Otrok ima lahko težave z zvokom: »Deklica je glasna, rada skače, ropota, veliko kriči, pa vendar ne prenaša glasnih zvokov iz okolice.« foto: Pixabay
Motnje s katerimi se soočajo otroci s težavami senzornega procesiranja so vidne v obliki neustreznega vedenja in učnih težav. Kot pojasnjuje Katja Godnič dipl. delovna terapevtka in ustanoviteljica centra za delovno terapijo in senzorno integracijo Mavrica 6, gre za zapleten nevrološki proces, težave na področju procesiranja pa lahko nastanejo zaradi nepravilne zaznave, predelave in uporabe senzornih prilivov. Slednje vpliva na otrokovo počutje ter odzive na vsakodnevno izvedbo različnih aktivnosti v ožjem in širšem okolju, kot je denimo skrb zase, dnevne aktivnosti, gibalni razvoj, igra, izobraževanje, prosti čas, sodelovanje v družbi …
Kako pomagati?
V veliko pomoč je ASI delovna terapija, ki jo strokovno usposobljeni terapevti v Sloveniji izvajajo že več kot desetletje. Gre za metode, ki lahko precej olajšajo življenje otrok in celotne družine. A za kakšno terapijo pravzaprav gre? »ASI terapija (Ayersova terapija senzorne integracije) je metoda, ki se uporablja pri otrocih z izzivi v senzornem procesiranju. Ti otroci imajo lahko težave pri obdelavi senzornih dražljajev, kar vpliva na njihovo vedenje, učenje in sposobnost vsakodnevnega delovanja. Terapijo je razvila dr. A. Jean Ayres, delovna terapevtka z doktoratom iz otroške psihologije. Prilagojena je za izboljšanje otrokove sposobnosti zaznavanja, razumevanja in uporabe senzornih informacij,« pojasnjuje Godničeva.
Kako poteka ASI terapija?
Sogovornica pojasnjuje, da se terapija izvaja v strukturirani senzorni sobi, opremljeni s posebej zasnovanimi pripomočki, kot so različne gugalnice, trampolini, žoge, različni taktilni materiali, plezalne stene, blazine ipd. Vse se odvija skozi igro, ki je pri otroku osnovni temelj učenja za življenje.
Igralne aktivnosti so namensko usmerjene v:
Cilji ASI terapije:
Kako se kažejo izboljšave?
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.