, telo pa še vedno zaspano in paralizirano.

spalna paraliza foto: Profimedia

Značilni znaki

Če se spoprijemate s spalno paralizo, se lahko pojavijo naslednji znaki:

- Glavna značilnost spalne paralize je telesna nepremičnost. Medtem ko ste zavestni, se ne morete premikati ali govoriti. To je lahko zelo zastrašujoče in zmedeno, saj ste budni, vendar vaše telo ne uboga vaših ukazov.

- Marsikdo, ki doživi spalno paralizo, opisuje občutek teže ali pritiska na prsih. Ta občutek lahko okrepi občutek tesnobe med epizodo.

- Med epizodo spalne paralize se lahko pojavijo žive halucinacije, ki se mešajo med resničnostjo in sanjami. Te halucinacije so lahko vizualne, slušne ali celo kinestetične (povezane s telesno občutljivostjo) in se pogosto dojemajo kot resnične, kar dodatno povečuje strah.

- Mnogi posamezniki poročajo o občutku prisotnosti nečesa ali nekoga v prostoru. Ta prisotnost je pogosto povezana z nelagodjem in strahom.

- Med epizodo spalne paralize lahko zaznate nenavadne zvoke, ki se zdijo resnični, čeprav ste dejansko v lastni spalnici.

- Zaradi občutka pritiska na prsih se lahko zdi, da imate težave z dihanjem. To je lahko povezano z občutkom tesnobe in povečano zavestjo o dihanju.

Obvladovanje

Spalna paraliza je torej naravni fiziološki pojav, ki se lahko zgodi vsakomur občasno. V večini primerov ni potrebno posebno zdravljenje, saj gre za neškodljivo stanje, ki običajno mine samo od sebe. Vendar pa se lahko posvetovanje s strokovnjakom za spanje ali zdravnikom izkaže za koristno, če se epizode spalne paralize pogosto pojavljajo, so izjemno moteče ali povzročajo veliko tesnobe.

Strokovnjaki za obvladovanje in zmanjševanje epizod spalne paralize svetujejo: izboljšanje spalnih navad, zmanjševanje stresa, omejitev uživanja alkohola, kofeina in nikotina pred spanjem ter spanje na boku namesto na hrbtu.

prejšnji članek
Melani Mekicar razkrila ozadje snemanja serije Skrito v raju
Svet slavnih
Melani Mekicar razkrila ozadje snemanja serije Skrito v raju
naslednji članek
Šparglji - popolni za pomladno dieto
Zdravje
Šparglji - popolni za pomladno dieto

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.