Ob sumu na demenco svetujemo obisk pri veterinarju, ki lahko izključi druge vzroke za spremenjeno vedenje in ob potrditvi kognitivne disfunkcije predpiše terapijo. foto: Shutterstock
Zadnja leta opravljajo podrobnejše raziskave in odkrivajo možnosti terapij pri dementnih psih in mačkih. Pri živalih, s katerimi si delimo vsakdan, namreč lažje opazimo morebitne težave.
Raziskave so pokazale, da ima demenco več kot polovica psov, starejših od 12 let, lahko pa se pojavi že v osmem letu starosti, pogostejša je pri srednjih oziroma večjih psih. Na žalost so znaki kognitivne disfunkcije slabo prepoznani, tako med skrbniki kot tudi pri veterinarjih. Prepogosto se jih odpravi z mnenjem, da je to normalen znak staranja psov.
Prvi znak je lahko spremenjeno obnašanje
Bodimo pozorni, če pes, ki je prej dobro poznal določene ukaze, teh kar naenkrat ne prepozna več. Sploh če ob tem opažamo zmedenost, potrebo po več spanja čez dan, nemirnost in jokavost ali lajanje ponoči. Kot je razvidno že iz humane medicine, se demence ne da pozdraviti, lahko pa jo s primerno terapijo in prilagoditvami upočasnimo. In prej ko jo opazimo, učinkovitejši smo lahko.
Testa, ki bi potrdil ali ovrgel demenco pri psu, (še) ni. Najučinkovitejše je opazovanje psa in izključevanje drugih zdravstvenih vzrokov za opažene spremembe. Seveda je za to nujno potrebno, da žival dobro poznamo in vemo, kaj je normalno in kaj spremenjeno obnašanje. Obstajajo različni vprašalniki, na podlagi katerih se lahko pojavi sum o prisotnosti demence.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 37, 12. september, 2023.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.