Kaj če se princesa ne bi poročila s princem na belem konju, ampak bi postala astronavtka? Kaj če polsestri ne bi bili ljubosumni, ampak prijazni in spodbudni? Kaj če bi kraljestvu v resnici vladala kraljica? In kaj če deklica kdaj ne bi bila ‘pridna’?
Odgovori na vsa ta vprašanja se skrivajo v čudovitih Zgodbah za lahko noč za uporniške punce, knjigi s stotimi zgodbicami, ki pripovedujejo o življenju stotih izjemnih žensk. Amelia Earhart, Serena Williams, Ada Lovelace, Astrid Lindgren, Elizabeta I., Malala Jusafzaj, Florence Nightingale, Coco Chanel, Julia Child, Lella Lombardi … in še devetdeset drugih fascinantnih osebnosti ženskega spola iz preteklosti in sedanjosti.
Sto izjemnih žensk, sto izjemnih ilustracij
Nekatere poznamo iz šolskih učbenikov zgodovine, za nekatere smo izvedeli iz medijev, za nekatere pa slišimo sploh prvič. Določene so dosegle svetovno slavo, druge so umrle v anonimnosti. “Saj so jih ne glede na to, kako pomembna so bila njihova odkritja, kako drzne njihove pustolovščine ali kako sijajen njihov um, neprestano omalovaževali; včasih so nanje pozabili, v nekaterih primerih pa so jih skoraj izbrisali iz zgodovine,” pravita avtorici knjige Elena Favilli in Francesca Cavallo. A prav vse predstavljene ženske, ki so v knjigi zaživele v čudovitih ilistracijah šestdesetih umetnic z vsega sveta, so s svojim delovanjem kršile ustaljene vzorce in predvidene načine obnašanja in delovanja žensk. Bile so (in so še – saj so v knjigo vključene tudi sodobnice) izjemne posameznice, ki so izstopile iz povprečja, se zoperstavile uveljavljenim pogledom na ‘mesto žensk’ in s svojim delovanjem usodno zaznamovale zgodovino človeštva.
Od Hipatije, genialne matematičarke in filozofinje iz Aleksandrije, do karizmatične burmanske voditeljice Aung San Su Či; od Lelle Lombardi, prve voznice formule ena, do Malale Jusufzaj, pakistanske borke za pravice žensk do izobrazbe in najmlajše prejemnice Nobelove nagrade za mir; od Hillary Clinton, prve ženske, ki jo je velika politična stranka nominirala za predsednico Združenih držav Amerike, do Manal al Šarif, aktivistke za pravice žensk iz Saudove Arabije, ki se je v državi, ki ženskam prepoveduje vožnjo avtomobila, usedla za volan, se posnela in videoposnetek objavila na youtubu. Nekaj tednov pozneje je na stotine pogumnih prebivalk Saudove Arabije, ki si je posnetek ogledalo, sedlo v avtomobile, zapeljalo na ceste in se uprlo verskim oblastem …
Založniški fenomen
Knjiga, ki je že dobila nadaljevanje (novembra je izšel drugi del), je še pred izidom postala pravi založniški fenomen, saj sta avtorici za izdajo potrebna sredstva na Kickstarterju zbrali v pičlih 3h urah (do konca kampanje pa se je na račun nakapljalo dobrih 600 tisoč dolarjev, več kot za katero koli knjigo še neizdanega gradiva doslej). Knjiga pa je tudi po izidu doživela velik prodajni uspeh in je prevedena (oziroma še bo) v številne jezike.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.