Stanka Tokić foto: Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov
Po ozdravljenem pljučnem raku Stanka živi kot nekoč
Kot poudarjajo v Društvu pljučnih in alergijskih bolnikov, je Stanka Tokić živ dokaz za to, da je mogoče premagati bitko s pljučnim rakom, če le je slednji dovolj zgodaj odkrit in seveda zdravljen.
Stankina bitka s pljučnim rakom
»Stanka je pred slabima dvema letoma opazila, da pogosto kašlja in čuti bolečino v prsih. Ta je bila tako huda, da je tako preprosto opravilo kot je oblačenje puloverja, postalo neznansko težko. Zato se je odpravila do osebnega zdravnika. Ta jo je poslal na slikanje pljuč. Po odvzemu tkiva ni bilo več dvoma o diagnozi. Pljučni rak. Stanko je šokirala, a se ni vdala. Čez dober teden je pričela s sistematičnim zdravljenjem s pomočjo kemoterapije in imunoterapije ter ga po nekaj mesecih, kljub neskončno težkim trenutkom, ki bi marsikoga upehale, uspešno in z nasmeškom dokončala,« so v društvu povzeli zgodbo Stanke, ki je o svoji zmagi spregovorila tudi v šovu Kmetija, ki se ga je, kot je pojasnila, udeležila tudi zaradi odvajanja od kajenja.
Seveda pa pljučni rak ne izbira. Za njim sicer pogosto zbolevajo kadilci, pa vendar približno 25 odstotkov obolelih v svojem življenju nikoli ni prižgalo cigarete. Zato je, kot poudarjajo na društvu, zelo pomembno, da smo na simptome pozorni vsi ter da skupaj širimo ozaveščanje o bolezni ter njenem preprečevanju.
Simptomi pljučnega raka
Potencialni bolnik mora biti najprej pozoren na morebitne simptome.
Ti lahko obsegajo:
»Osnova zdravljenja bolnikov z razsejano boleznijo pljučnega raka je sistemsko zdravljenje. To pomeni ali kemoterapija, tarčna terapija ali pa imunoterapija. Prav slednja deluje povsem drugače kot ostala sistemska terapija, in je močno spremenila potek bolezni pri nekaterih bolnikih z razsejanim pljučnim rakom, prav tako kot tudi pri bolnikih z lokalno napredovanim rakom pljuč.«
Kot izpostavlja mag. Mojca Unk, dr. med., iz Onkološkega inštituta Ljubljana, imunoterapijo uporabljajo v sklopu kliničnih raziskav; kot standardno zdravljenje pri določenih bolnikih z nedrobnoceličnim rakom pljuč po kemoradioterapiji; kot standardno zdravljenje razširjenega nedrobnoceličnega raka pljuč kot samostojno zdravljenje ali v kombinaciji s kemoterapijo, odvisno od molekularnih značilnosti bolezni, v kolikor je bolnik za to sposoben; kot standardno zdravljenje razširjenega drobnoceličnega raka pljuč, v kolikor je bolnik za to sposoben. Imunoterapija pomeni prelomnico v sistemskem onkološkem zdravljenju in vliva optimizem, da je pljučni rak premagljiv.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.