Moda&Lepota
 

Vzgoja naj se začne že v najzgodnejših letih!

12. 10. 2017; 14.29
Avtor: Alma Glumac
profimedia-0295896633
Otroci zaradi majhnosti, svojih razvojnih značilnosti, značilnosti kognitivnega razvoja in večjega vpliva čustev promet dojemajo drugače kot odrasli.

Na AVP zato svetujejo, naj vozniki v bližini šol in vrtcev zmanjšajo hitrost vožnje, namenijo otrokom posebno pozornost na šolskih poteh ter jim odstopijo prednost pri prečkanju ceste na označenih prehodih za pešce. Javna agencija RS za varnost prometa staršem priporoča, naj z otrokom šolsko pot večkrat prehodijo, se z njim pogovorijo, ga učijo o prometu in mu pokažejo ustrezno ravnanje. Otroci v prvem razredu, pa tudi pozneje, če je prometna situacija zahtevnejša, v prometu potrebujejo spremstvo odrasle osebe. 

O prometni varnosti in o tem, kakšni vozniki smo Slovenci, smo se pogovarjali z direktorjem Javne agencije RS za varnost prometa Igorjem Velovom, ki v prostem času rad hodi v hribe ali pa se usede na motor in odkriva lepote Slovenije.

Ko ste leta 2015 nastopili petletni mandat direktorja agencije, ste imeli na področju prometa in prometne varnosti že veliko izkušenj. Kako so vam prišle prav pri vodenju agencije?

»Zelo so mi pomagali poznavanje področja dela agencije in izkušnje, ki sem jih pridobil v prejšnjih službah. Prav vse so bile povezane s prometom in varnostjo v prometu. Če zadeve poznaš po vsebini, je veliko lažje usmerjati in voditi zaposlene.«

V javnosti je agencija zelo prizadevna, povezujete se tudi z ustanovami na mednarodni ravni. Kateri so po vašem mnenju največji uspehi agencije?

»Prepoznavnost agencije se je v zadnjih dveh letih močno povečala. Veliko več je aktivnosti na vseh področjih, predvsem na področju preventivnega dela. Agencijo prepoznavajo kot osrednjo ustanovo za varnost prometa, priznana je v strokovnih krogih. Tudi širša javnost vse bolj prepoznava delo agencije, kar štejem za uspeh. Velike premike smo naredili tudi na področju izpitnih centrov in šol vožnje. Vse skupaj je bolj urejeno, pregledno in strokovno.«



Katera letošnja akcija, ki je namenjena varnosti šolarjev v prometu, vam je še posebej pri srcu in zakaj?

»Prometna varnost otrok, mednje spadajo tudi šolarji, je za nas prednostna tema, aktualna vse leto, vendar je bolj izpostavljena ob začetku šolskega leta. Osebno mi je zelo pri srcu preventivna akcija Pasavček, ki je namenjena tudi predšolskim otrokom. Skozi aktivnosti te akcije pravzaprav vzgajamo otroke, da se zavejo pomena varnega ravnanja v prometu. Dolgoročno nam lahko uspe zagotoviti prometno varnost le, če bomo v prometu vsi znali ravnati varno in pravilno, zato naj se vzgoja začne že pri najmlajših.«

Kakšni vozniki smo po vašem mnenju Slovenci? Kaj kaže statistika?

»Statistika nas uvršča nekje v sredino med evropskimi državami. Evropske ceste pa so najvarnejše na svetu. Menim, da se vozniška kultura počasi izboljšuje, a nas vse skupaj čaka še veliko dela.«

Kako pa kot udeleženec v prometu sami poskrbite za varnost? Na kaj ste še posebej pozorni?

»Za varnost v prometu narediš največ, če voziš po predpisih in si strpen do napak drugih. Nekako se držim tega. Predvsem pa med vožnjo ne uporabljam telefona.«

prejšnji članek
S pilatesom do vitke linije in boljšega počutja
Zdravje
S pilatesom do vitke linije in boljšega počutja
naslednji članek
Ženske, rojene v tem nebesnem znamenju, so najboljše žene
Horoskop
Ženske, rojene v tem nebesnem znamenju, so najboljše žene
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.