Njenih 5 minut
 

Vse kar morate vedeti o menstruaciji

21. 6. 2016; 16.30
Avtor: Petra Arula/Bodi zdrava
pills-1354782_1920

foto: Pixabay

Včasih smo o menstruaciji govorile kot o nadlogi, nismo marale krvavitev, še manj smo se strinjale z bolečinami.

K sreči se vedno bolj zavedamo svojih teles, vedno bliže smo same sebi in po Sloveniji 'rastejo' Rdeči šotori, v katerih se zbirajo skupine žensk, ki ozaveščajo svojo cikličnost, ženskost, pomagajo druga drugi, odkrivajo blagoslove svoje ženstvenosti in doživljajo druge ženske kot svoje sestre in ne kot tekmice …

Včasih naj bi imele ženske menstruacijo na prazno luno, na čas čiščenja, ob polni luni pa so ovulirale. Že davno nismo več dovolj v stiku z naravo, da bi bil naš ciklus resnično lunarni, menstruacija na 28 dni je bolj ideal kot resnično življenje …

Vendar hormonska zdravnica dr. Sanja Toljan pravi, da urejen menstrualni ciklus ni le pokazatelj ženskega reproduktivnega zdravja, temveč zdravja njenega celotnega telesa. »Mnogi hormonski motilci, kot so BPA iz plastike, insekticidi, herbicidi, fingicidi in druga sredstva, ki jih uporabljajo v konvencionalnem kmetijstvu, blokirajo delo številnih žlez v našem telesu, najpogosteje ščitnice, blokada pa se lahko negativno pokaže tudi na delovanju jajčnikov. Inzulin ima zelo pomembno vlogo v regulaciji ciklusa; ko je previsok, preprečuje ovulacijo. Isto je s kortizolom, hormonom stresa. Če je njegova raven v krvi previsoka, ovulacije niso pravilne, in če umanjkajo, tudi ni prave cikličnosti v telesu ženske. Nepravilni ciklusi so torej znak hormonskih bolezenskih stanj.«

Ko čakate, kdaj (če) bo spet prišla … in še niste v času menopavze

Je tudi vas ujela številka 40? Pa ne konfekcijska (ali pač), temveč emšo? »Zgodnja štirideseta lahko že nakazujejo vstop v perimenopavzo,« pravi švicarski pionir v naravnem zdravljenju dr. A. Vogel, ki to obdobje opisuje kot čas pred menopavzo oziroma čas, ko se končuje obdobje menstrualnih ciklusov. S stališča medicine se to obdobje začne, ko ženska opazi prve simptome menopavze, in se konča, ko ima ženska zadnjo menstruacijo. Perimenopavza lahko traja od nekaj mesecev do nekaj let, običajno se začne po 45. letu. V tem času se normalne vrednosti hormonov, ki so gonilna sila menstrualnega ciklusa, začnejo zmanjševati in posledica so simptomi menopavze: navali vročine in nočno potenje. Poleg tega postanejo menstruacije neredne, včasih tudi močnejše ali bolj boleče kot sicer. »V tem času jajčniki niso več tako močni, ovulacije večkrat izostanejo. »Ciklusi so usklajeni z ovulacijo in če so preredki, se pri ženskah pojavi mnogo duševnih in telesnih simptomov, kot so sprememba telesne teže, živčnost, razdražljivost, utrujenost, izguba libida. Ovulacije imajo zaščitno funkcijo za žensko telo; med drugim zvišujejo odpornost na stres. Ko ovulacije (in posledično menstruacije) izginejo, postane prevladujoči hormon v telesu kortizol. Če je njegova vrednost previsoka, ima rušilno funkcijo. Spolni hormoni so gradniki, kortizol pa 'rušilec'. In v perimenopavzi se ravnotežje med hormoni začne rušiti,« razlaga dr. Toljan.

Progesteron, spanje in hrana

»Najpreprosteje boste ciklus uredili z nadomestitvijo progesterona, ki upade v drugem delu ciklusa,« pravi dr. Sanja Toljan, ki razlaga: »Če boste bioidentični hormon progesteron začeli jemati 14. dan po menstruaciji, boste preprečili pojav nastanka predmenstrualnega sindroma: napete prsi in trebuh, nervozo, željo po sladkem, in svoje cikluse vam bo morda spet uspelo uravnati. Da pa vam bo resnično uspelo, boste morali poskrbeti tudi za spanje in zdravo prehrano. Brez tega ne gre. Utrujeno telo, ki obenem hlepi po hranilnih snoveh iz zdrave prehrane, ne more poskrbeti za urejene cikluse – v posteljo se odpravite najpozneje do desete ure zvečer, obenem pa se prehranjujte tako, da boste svoje telo okrepili (jejte nepredelano hrano, na vašem krožniku naj bo čim več zelenjave. In nikar ne pozabite na kakovostne maščobe). Ne telovadite zvečer, ker vadba 'dvigne' večerni kortizol, pomembno pa je vzdrževati tudi pravo telesno težo. Nihanje v teži energijsko močno izčrpa telo, neravnotežje pa se lahko pokaže tudi v ciklusih.«

Ciklusov ne uravnavajte s kontracepcijo!

»Neredna krvavenja in neredni ciklusi so pokazatelj popolnoma porušenega ženskega zdravja. Če želite umetno 'uravnati' cikluse s kontracepcijskimi hormoni, vam je popolno vseeno za svoje telo in dušo. Vsaka ženska z nerednimi ciklusi v plodnem obdobju bi se morala še posebno skrbno posvečati svojemu zdravju, saj so neredne menstruacije lahko le začetni znaki za velike zdravstvene težave, ki jo lahko doletijo pozneje. Kontracepcija ni zdravilo, je le lažno upanje, da je vse v redu,« opozarja dr. Sanja Toljan.

prejšnji članek
Hit poletja - tetovaže pod dojkami
Moda&Lepota
Hit poletja - tetovaže pod dojkami
naslednji članek
Neprebavljivo modrovanje Kuljajeve in poniževanje žensk
Resničnostni šovi
Neprebavljivo modrovanje Kuljajeve in poniževanje žensk

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.