Posnetki Oliverjevih podvigov so preplavili TikTok. foto: njena.si
Več kot leto je minilo odkar je pričel mlad par iz Slovenije privabljati pozornost s čudaškimi objavami na družbenem omrežju TikTok. V začetku januarja 2024 sta uporabnika Oliver Slo in Julija Zore zanetila "spletni cirkus", ki je bil deležen nadpovprečnih odzivov spletne javnosti, ki se je norčevala iz njunega izkrivljenega dojemanja resničnosti. Več o tem si lahko preberete TUKAJ.
Kako velika je družbena lakota po spremljanju vsebin, ki odstopajo od okvirjev normalnosti, prikazuje situacija, ki je eskalirala leto kasneje. Glavna tema dramatičnih dogajanj na TikToku je namreč Oliver, ki izvaja bizarne izzive, gledalci pa slednje nagrajujejo s spletnimi darili (t.i. gifti) in donacijami. Poleg čudaškega vedenja, ki zajema obilje kričanja in zaskrbljujočih oblik verbalne in neverbalne komunikacije, je največ pozornosti pritegnil z bljuvanjem in uživanjem fekalij, drama, ki sega celo izven meja Slovenije, pa je dosegla vrhunec pred dnevi, ko se je tekom predvajanja v živo fizično znesel nad svojim očetom. Spletna publika naj bi sicer na pomoč poklicala policijo, a ker fant še vedno nadaljuje z objavami, se mnogi sprašujejo, kakšen bo epilog te žalostne zgodbe.
S kakšnimi stiskami naj bi se soočal uporabnik, ni znano, a ker video vsebine prikazujejo, da ogroža svojo varnost, hkrati pa je nevaren za bližnje, se mnogi sprašujejo, zakaj primer doslej še ni bil deležen ukrepov pristojnih institucij. »Zakaj se mu ne pomaga, preden bo prepozno? Se mora resnično zgoditi nekaj slabega? Kdo bo potem nosil odgovornost? Okolica, ki je vedela za težave, pa ni ukrepala, ali vsi tisti, ki ga z donacijami spodbujajo?« se sprašuje zgolj eden izmed številnih zaskrbljenih uporabnikov TikToka.
Glede na to, da Oliver obiskuje srednjo šolo (slednje pogosto omenja v objavah), obstaja upanje, da so bili 'kriki na pomoč' prepoznani tudi na tem naslovu. Izhajajoč iz tega smo preverili, ali so na enoti Centra za socialno delo, ki pokriva področje uporabnikovega bivališča, seznanjeni s primerom in kakšna je sicer pristojnost njihove službe v situacijah, ko polnoletna oseba, katere vedenje nakazuje na duševne težave, ogroža sebe in svoje domače.
Kot so nam pojasnili, jim opisana zadeva ni poznana, ob tem pa razložili, da centri za socialno delo uporabnikom sicer lahko nudijo različne oblike pomoči in podpore s področja socialnega varstva, a tovrstne storitve ne morejo nadomestiti zdravstvene oskrbe, zlasti pa ne v primerih, ko ogrožajo sebe ali druge.
»V primerih, ko polnoletni uporabnik ogroža drugo ali svoje življenje oziroma zdravje ali povzroča premoženjsko škodo in je ogrožanje posledica duševne motnje in navedenega ogrožanja ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči, je center za socialno delo eden izmed tistih, ki lahko na sodišče skladno z Zakonom o duševnem zdravju poda predlog za sprejem osebe brez privolitve na zdravljenje. Predlog lahko podajo tudi zdravnik, bližnje osebe ali državni tožilec,« pojasnjujejo na Centru za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod.
Na CSD-ju sicer lahko nudijo konkretne oblike pomoči v primerih, ko je posameznik pripravljen z njimi sodelovati. »Ponudimo socialnovarstveno storitev osebne pomoči s svetovanjem, urejanjem in vodenjem za razvijanje, dopolnjevanje, ohranjanje ter izboljševanje njihovih socialnih zmožnosti in identificiranje virov v okolju, ki ga lahko podprejo. Posamezniki morajo z uporabo storitve soglašati. Tako se lahko povežemo z različnimi deležniki v okolju, da je podpora osebi bolj usklajena in učinkovita,« so nam pojasnili in omenili še možnost obravnave v skupnosti, ki zajema pomoč osebam, ki potrebujejo pomoč pri psihosocialni rehabilitaciji, vsakdanjih opravilih, urejanju življenjskih razmer in vključevanju v vsakdanje življenje na podlagi načrta obravnave.
Medtem ko se zrelejši in moralno odgovorni spletni uporabniki opozarjajo na resnost stanja na družbenem omrežju TikTok, saj so Oliverjevo vedenje pričeli oponašati tudi drugi otroci, pa naj poudarimo, da ima tovrstno početje posledice tako za ustvarjalce, kot tudi gledalce. Ustvarjalci se namreč zaradi zasvojenosti z odzivi publike kaj hitro znajdejo ujeti v spiralo ustvarjanja vse bolj in bolj ekstremnih vsebin, gledalci pa postajajo vse bolj navajeni na šokantne vsebine, s čimer videno normalizirajo, hkrati pa tudi sami iščejo materiale, ki v njih vzbujajo podobne ali še bolj intenzivne čustvene reakcije.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.