foto: Profimedia
Skrb za kožo že od otroštva
Za kožo, ki je najbolj izpostavljen organ našega telesa ter hkrati pregrada med našim zunanjim in notranjim okoljem, je treba skrbeti že od zgodnjega otroštva. Koža je naš najbolj vidni in izpostavljeni organ. Odraža splošno zdravstveno stanje posameznika. Sončne opekline v otroštvu so dejavnik tveganja za raka kože kasneje v življenju. Biostatistično izračunano lahko pojavnost raka kože zmanjšamo za 78 odstotkov, če v otroštvu, 15. do 18. leta starosti, dosledno uporabljamo zaščito pred soncem SPF (vir: An Owerview of Ultraviolet Radiation, Sunscreens and Photo-Induced Dermatoses, Dermatol Clin 24). V zadnjih 30 letih je na področju zaščite pred sevanjem sonca prišlo do velikega napredka. Kljub temu kar 83 odstotkov ljudi še vedno verjame, da jih sonce skozi avtomobilsko steklo ne more opeči in da se rak kože njim ne more zgoditi. Vendarje maligni melanom v Sloveniji na šestem mestu po pogostnosti med vsemi raki. Nemelanomske oblike raka kože so po pogostnosti med vsemi raki v Sloveniji na drugem mestu pri moških in na prvem mestu pri ženskah (vir: Zadnik V, Žagar T. SLORA: Slovenija in rak. Epidemiologija in register raka. Onkološki inštitut Ljubljana. www.slora.si junij 2021).
Samo visok SPF izdelka ni dovolj
Izdelki za zaščito pred soncem so pomemben del celostne zaščitne strategije, vendar niso dovolj, da bi bili pred sevanjem resnično varni. Več preživetega časa zunaj poveča možnost za preveliko izpostavljenost sevanju sonca, kar pospeši staranje in lahko resno ogrozi naše zdravje. Tudi izbiro zaščitnega izdelka je treba prilagoditi tipu in stanju kože. Zadnje znanstvene smernice navajajo lastnosti idealnega izdelka za zaščito pred soncem. Idealen izdelek nudi primarno (UV filtri) in sekundarno zaščito (antioksidanti), ima nealergeno in nekomedogeno osnovo (ne maši por). Vsebuje nealergene UV filtre in vsaj en UV filter širokega spektra. Poleg UV filtrov vsebuje filtre, ki zastirajo preostali del sončnega vpliva na kožo - filtri za vidni del svetlobe in infrardeče sevanje A, saj v vidnem delu svetlobe nastajajo nekatere alergijske reakcije in hiperpigmentacije, infrardeče sevanje A pa spodbuja nastanek prostih radikalov na koži. Poleg omenjenega vsebuje širokospektralne antioksidante in sestavine, ki odpravljajo že nastale poškodbe sevanja sonca na koži.
Sončne opekline
Visoki odmerki UV žarkov uničijo in poškodujejo večino celic v zgornjem sloju kože. V najmilejši obliki opeklina povzroči pordelost kože ali eritem. Eritem se pojavi kmalu po izpostavitvi UV sevanju in doseže največjo intenzivnost v 8 do 24 urah. Nato čez nekaj dni zbledi. Močna sončna opeklina je boleča, lahko povzroči nastanek mehurjev ter lupljenje kože. Spodaj nastala nova koža je izjemno občutljiva in še bolj nagnjena k UV poškodbam.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.