Kultura
 

Nov film Mitje Okorna odsev krivic, ki jih je doživel v Sloveniji

11. 9. 2024; 12.00
Avtor: STA/ V.M.
mitja okorn

Mitja Okorn foto: Osebni arhiv, Instagram

Danes bo na Netflixu ugledal luč sveta nov film slovenskega scenarista in režiserja Mitje Okorna. Resnična zgodba iz Poljske pobeglih športnikov je hkrati tudi njegova zgodba. "Tudi sam sem priseljenec in tudi sam sem se v Sloveniji počutil kot imigrant, ker me, ne glede na to, kaj sem dosegel, filmske ustanove pa tudi država niso jemali resno.

V strahu, da ne bi ponovil očetove napake, obetavni mladi boksar, ki ga je v filmu zaigral Eryk Kulm, pobegne iz komunistične Poljske, da bi uresničil svoje sanje in postal najboljši boksar v zgodovini. Ob njem je le njegova žena. Vendar kmalu spozna, da bo boj za uresničitev sanj bolj zapleten, kot je sprva mislil. Po mesecih stisk, ki jih doživlja kot priseljenec, privoli, da bo sodeloval v dogovorjeni tekmi, ki bo za vedno spremenila njegovo življenje, je o vsebini filma mogoče prebrati na spletni strani IMDb.

mitja okorn foto: revija zvezde

"Že vse življenje hočem posneti tak film, ki je hommage mojemu najljubšemu, Scorsesejevim Dobrim fantom. Napisal sem že scenarij za film Član, ki sem ga želel posneti v Sloveniji po življenjski zgodbi pevca Saše Dragaša, ter za film o Draženu Petroviću in Vladu Divcu, ki prav tako ni bil posnet. Po scenariju za zelo uspešen film Dekleta v Dubaju, ki ga nato nisem režiral, sem za Boxerja končno napisal scenarij in ga tudi režiral. Boxer je zgodba o vzponu in padcu, boks je zelo filmski šport. Športni filmi so mi zelo ljubi, že sami po sebi, saj so polni emocij," je za Delo povedal Okorn, ki se je pod scenarij podpisal skupaj z Lucasom Colemanom in Ivanom Bezmarevićem.



Večino tistega, kar naj bi se dogajalo v Londonu, so posneli v Bytomu na jugu Poljske, ki zelo spominja na britansko prestolnico, dva dni so tudi zares snemali v Londonu, preostanek v Varšavi.

Film resnična zgodba vseh poljskih športnikov

Film ni le resnična zgodba boksarja, ampak vseh poljskih športnikov, ki so v 80. letih minulega stoletja pobegnili iz komunistične države, da bi zaživeli bolje in da bi lahko kot vrhunski športniki dosegli vse, kar se na svetu da. "V komunistični Poljski to ni bilo mogoče, največ je bila udeležba na olimpijskih igrah, nisi pa, denimo, mogel postati poklicni boksar, svetovni prvak in služiti milijone," je za časnik razložil Okorn.

Tudi njegova zgodba

Okorn je še pojasnil, da je zgodba tega poljskega imigranta tudi zgodba njega samega. "Tudi sam sem priseljenec, kot glavni junak, ki pobegne iz Poljske v London, kjer ga nihče resno ne jemlje, je izobčenec. Na Poljskem sem moral začeti na novo in se dokazati, prav tako potem v ZDA. A tudi v Sloveniji sem se že, iskreno povedano, počutil kot imigrant, ker me, ne glede na to, kaj sem dosegel, filmske ustanove pa tudi država niso jemali resno," je še povedal.


prejšnji članek
Mega nasvet: dodajte malce belega vina!
Kulinarika
Mega nasvet: dodajte malce belega vina!
naslednji članek
Ivo Boscarol spi le 2 uri na dan in še vedno premika meje podjetništva
Kultura
Ivo Boscarol spi le 2 uri na dan in še vedno premika meje podjetništva
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.