Z jogurtom ni nič narobe, če vanj niso vsuli vsega, česar naše telo ne potrebuje. Bolj kot bo naraven in brez dodatkov, bolj bo koristil našemu telesu. Ali kot pravi Marjetka Založnik: »Domači jogurt je vir beljakovin, kalcija, kalija in pomembnih vitaminov iz skupine B. Je lahko prebavljiv, saj so mu dodane kulture, ki razgradijo laktozo, zaradi tega ga lahko uživajo ljudje, ki so občutljivi na mleko. Jogurt krepi imunski sistem, preprečuje ali zdravi osteoporozo, pomaga pri razgradnji maščob in znižuje raven slabega holesterola v krvi. Ohranja zdravo prebavo, zmanjša tveganje za nastanek raka črevesja, preprečuje vnetja vagine in mehurja in zdravi artritis. Odpravlja celo obloge na zobeh in preprečuje vnetja dlesni.«
Po čem se domači jogurt razlikuje od kefirja in kislega mleka?
»Kefir je ena najstarejših vrst fermentiranega mleka, ki izvira s Kavkaza. Kefir proizvajamo z mlečno-kislinsko in alkoholno fermentacijo, ki jo omogoča raznovrstna mikroflora kefirnih zrn. Iz surovega in polnomastnega mleka pa lahko naredite tudi hranljivo in osvežujoče kislo mleko. Kislo mleko nato postavite v hladilnik, kjer bo obstojno še dva dni. Če ga ne porabite, lahko iz njega naredite sveži sir oziroma domačo skuto. Če mleko ni sveže, ga raje prekuhajte in iz njega naredite jogurt.«
Recepte in pripravo za jogurt in kislo mleko dobite na spletu – preizkušajte, da boste našli takšnega, ki vam je najbolj všeč po teksturi in okusu, recept za jogurt, kakršnega pripravlja naša sogovornica, pa vas čaka spodaj. Tudi kefir lahko pripravite sami – potrebujete le kefirjeva zrnca; malo pobrskajte po spletu ali povprašajte naokoli in hitro boste lahko pripravljali tudi čisto svoj kefir.
Kaj pa jogurti iz soje?
Marjetka Založnik jih ne priporoča: »Soja je sporna predvsem zaradi fitoestrogenov, ki delujejo podobno kot ženski hormon estrogen. Vendar to ne pomeni, da je škodljiva, pomeni le, da je treba sojo pametno uporabljati v prehrani. Pri uporabi jogurtov bodite še kako pazljivi, saj vanje dodajajo sladkor. Vedeti morate tudi, da lahko pogosta uporaba jogurtov in sojinega mleka vaše telo zakisa.«
Jogurti in laktozna intoleranca
Obožujete jogurte, vendar vas po njih napihuje in se ne počutite najbolje, čeprav naj bi bili koristni za vaše telo? Najverjetneje trpite za laktozno intoleranco. Marjetka Založnik pravi, da laktozna intoleranca sicer ni uvrščena med bolezni, vendar potrjuje, da je neprijetno, če ste po uživanju mlečnih živil napihnjeni, imate slab zadah ali celo drisko: »Laktoza je sladkor v mleku. Nekateri ljudje z ne preveč izrazito obliko občutljivosti na laktozo prenašajo jogurt brez večjih težav. Vendar bodite pri nakupu jogurta pazljivi: nekaterim vrstam jogurta namreč dodajo mleko v prahu, kar poveča vsebnost laktoze, in tak jogurt ni primerno živilo za ljudi, ki so preobčutljivi za laktozo. Z oznako 'brez laktoze' je lahko označeno živilo, ki ne vsebuje več kot 0,1 grama laktoze na 100 gramov živila.«
Če smo občutljivi, nam ne preostane drugega, kot da res natančno preberemo, kaj vse je v našem 'čisto navadnem' lončku jogurta. Kaj torej kupimo z jogurtom z malo maščobe, da je vseeno okusen in kremast?
Marjetka Založnik opozarja, da z jogurti z malo maščobe po navadi kupujemo jogurte z veliko sladkorja: »Pri jogurtih z malo maščobe moramo biti zelo pozorni, kakšen jogurt kupimo, saj tisti jogurti, ki naj bi vsebovali malo maščobe, pogosto vsebujejo več sladkorja. Tako pojemo več ogljikovih hidratov, ki prav tako redijo.« Marjetka je naredila primerjavo: »Lahki sadni jogurt z 1,3 odstotka maščobe ima 81 kalorij na 100 gramov izdelka, od katerih je 14,6 grama ogljikovih hidratov. Če ga primerjamo z navadnim jogurtom, ima ta sicer 1,5 odstotka maščobe, a le 7,4 grama ogljikovih hidratov in 61 kalorij na 100 gramov izdelka.«
Kako naj torej v trgovini prepoznamo dober jogurt od slabega?
»Kupujmo jogurte, ki vsebujejo kulture živih mikroorganizmov, če želimo, da bodo učinkovito vplivali na naše zdravje. Glede na vrsto mleka poznamo več vrst jogurtov: navadni jogurt, ki vsebuje malo maščobe, in jogurt brez maščobe. Najboljši za zdravje je tisti brez maščobe. Pri nakupovanju jogurtov se zavedajte, da zelo okusni sadni jogurti vsebujejo zelo veliko sladkorja in bolje je, da posežete po jogurtih s čim več bakterijskih kultur.«
Pri nakupu sadnih jogurtov moramo biti še bolj previdni
V lončku sadnega jogurta z okusom jagode je lahko tudi manj kot ena jagoda, a ogromno sladkorja – celo do sedem kock, opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
Marjetka Založnik opozarja, da so v našem lončku navadnega in sadnega jogurta tudi sladkorji, večkrat pa celo aditivi, kot so barvila, sredstva za zgostitev, konzervansi in drugo: »Navadni jogurti vsebujejo od tri do pet gramov sladkorja v 100 gramih. Vendar mi ne pojemo le 100 gramov jogurta, temveč cel lonček (150–250 g) in tako s sadnim jogurtom zaužijemo tudi večjo količino sladkorja, približno od tri do sedem kock sladkorja.«
Marjetka opozarja na pazljivost pri branju sestavin: »Količina sadja je pri nekaterih izdelkih označena kot odstotek sadja, pri nekaterih pa kot odstotek sadnega pripravka. V sadnem pripravku ni le sadje, temveč tudi druge sestavine, kot so na primer sladkor, modificirani škrob, arome, barvila … Svetujem vam, da si sadni jogurt raje pripravite sami doma. Navadnemu jogurtu dodajte na koščke narezano sezonsko sadje. Ker sadje že samo po sebi vsebuje sladkor, dodatnega sladkorja ni treba dodati.« Bi radi polnejši ali bolj kremast okus po sadju, morda tudi bolj sladek jogurt? Vmešajte mu žličko ali dve domače marmelade. A zavedajte se, da zdaj vaš jogurt ni več le jogurt, temveč tudi posladek, tako kot tudi sadni jogurt iz trgovine.
Kdaj in kako postreči jogurt svojim otrokom?
»Svojim najmlajšim privoščite najboljše. Doma si pripravite domač jogurt. Ponudite ga v sadnih kašicah s sezonskim sadjem. Jogurt lahko dojenčku ponudite tudi kot okusno pomako ob sadju ali zelenjavi. Domači jogurt lahko uporabite kot zamenjavo za kislo smetano, po želji ga zmešajte s svežim sezonskim sadnim sokom in ga zamrznete kot jogurtov sladoled. Ta bo vašim dojenčkom ublažil srbeče dlesni, ko jim izraščajo prvi zobki,« svetuje Marjetka Založnik.
Recept za domači jogurt
Jogurt si lahko pripravite tudi sami. Recept za domač jogurt, kakršnega pripravlja tudi sama, nam je zaupala Marjetka Založnik. Poskusite, slasten je! In zanj potrebujete le en deciliter domačega jogurta in en liter domačega mleka, ki ju lahko dobite pri bližnjem kmetu, na tržnici, v trgovini z zdravo prehrano ali v supermarketu na oddelku mlečnih izdelkov ali zdrave hrane.
Priprava: Zavrite domače mleko in ga ohladite na približno 42 stopinj Celzija. Dodajte mu navaden čvrst domač jogurt in premešajte. Vsebino prelijte v kozarčke, pokrijte in pustite na toplem, najbolje na 42 stopinjah Celzija. Zorite, dokler se jogurt ne strdi. To boste ugotovili s preprostim poskusom – zarežite v jogurt, in če se lepo reže, je narejen. Če med zorenjem stoji na nižji temperaturi ali če želite imeti trši jogurt z več okusa in bolj kislega, ga pustite stati malo dlje. Ob koncu ga postavite v hladilnik za dve do tri ure. Porabite svežega.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.