Fotografija je simbolična foto: Shutterstock
Čeprav se družba dandanes veliko bolj zaveda pomena duševnega zdravja, kar se med drugim odraža na zmanjšanju predsodkov do psihološke pomoči in poglabljanju vase, pa številni ljudje še vedno ne prepoznajo, kdaj slabo počutje pripisati psihološkim stiskam. Kot kaže, bi se morali o duševnih motnjah še bolj odprto pogovarjati, da bi se osebe s težavami prej obrnile po pomoč in se priučile tehnik za izboljšanje počutja in kvalitete življenja.
V reviji The Lancet Psychiatry so objavili študijo,tekom katere so analizirali podatke, ki so jih v 29-ih državah zbirali več kot 20 let, pri čemer so pod drobnogled vzeli 150. 000 odraslih oseb. Kot so pojasnili, rezultati nakazujejo na to, da se pri več kot 50 – odstotkih ljudi do 75. leta razvije vsaj ena oblika duševne motnje.
Med moškimi so najpogosteje zabeležili depresijo, *fobije in sindrom odvisnosti od alkohola. Zakaj je temu tako? »Starejši odrasli so dovzetni za duševne motnje, ker so izpostavljeni številnim življenjskim spremembam in travmatičnim dogodkom, kot so denimo zdravstvene težave, smrt bližnjih in različne fizične omejitve,« pravi dr. Ronald Kessler, profesor harvardske medicinske fakultete, ki je hkrati eden od vodij študije. »Mnogi tudi ne prepoznajo znakov duševne motnje in tako ne poiščejo zdravniške pomoči, kar lahko motnjo še poslabša,« je dodal.
*Fobija je pretiran, nerealen strah pred predmetom, osebo, živaljo, dejavnostjo ali situacijo. Fobije so vrsta anksiozne motnje.
fotografija je simbolična foto: Shutterstock
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.