bolečina foto: dreamstime
Kaj je pravzaprav kila?
Gre za vrinjenje oziroma izstopanje tkiva. Stanje nastopi, ko skozi nenaravno razširjeno odprtino v mišičnih strukturah zdrsne del tkiva ali organa. Do zdrsa lahko privede naprezanje, ki razmakne oslabljene mišice na področju telesnih votlin, kot je denimo trebuh. V kolikor gre za zunanjo kilo, boste slednjo prepoznali po vidni izboklini, ki je jasneje vidna v stanju, ko so trebušne mišice napete. Najpogostejša je dimeljska kila, poznamo pa še popkovno, stegensko, pooperativno in kilo v zgornjem delu trebuha, nad popkom.
Notranjo kilo je težko prepoznati
Pri notranji kili se ne pojavi najbolj očiten simptom – izboklina, zaradi česar jo težje prepoznamo, odkrijemo. V primeru notranje kile gre namreč za premik črevesja v obstoječi žep trebušne votline, kar lahko izzove močne bolečine. Ni pa nujno. Nemalokrat nanjo nakazuje šele zaplet, kot je denimo ukleščeno črevesje in zaprtje.
Da gre za ukleščeno kilo nakazujejo naslednji simptomi, ob pojavu katerih je potrebno nemudoma poiskati zdravniško pomoč:
-slabost
-bruhanje
-nepravilno odvajanje blata
-napenjanje
-refluks želodčne kisline
Kaj pa se zgodi, če ukleščeno kilo ne zdravimo? Med najhujše posledice sodi gangrena črevesja, žal pa lahko stanje v primeru zapletov vodi tudi v smrt.
trebuh, bolečine, slabost, bruhanje foto: Dreamstime
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.