Smrklja Njena.si
Lepotičenje
 

Potenje za boljše počutje

4. 6. 2015; 13.01
Avtor: R. P.
bench-16910_640
Finci vedo povedati, da je ženska najlepša takrat, ko pride iz savne. Kopanje v vročini namreč pomaga koži, da je videti bolj sveža, sproščena in zdrava, pa tudi čudežno se pomladi. Seveda pa mora biti za takšne učinke savnanje redno, vsaj enkrat na 14 dni ali še bolje vsak teden. Najbolje kar doma!

Globinsko čiščenje

Savnanje lahko opišemo kot globinsko čiščenje telesa, saj topel zrak doseže tudi do 4 cm globoko v telo in tako z znojenjem iz njega izvleče strupe, viruse, škodljive kovine in toksine, ki smo jim neprestano izpostavljeni. Istočasno se čisti zunanji sloj kože, iz nje se izloča loj, pa tudi ostanki ličil. Med samim savnanjem prodre v kožo od 50 do 70 odstotkov več krvi in hranilnih snovi - posledično je koža videti sijoča in zdrava, pa tudi bolj napeta. 

Priporočila

Čiščenje in osveževanje kože v savni lahko traja nekaj časa. Prvih pet minut na vročini je namreč potrebnih za odpiranje por. Naslednjih pet minut spodbuja prekrvitev in izmenjavo snovi v tkivih, še kakšna minuta več pa je potrebna za začetek lepotnega učinkovanja. Seveda pa to lahko pospešite, če upoštevate naslednja priporočila:

-         Vedno vstopite v savno čisti. Pred savnanjem se oprhajte, da s kože odstranite umazanijo, olja, ličila, ter z luščilnim sredstvom postrgajte z nje odmrle celice. Najbolje po naslednjem receptu: jedilno žlico mandljevih otrobov zmešajte z mlačno vodo v gosto maso. S čopičem jo nanesite na obraz in telo, pustite učinkovati 15 minut, nato jo s krožnimi gibi čim bolj vtrite v kožo. Dobro sperite.

-         Pred savnanjem in po njem spijte kozarec vode. V savni se boste potili, izgubljeno tekočino pa morate čim prej nadomestiti. Nekateri radi v vodo kanejo nekaj kapljic limoninega soka.

-         Blagodejni učinek savnanja na kožo lahko še okrepite z uporabo eteričnih olj. Kanite nekaj kapljic izbranega olja v vodo, s katero v finski savni polivate vroče kamne, oziroma ga kanite neposredno v parni generator, če raje uživate v parni savni. Za normalno kožo dodajte sivko ali mandarino. Mastna koža bo vzljubila limonino ali evkaliptusovo eterično olje, suhi koži pa bo najbolje delo eterično olje kamilice ali vrtnice.

V objemu doma

Ste tako strastni ljubitelji savnanja, da vam obiski savn v centrih lepote in razvajanja niso dovolj? Si želite še več storiti za svojo lepoto in zdravje? Potem je gotovo pametno razmisliti o lastnem kotičku za savnanje v objemu doma.

Na voljo so vam številne različice savn, ki so primerne za domačo uporabo, največkrat pa se Slovenci odločamo za naslednje:

  • Finska savna: Je klasika. Zanjo sta značilni temperatura do 100 stopinj Celzija in suh zrak. Kabina je narejena iz lesa, v kotu sta peč in lonec z vodo, s katero lahko polivamo vroče kamne.
  • Parna savna: Turška savna je idealna za postopno pregrevanje telesa, saj ima nižjo temperaturo kakor finska (okoli 50 stopinj Celzija), zato pa veliko večjo vlažnost zraka (do 100 odstotkov). Njen učinek lahko okrepimo z vtiranjem soli ali medu v kožo, pa tudi z dodajanjem eteričnih olj (rožmarin, limona, evkaliptus), ki ugodno vplivajo na dihalne poti.
  • Bio savna: Je kombinacija finske in turške savne. Daje nam občutek, kot da ležimo v tropskem gozdu, blagodejno vpliva na telo, odpira kožne pore, predvsem pa je primerna za ljudi, ki imajo težave z zadrževanjem vode v telesu. Temperatura zraka je od 55 do 60 stopinj Celzija, zračna vlaga pa okoli 55-odstotna.
  • Infrardeča savna: Infrardeča svetloba prodira globoko v telesno tkivo, kar ima veliko prednosti pred drugimi oblikami savnanja. Pospešuje okrevanje po poškodbah, lajša bolečine, izboljša presnovo, spodbuja razstrupljanje in porabo kalorij, izboljša prekrvljenost in oskrbo možganov s kisikom, krepi imunski sistem ter lajša stres.

Namestitev

Za domačo uporabo je najlažje namestiti tipske savne, ki jih kupite pri izbranih proizvajalcih. Priporočamo suho leseno savno (finska, infrardeča, bio-zeliščna), saj ne zahteva posebnih pogojev: zadostujeta položena keramika po tleh in električni kabel za napajanje peči oziroma grelnikov v savni.

Zahtevnejša in dražja je namestitev parne savne, saj so potrebni talni odtok, vodovodni priključek in električni priključek v savni ter tudi v prostoru za parni generator, ki mora biti ločen od savne.

Delo lahko prepustite strokovnjakom ali pa se urejanja kotička za potenje lotite sami. Če se boste odločili za suho leseno savno, boste v prvi vrsti morali izbrati primeren les (nordijska oziroma skandinavska smreka, cedra in čuga), opremo, kot so peč, grelniki, luči in razni dodatki, pa lahko kupite v spletnih trgovinah ali pri trgovcih z opremo za gradnjo in dom. Pa veliko vročih užitkov!

Po potenju

V domači savni boste res lahko uživali in se sproščali, kolikor vas je volja in kolikor vam dopušča čas. Ne pozabite pa po potenju še malo počiti in dodatno poskrbeti za kožo. Ta je dobro pripravljena za vsrkavanje negovalnih pripravkov, saj so pore razširjene. Spasirajte meso enega avokada in ga zmešajte s pestjo sladkorja. Telo natrite z dobljeno pasto, pustite učinkovati nekaj minut, potem sperite z mlačno vodo. Obloga bo kožo naredila svilnato mehko in gladko.

Zavarujte si lase pred vročino

  • Vročina v savni lahko poškoduje lase, zato si jih zavijte v hladno, vlažno brisačo. Lase pred tem natrite z balzamom.
  • Po savnanju si lase umijte ter jih negujte s toplimi olji, kot je olivno, repično ali mandljevo.
prejšnji članek
Do sijaja z zvezdami
Lepotičenje
Do sijaja z zvezdami
naslednji članek
Skrb za obraz naj bo užitek!
Lepotičenje
Skrb za obraz naj bo užitek!
Preberite tudi

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.