foto: arhiv njena.si
Njegovi elementi so še didžejstvo, grafitiranje, rap in break dance, kot še dodatni element pa nekateri omenjajo tudi kulturo oblačenja.
ZAČETKI
Na splošno je ples vrsta izražanja, umetnosti in zabave. Je govorica telesa, ki se izraža skozi ritem glasbe in lahko predstavlja slog človekovega življenja, kajti z vsakim gibom se v človekovi duši ustvarja zadovoljstvo. Začetki hip hopa so se zgodili s prihodom hip hop glasbe, na katero so mladi začeli plesati. Kulturno gibanje se je začelo v poznih sedemdesetih letih v getih med mladimi Afroameričani in Latinskoameričani v New Yorku (v Bronxu) in se kmalu razširilo po vsem svetu. Še preden se je bilo mogoče v Sloveniji vpisati v plesno šolo na tečaj hip hopa, so mlade navdušili številni pevci in pevke, ki so v svojih videospotih plesali to zvrst. Tako se je veliko mladih učilo novih plesnih gibov kar s pomočjo gledanja videospotov. Največji navdih za mlade pa je imel s svojim plesnim izražanjem legendarni Michael Jackson. Mnogi ga imajo še danes za svojega plesnega idola.
ZAKAJ JE TAKO PRILJUBLJEN?
Hip hop je tako priljubljen ravno zato, ker v njem ni pravil. Vsebuje tudi gibe iz break dancea, lockinga in poppinga. In kot pri vsaki stvari je tudi tu pomembno znanje osnov. Predvsem plesalci stare šole še vedno stojijo za tem, da brez osnov, iz katerih hip hop izvira, ne moreš postati dober plesalec. Veljajo določeni gibi, s pomočjo katerih, ko jih obvladaš, potem lahko razviješ nove in svoje plesne korake. Čisto vsak plesalec pa ima svoj slog in način gibanja. Bistveno je, da korake začutiš in da gibanje prihaja iz središča tvojega telesa – srca. Takoj se vidi razlika, ko nekdo pleše naučeno ali ko nekdo na plesišču pusti dušo. Ples ti lahko služi tudi kot terapija, ko si slabe volje. Vse, kar te tare in zaradi česar si slabe volje, lahko s plesom daš iz sebe in se potem počutiš čisto prerojena.
KOMERCIALIZACIJA
Ko so ga plesali na ulici, so si plesalci sproti izmišljevali gibe, ki so jih začutili na določen ritem. Temu se reče prosti slog oziroma freestyle. Med seboj so se pomerili posamezniki ali pa plesne skupine. Med seboj so 'betlali'. Še danes so organizirana številna 'battle' tekmovanja, ki pa niso tako zelo promovirana. Za gledalce so zelo zanimiva, saj plesalci plesa niso naučeni in je za njimi resnično veliko ur treningov in poslušanja glasbe, da premikajo svoje telo tako, kot začutijo na določeno glasbo. S komercializacijo pa so se odprli številni plesni studii, kjer se naučiš koreografije, ki jo na določeno pesem sestavi koreograf. S tem so hip hop približali širši množici in nenadoma so ga začeli plesati vsi po vrsti. Prirejajo se tudi številna tekmovanja, kjer ima večina plesalcev plesno kombinacijo sestavljeno vnaprej, potem pa jo plešejo na svojo glasbo ali pa na tisto, ki jo na tekmovanju dobijo.
KJE SE GA LAHKO NAUČIŠ?
Slovenci smo narod, ki v hip hopu nenehno osvaja medalje na tekmovanjih evropskih in svetovnih razsežnosti. To pomeni, da je konkurenca plesnih šol v Sloveniji velika. Hip hopa se danes praktično lahko naučiš v kateri koli plesni šoli. Zato ti priporočamo, da obiskuješ mesec dni tečaj hip hopa v različnih plesnih šolah, nato pa se odločiš, kateri slog ti najbolj ugaja. Druga opcija je, da se učiš plesati s pomočjo kanala YouTube, kjer imaš številne posnetke, kjer te učijo plesati različne plesne korake in kombinacije. Poleti imaš organizirane tudi številne plesne kampe po Evropi; za njih je priporočljivo, da imaš vsaj nekaj plesnega predznanja. V Los Angelesu, New Yorku in Londonu pa plesne šole niso narejene tako, da imaš ves čas enega plesnega učitelja in moraš vse leto hoditi v isto plesno šolo. Tam imaš številne plesne studie, kamor se lahko odpraviš, kadar si zaželiš, izbiraš pa lahko tudi med učitelji. Vsako plesno delavnico plačaš posebej in nisi za nič obvezana.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.