Iskanje bližnjic je v naši naravi. To se odraža v različnih primerih na številnih področjih, med njimi je tudi zavarovalništvo, kjer so poskusi zavarovalniških prevar vse prej kot redki.
“Zavarovalniška prevara je namerno zavajanje zavarovalnice za pridobitev neupravičene koristi,” pojasnjuje Klemen Radetič, strokovni vodja službe za preprečevanje, odkrivanje in raziskovanje prevar pri Zavarovalnici Triglav, d. d. “To lahko vključuje neresnične izjave o škodi, ponarejanje dokumentov, zavajanje pri sklepanju zavarovanj ali prikrivanje dejstev, ki bi vplivala na zavarovalni zahtevek,” še dodaja.
Prav v času mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah bo 21. in 22. novembra na Bledu potekala Mednarodna konferenca o zavarovalniških prevarah, ki bo osvetlila najnovejše trende ter učinkovite pristope k preprečevanju in odkrivanju zavarovalniških prevar.
Posledic lažnih zavarovalniških zahtevkov ne občutijo le prijavitelji, temveč vsi zavarovanci. “Prevare zavarovalnicam povzročajo dodatne nepotrebne stroške poslovanja, kar se odraža v višji zavarovalni premiji, ki jo plačujemo vsi zavarovalci,” pove Klemen Radetič, eden glavnih govorcev na konferenci. “Prevaranti so že od nekdaj iznajdljivi in načine za izvedbo prevar stalno prilagajajo, zato je pomembno, da zavarovalnice sledimo tem novim načinom in izvajamo ustrezne ukrepe za preprečevanje prevar. Kljub temu pa se še vedno pogosto poslužujejo klasičnih, že ustaljenih načinov, kot so ponarejanje dokumentov in neresnične izjave o škodi,” še dodaja.
V službi za preprečevanje, odkrivanje in raziskovanje prevar se srečujejo z raznolikimi primeri: “Eden takšnih je primer zavarovanke, ki je prijavila škodo iz avtomobilskega kaska. V prijavi je navedla, da je njen oče povzročil prometno nesrečo z njenim vozilom. Po opravljeni preiskavi in diagnostiki vozila je policija naredila še analizo DNK sledi na zračnih blazinah. Ugotovljeno je bilo, da oče v času nesreče sploh ni bil prisoten v vozilu. Nesrečo je povzročila naša zavarovanka, ki je pred nesrečo popila kar nekaj alkoholnih pijač. Od zahtevka je nato odstopila, policija pa je podala kazensko ovadbo,” pove Klemen Radetič.
“Sum prevare lahko prijavite tudi sami, bodisi preko telefona, e-pošte ali posebnih aplikacij za prijavo prevar, ki jih ponujamo zavarovalnice. Pri tem pa je pomembno, da zavarovalnice prijaviteljev nikoli ne razkrivamo, ščitimo njihovo identiteto in podatke, ki so jih posredovali,” opozarja Klemen Radetič.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.