Pogovorna hipnoza foto: dreamstime
Morda si ta trenutek predstavljate, da gre pri transformacijski hipnozi za padec v trans, tekom katerega človek zaspi in se ne zaveda lastnega govora in početja. A pri terapevtski hipnozi je prehod iz uvodnega pogovora v trans skoraj nezaznaven, hkrati pa zelo spominja na pogovor s psihoterapevtom. »Za trans ne rabimo nujno zaprtih oči, kot zmotno mislimo zaradi filmov in zabavnih šovov. Pri pogovorni hipnozi, kot jo izvajam, trans gradim skozi sprožilec, ki ga predstavljata določena informacija in čustvo, ki je individualna pri vsakem človeku. To prepoznam skozi hipnotične kazalnike, ki pokažejo, da oseba govori iz podzavesti in ne razuma,« je tekom klepeta za revijo Jana pojasnila certificirana hipnotizerka in hipnoterapevtkaAnja Horvat Jeromel, ki skozi personalizirano metodo zelo uspešno pomaga pri iskanju rešitev za situacije in čustvene stiske, v katere se ljudje zapletemo, nato pa ne uvidimo izhoda.
»Težava, ki tare nekoga, je vedno le simptom, s korenino drugje. Če bi oseba vedela, kaj je zares težava, bi jo že sama rešila. A rešitev se skriva tam, kamor sami ne bi pogledali. Zaradi obrambnega mehanizma našega uma, ki nas je s tem nekoč 'rešil', ko je to 'odcepil'. A na dolgi rok gre za ujeto bolečino, ki kliče po osvoboditvi. Natančneje, da jo na novo osmislimo. Takrat začne veljati pregovor: da naše šibkosti postanejo naše najmočnejše plat. A sami to dosti težje naredimo, ker so stvari kontra intuitivne - ker se nagonsko želimo izogniti tej bolečini,« razloži hipnoterapevtka.
In kaj natanko se med procesom dogaja z osebo, ki je tekom pogovora mehko zajadrala v hipnozo? Kot pojasnjuje Anja, se s hipnoterapevtsko tehniko zaobide kritični, zavestni um, zaradi česar oseba sproščeno vstopi v svojo podzavest in dobi celosten vpogled v čustva in spomine. Slednje pomeni, da se oseba znajde na robu zavesti (obstoječe zgodbe) in se spozna z neznanimi (podzavestnimi) deli sebe.
»Za slednje je značilno, da ne najdemo besed, zato se govor upočasni, saj mora zavestni del nadoknaditi in ozavestiti te 'potlačene' procese. Se pa celoten proces dogaja v valovih: pride in spusti ter znova pride nekaj novega in zopet spusti. Pogosto se stranka vmes lahko začne tudi smejati, ko iz ptičje perspektive uzre v celotno zanko, v katero se je um ujel.«
Anja Horvat Jeromel je avtorica, hipnoterapevtka, NLP trenerka in magistra družboslovnih znanosti. foto: Sašo Švigelj/M24.si
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.