Moda&Lepota
 

Gel nohti - vse, kar bi vas moralo zanimati

13. 2. 2025; 14.01
Avtor: V.M.
Gel nohti

Gel nohti lahko delujejo zelo naravno, v osnovi pa gre za gel, ki se ga nanaša na naravne nohte. foto: Shutterstock

Zakaj so gel nohti tako priljubljeni in kaj je dobro vedeti, preden se odločite za izdelavo?

Geliranje in podaljševanje nohtov predstavlja priljubljeno storitev, po kateri posega veliko število žensk. Kako le ne, ko pa smo se lahko popolnoma poslovile od zamudnega piljenja in lakiranja z navadnim lakom za nohte, ki nikoli ni bil dovolj posušen, da nam ne bi uspelo pustiti na površini vsaj majhnega odtisa. Nohti so s sodobno gel storitvijo vedno urejeni, skrbi, kdaj najti čas za popravke pa zgoščene na mesečni obisk salona oziroma nohtne stilistke. Aleluja! A če se za ta korak še niste odločile in vas zanima, kaj to lepotno čudno sploh predstavlja, vas vabimo, da se sprehodite skozi ključna vprašanja …

Če pogosto delate z vodo, kemikalijami ali fizično obremenjujete nohte, se lahko hitreje poškodujejo. foto: Pixabay

Morda vas zanima: Barva nohtov, ki bo navdušila v letu 2025

Kaj so gel nohti?

Gre za umetne nohte, ki so narejeni s posebnim gelom. Nohtna stilistka slednjega nanaša na naravne nohte, nato pa sledi utrjevanje pod UV/LED-lučko. Gel omogoča daljšo obstojnost in daje nohtom urejen ter sijoč videz. Za geliranje se odločajo zlasti ženske, ki imajo kratke in lomljive nohte ali pa se spopadajo z grdo razvado grizenja nohtov. Ker se gel nohti uporabljajo za podaljševanje in krepitev naravnih nohtov, gre za odlično rešitev ravno za ženske, ki se poprej niso mogle pohvaliti z lepimi rokami. Storitev je priljubljena tudi zaradi tega, ker gel nohti ponujajo široko paleto obstojnih barv, vzorcev in okraskov, kar hkrati zadovoljuje praktični vidik, saj nohti zdržijo več tednov brez krušenja.

Nohti so s sodobno gel storitvijo vedno urejeni, skrbi, kdaj najti čas za popravke pa zgoščene na mesečni obisk salona oziroma nohtne stilistke. foto: Shutterstock

Kakšen je postopek izdelave gel nohtov?

Stilistka se najprej loti predpriprave strankinih nohtov. Slednje zajema čiščenje, oblikovanje, nežno matiranje površine in odstranjevanje obnohtne kožice. Sledi nanos baze oz. tako imenovanega podlaka (base coat), ki izboljša oprijem gela. V tretjem koraku je na vrsti podaljševanje z gradilnim gelom. Če so naravni nohti prekratki, se za podaljševanje uporabi namenska šablona. Sledi sušenje nanešenega gela pod UV/LED lučko.

Vsaka plast gela se utrjuje posebej, predvidoma 30–60 sekund. Zaključna faza izdelave gel nohtov zajema nanos barvnega gela in morebitnih nail art okraskov. Sledi le še zaključni sloj (top coat), ki doda sijaj in poskrbi za zaščito pred krušenjem. Stilistka ob koncu preveri robove nohtov in poskrbi za nego dlani z namenskim oljem ali kremo za roke. Kvalitetno izdelani gel nohti zdržijo do štiri tedne, lahko pa tudi več. Večina žensk hodi na korekcijo na tri tedne, saj jih moti narastek, ki nastane zaradi hitre rasti naravnih nohtov.

Nohtna stilistka bo najprej poskrbela za piljenje naravnega nohta in odstranjevanje obnohtne kožice. foto: Dreamstime

Ali lahko gel nohti odstopijo sami od sebe?

Da, v kolikor storitev ni bila ustrezno opravljena, lahko pride tudi do odstopa gela od naravnega nohta. To se zgodi v primeru, da noht ni bil dovolj očiščen in matiran ali pa je stilistka nanesla predebelo plast gela, kar povzroči dviganje ali pokanje. Na obstojnost vpliva tudi slabša kvaliteta gela, zato je zelo pomembno, da izberete salon in stilistko, ki ji lahko zaupate. Seveda pa odgovornosti ne nosi le izvajalec storitve. Nekateri ljudje imajo denimo bolj mastne nohte, kar zmanjša oprijem gela, spet drugi, pa zaradi narave dela na umetne nohte ne pazijo tako, kot bi bilo potrebno.

Kakšen je postopek odstranjevanja?

Stilistka najprej gel nežno spili do tanke plasti – pri slednjem uporablja navadno in/ali električno pilico. Ostanki gela se nežno postrgajo s potiskačem za kožico ali leseno palčko. Po odstranitvi je priporočljivo nohte navlažiti z oljem za obnohtno kožico in negovalno kremo. Če se boste za odstranjevanje odločile same, si lahko pomagate tudi takole: Nohte ovijte v vato, ki ste jo poprej namočile v aceton. Sedaj preko vate namestite kose aluminijaste folije, zatesnite in počakate 10 do 15 minut. Po pretečenem času odstranite folijo in gel lak, nato pa se lotite nežnega piljenja nohtov.

Odstranjevanje gela se stilistke lotevajo z električno pilico. foto: Shutterstock

Zakaj pod lučko noht močno peče?

Če hodite na gel nohte, potem morda poznate tudi nekoliko manj prijeten del postopka, ob katerem je včasih potrebno pošteno stisniti zobe. Gre za neprijeten in sila pekoč občutek, ki lahko nastopi po tem, ko nohte premazane z gelom potisnemo pod UV/LED lučko. Pa ste se kdaj vprašali, zakaj pride do tega pekočega občutka in ali gre morda za neprimerno izbiro gela, ki škoduje vašim nohtom?

Naj vam odgovorimo na to vprašanje. Pekoč občutek, ki se pojavi pod UV/LED lučko, pozna veliko žensk, saj večina gelov za podaljševanje nohtov peče. Gre za eksotermno reakcijo, ki nastopi med hitrim strjevanjem gela. Molekule v gelu se namreč med seboj vežejo, stopnja pekočega občutka pa narašča z večanjem gostote in trdote. Torej bolj kot postaja gel trd, bolj vas nohti pod lučko pečejo.

Razmišljate o izdelavi gel nohtov? foto: Pixabay

Je mogoče pekoč občutek preprečiti?

Da, tudi to je mogoče in sicer na več načinov. Prvi je izbira nežnejšega gela, na kar lahko opozorite vašo nohtno stilistko. Nekateri geli imajo namreč počasnejšo polimerizacijo in manj eksotermne reakcije. Geli z nizko vročino ali gumijasti (rubber) bazni geli so denimo zasnovani tako, da zmanjšajo pekoč občutek.

Neprijeten občutek je mogoče omiliti tudi s tanjšim nanosom plasti – če je plast gela predebela, se namreč ustvari več toplote, zato je bolje nanesti več tankih plasti kot pa eno debelo.

Nekatere lučke imajo tudi možnost nastavitve za postopno strjevanje gela. V tem primeru se najprej nastavi na low-heat mode ali soft cure, s čimer nekoliko podaljšamo čas, a se krasno prepreči nevšečnost.

Če nič od naštetega ne pride v poštev pri vaši stilistki, pa imate še vedno možnost, da tedaj, ko se približuje neprijeten občutek, roko za sekundo ali dve odstranite izpod lučke.

Nekateri geli imajo počasnejšo polimerizacijo in manj eksotermne reakcije. foto: Pixabay

Cene gel nohtov v Sloveniji

Cene gel nohtov se seveda razlikujejo glede na salon, lokacijo in zahtevnost storitve. Podaljševanje nohtov z gelom povprečno znaša od 30 do 46 eur in več, kar je odvisno tudi od poslikave ali dodajanja okraskov.

Posledice dolgotrajne uporabe gel nohtov

Dolgotrajna uporaba gela lahko vpliva na zdravje naravnih nohtov. Pogosto odstranjevanje in ponovno nanašanje gela lahko denimo oslabi roževinasto nohtno ploščo, kar vodi v tanjšanje, lomljenje ali razslojevanje nohtov. Prav tako lahko pride do spremembe barvnega odtenka,  dolgotrajna uporaba gelov ali lakov lahko namreč povzroči rumenkasto obarvanost nohtov. Da bi vse omenjene nevšečnosti preprečili, so priporočljivi občasni premori, s čimer nohtom omogočimo regeneracijo. V tem času je še posebej priporočljiva uporaba vlažilnih krem in olj za obnohtno kožico.

Lomljivi nohti foto: Profimedia

Morda vas zanima še: Najnovejši trend za nohte, ki je še boljši kot klasični ombre KLIKNITE TUKAJ

prejšnji članek
Kam je izginila Melania Trump?
Svet slavnih
Kam je izginila Melania Trump?
naslednji članek
Ena najlepših Italijank je zbolela za rakom in navdušila na odru Sanrema
Moda&Lepota
Ena najlepših Italijank je zbolela za rakom in navdušila na odru Sanrema

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.