Svet slavnih
 

Tako je treba skrbeti za flamingovec, da bo bujno cvetel

21. 2. 2025; 06.30
Avtor: V.M.
flamingovec

Flamingovec foto: Pixabay

Ste vedeli, da je NASA flamingovec uvrstila med rastline, ki učinkovito odstranjujejo toksine iz zraka? Preverite, kako ravnati, da vam bo fantastično uspeval.

Flamingovec (Anthurium andraeanum ) velja za eno izmed bolj priljubljenih lončnic. Navdušuje s svojimi sijočimi, voščenimi listi in izrazitimi cvetovi v rdečih, rožnatih, belih ali vijoličnih odtenkih, ki so pravzaprav preoblikovani listi oz. tako imenovane spate. Ob idealnih pogojih lahko cveti vse leto, vsak cvet pa zdrži tudi do dva meseca. Mimogrede, ste vedeli, da predstavlja gostoljubnost, srečo in strast? No, le spomnite se na to, ko boste potrebovali darilo za posebne priložnosti.

Flamingovec v domovih pogosto krasi okenske police, čeprav mu sonce v resnici sploh ne godi. Že res, da mu prija toplota nad 18 stopinj Celzija in vlažno okolje, a najbolj mu boste ustregli, če ga boste namestili v prostor, kjer prevladuje zmerna senca. V kolikor ste ga namestili ob okno, ga zavarujte pred direktnim soncem.

Flamingovec foto: Pixabay

Godi mu visoka zračna vlaga, trda voda mu škoduje

Poskrbite tudi, da bo imela lončnica dovolj zračne vlage, zato ji večkrat privoščite rosenje, če je mogoče, z mehko vodo. Skrbeti morate tudi za vlažnost substrata - na flamingovec pač ne smete pozabiti, vpliv suhe zemlje se bo namreč kaj hitro poznal na videzu rastline. Zalivajte ga z mehko vodo, a zmerno. Ne pozabite, da lončnica ne sme stati v vodi, saj se lahko kaj hitro pripeti, da bodo pričele korenine gniti.

Navadna zemlja ni primerna

Ko se boste odločili za presajanje lončnice, izberite substrat za orhideje, ki mu dodate nasekljan močvirski mah, le-ta bo po besedah strokovnjakov pomagal pri vzdrževanju optimalne vlage. V kolikor slednjega nimate na voljo, primešajte substrat za cvetoče rastline.

Flamingovec sicer ni ena izmed lončnic, ki bi zaradi premajhnega lončka trpela, saj v naravi raste kot epifit v pazduhah vej tropskih rastlin. Naj vas vodi misel, da je povsem na mestu presajanje vsako drugo leto, po cvetenju, torej po vegetaciji. Če imate doma flamingovec, se mu torej lahko s presajanjem posvetite že to jesen.

Flamingovec foto: Pixabay

Dognojevanje je ključnega pomena

Da vas bo lončnica razveseljevala z lepimi in bujnimi cvetovi, je zelo pomembno, da jo dognojujete z gnojilom za cvetoče rastline. Pozimi bo dovolj enkrat na mesec, od pomladi do jeseni pa enkrat na teden.

Opozorilo

Lončnica vsebuje kalcijev oksalat, naravno kristalno spojino, ki se sicer nahaja v številnih rastlinah,  ki ga proizvajajo kot obrambni mehanizem proti rastlinojedcem. Gre za mikroskopske igličaste strukture, ki ob zaužitju dražijo sluznico ust, jezika in grla. Kalcijev oksat je torej strupen za hišne ljubljenčke in ljudi, a le če pride do zaužitja. Če imate hišne ljubljenčke ali majhne otroke, postavite lončnico izven njihovega dosega, v kolikor pa bi vseeno prišlo do stika, naj si prizadeti čim prej spere usta in popije mleko ali vodo za ublažitev draženja.

Flamingovec foto: Pixabay

Flamingovec foto: Pixabay

prejšnji članek
Zakaj je Donald Trump oranžen?
Svet slavnih
Zakaj je Donald Trump oranžen?
naslednji članek
Atopijski dermatitis: Tako so videti izpuščaji in kožne spremembe
Zdravje
Atopijski dermatitis: Tako so videti izpuščaji in kožne spremembe

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.