Moda&Lepota
 

Kaj morate vedeti pred odločitvijo za lepotni poseg?

6. 2. 2025; 14.30
Avtor: V.M.
boteks

Dermalna polnila se navadno uporabljajo za definiranje spodnjega dela obraza. foto: Profimedia

Estetski posegi danes niso več tabu in morda o kakšnem popravku razmišljate tudi sami. Je pa dobro vedeti, kakšne koristi in tveganja prinašajo. Preverimo ...

Ko beseda nanese na estetski poseg, mnogi še vedno pomislijo na lepotno operacijo. A pravzaprav ni nujno, da gre za velike popravke, izraz namreč zajema medicinske in kozmetične metode, ki z nekirurškimi ali kirurškimi postopki spreminjajo videz, s čimer izboljšajo estetiko, obliko ali proporce delov telesa. Ker so danes tovrstni posegi veliko bolj dosegljivi in je tudi zanimanja veliko več, se sprehodimo skozi pregled najpogostejših lepotnih popravkov. V nadaljevanju predstavljamo koristi in tveganja, hkrati pa poudarjamo, da se tekom odločanja dobro posvetujete tudi glede izbire strokovnjaka, saj je ključno, da mu lahko zaupate in da se v njegovih rokah počutite varno.

Botoks

Botoks ali botulinom toksin je sredstvo, ki ga v okviru estetskih storitev uporabljajo za glajenje dinamičnih oz. mimičnih gubic na področju zgornje tretjine obraza. Botoks se injicira v mišice, s čimer jim za določen čas onemogočimo krčenje. Poseg je neinvaziven in hiter, dokončen učinek pa se razvije v obdobju enega tedna ali več. Popuščanje boste pričeli opažati po štirih mesecih, učinek pa povsem izzveni v časovnem okvirju šestih mesecev. Gre za enega najbolj priljubljenih načinov pomlajevanja, saj je mogoče osvežiti videz na hiter in cenovno dostopen način. Aplikacija botulina ne škoduje zdravju, dokler gre za ustrezne, strokovno aplicirane odmerke.

Poučite so o estetskih posegih. foto: Shutterstock

Dermalna polnila

Dermalno polnilo je gelasta snov, ki se injicira pod kožo, da zapolni gube, doda volumen ali izboljša obliko določenih delov obraza. Na voljo je več vrst dermalnih polnil, najbolj priljubljeno pa je polnilo iz hialuronske kisline, ki je že v osnovi naravno prisotna v telesu. Dermalna polnila se uporabljajo za povečanje ustnic, oblikovanje in dvig ličnic, izboljšanje kontur čeljusti in brade, glajenje nazolabialnih gub (med nosom in usti), zapolnjevanje podočnjakov in izboljšanje videza brazgotin. Trajanje učinkov je odvisno od polnila, okvirno pa od šest do 12 mesecev. Stranski učinki lahko zajemajo otekanje, modrice in morebitne alergijske reakcije.

Operacija nosu (rinoplastika)

Rinoplastika je zelo pogosta, a tudi ena izmed bolj kompleksnih operacij v estetski kirurgiji. Gre za kirurški poseg, tekom katerega lahko popravimo kljukast nos, nosno grbo, širok nosni hrbet, široko konico, široke nosnice, navzgor obrnjeno konico, navzdol obrnjeno konico in preozko konico. Poseg, ki ga običajno izvedejo v splošni anasteziji, navadno traja do dve uri. Končni rezultati so vidni v nekaj mesecih. Če razmišljate o tem posegu, imejte v mislih, da je izbira ustreznega strokovnjaka ključnega pomena.

Rinoplastika, operacija nosu foto: Shutterstock

Face-lift

Face-lift imenujemo tudi ritidektomija ali lifting obraza. Gre za kirurški estetski poseg, pri katerem dosežemo učinkovito pomladitev z napenjanjem kože in dvigom globokih struktur. Face-lift zajema skupek operacij, tekom katerih kirurg zgladi kožo na obrazu in vratu, odstrani odvečno maščobo in zategne mehka tkiva. Na voljo je več vrst face-lifta, denimo klasični, mini in globlji. Prvi rezultati so vidni po nekaj tednih, končni učinek pa po nekaj mesecih. Po operaciji se lahko pojavijo otekline, modrice in občutek napetosti. Učinek traja približno 10 let, seveda pa to ne pomeni, da se proces staranja ustavi.

Liposukcija

Liposukcija je eden najpogostejših posegov v estetski kirurgiji. Tekom posega odstranijo nakopičeno trdovratno podkožno maščevje ali oblikujejo vitkejšo postavo. Kot pojasnjuje dr. Krešimir Božikov, predstavlja najsodobnejšo metodo liposukcije t. i. metoda VASER, pri kateri odvečno maščobo s pomočjo ultrazvočne tehnologije utekočinijo, nato pa izsesajo iz telesa. »Po posegu se na operiranem delu telesa pojavijo otekline. Nekaj dni je čutiti tudi nelagodje. Oboje se omili z zdravili proti bolečinam, pri čemer pa smete jemati le tista, ki vam jih predpiše kirurg. Prvi rezultat liposukcije se pokaže, ko uplahnejo otekline. Kako bo stanje po liposukciji, se v grobem vidi že po 6 tednih, končni rezultat pa lahko tudi šele po enem letu po posegu, ko se telo dokončno stabilizira.«

Pri liposukciji kirurg v telo zabode nekaj milimetrov debele cevčice, ki so priključene na visokotlačno črpalko. foto: Profimedia

Dvig prsi (mastopeksija) in povečanje prsi

Ženske se pogosto odločijo za kombinacijo kirurškega posega dviga in povečanja prsi. Pri mastopeksiji kirurg dvigne povešeni dojki in ju preoblikuje v čvrstejšo obliko. Operacija je pogosto kombinirana s povečanjem volumna dojk. Poseg, ki ga izvajajo v splošni anesteziji, predvidoma traja do dve uri. Pacientka prejme antibiotično in protibolečinsko terapijo, okrevanje, ki poteka v domači oskrbi, pa traja predvidoma dva tedna. Končni rezultat je viden po nekaj mesecih. Operacija ni priporočljiva, v kolikor načrtujete nosečnost v obdobju enega leta.

Operacija prsi foto: Shutterstock

Brazilski dvig zadnjice (BBL – Brazilian Butt Lift)

Gre za preoblikovanje in povečanje zadnjice z lastno maščobo. Poseg je po svetu zelo popularen, saj kirurg odvzame maščobo z neželeni predelov in jo vbrizga v zadnjico. Poseg prinaša hitre rezultate in naraven videz lepo zaobljene zadnjice, je pa res, da morate biti še posebej previdni pri izbiri strokovnjaka. »Najboljši varnostni ukrep pri izvajanju tega posega je, da se maščoba vbrizgava le v podkožje in nikakor ne v mišico. S tem se bo prijelo nekoliko manj maščobe, vendar je varnost žensk na prvem mestu,« je za revijo Jana poudaril dr. Krešimir Božikov. Poseg traja do tri ure, okrevanje pa več tednov, medtem ko je končni rezultat viden po nekaj mesecih.

Nekirurški lifting obraza

Nekirurški lifting obraza predstavlja postopke, ki dvignejo, učvrstijo in pomladijo obraz brez kirurškega posega. Ti postopki so manj invazivni, običajno hitri, ne zahtevajo dolgega okrevanja in so priljubljeni med tistimi, ki želijo naravno osvežitev videza. Med najbolj priljubljene metode nekirurškega liftinga uvrščamo:

Ultrazvočni lifting: s segrevanjem globljih plasti kože se spodbuja tvorba kolagena, rezultati so vidni po nekaj mesecih in trajajo do 2 leti.

RF lifting (radiofrekvenčna terapija): radiofrekvenčni valovi segrejejo tkivo, kar spodbuja zategovanje kože in proizvodnjo kolagena. Postopek je neboleč, učinek pa se s ponovitvami stopnjuje.

Nitni lifting (Thread lift): Pri liftingu obraza z nitmi se v kožo vstavijo razgradljive niti, ki dvignejo povešene predele in spodbudijo tvorbo kolagena. Izvedba je hitra (cca 30 min), učinek pa traja od 12 do 18 mesecev.

Nekirurški tretmaji za pomlajevanje obraza

Če razmišljate o nekirurških tretmajih za pomlajevanje kože, imate na voljo kar nekaj različnih metod, ki spodbujajo obnovo, izboljšujejo teksturo kože in zmanjšujejo znake staranja. Med najbolj priljubljene tretmaje sodijo plazemska terapija, kemični piling in microneedling. Vsaka metoda ima svoje prednosti, izbira pa je seveda odvisna od težav s kožo in želenega rezultata.

  • PRP (Plazemska terapija oz. "vampirski lifting"): primerno za tiste, ki želijo naravno regeneracijo
  • Kemični piling: primerno za nečisto kožo z aknami ali brazgotinami
  • Microneedling (kolagenska indukcijska terapija): primerno za tanko, povešeno kožo

Morda vas zanima še: Naravni lifting: Masaža s kamnom Terahertz KLIKNITE TUKAJ.

Razmišljate o estetskem posegu? Preverite, kakšne koristi in tveganja prinašajo določena vrsta popravka.

Razmišljate o estetskem posegu? Preverite, kakšne koristi in tveganja prinašajo določena vrsta popravka. foto: Shutterstock

prejšnji članek
Najpogostejši znaki, ki lahko napovedujejo zgodnjo menopavzo
Zdravje
Najpogostejši znaki, ki lahko napovedujejo zgodnjo menopavzo
naslednji članek
Gaja Filač iskreno o tem, kaj ji je prinesla slava
Svet slavnih
Gaja Filač iskreno o tem, kaj ji je prinesla slava

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.