foto: Dreamstime
Saj poznate občutek, ko je po dolgem vikendu spet treba vstati in se odpraviti novim delovnim obveznostim naproti? Glava je težka, sanje še sveže in telo kar noče in noče ubogati. Redno zaposlenim delajo težave predvsem ponedeljki, za ljudi v svobodnem poklicu pa je lahko tak »ponedeljek« vsak dan.
Ko vas ob devetih zjutraj pokliče prijateljica in se oglasite s povsem zaspanim glasom, sledi klasični: »A ti še spiš??!! Jaz sem že dve uri v službi!« Lahko se trudite z opravičili, da ste prejšnji večer pač dolgo delali, ali se izgovarjate na prehlad, ko je vaš glas še zaspano zaripel. Če pa se vaše prijateljice šalijo, da vas pred poldnevom ni na spregled, jim lahko pokažete kakšen članek na temo biološke ure in življenjskega ritma, kjer je ugotovljeno, da smo ljudje najbolj kreativni in storilni ob različnih delih dneva. Nekateri so jutranji tipi, drugi večerni. In to ne pomeni, da večerni tipi delajo manj ali da so celo leni!
Sprijaznite se
Če spadate med tiste, ki takrat, ko so prisiljeni zgodaj vstati, le nemočno ždijo pred računalniškim zaslonom, srebajo litre kave in se borijo z utrujenostjo in prazno glavo, lahko sicer poskušate vdihavati eterična olja, zračiti pisarno in v njej telovaditi, a šele pozno popoldne boste lahko začeli resnično funkcionirati in boste tudi najbolj učinkoviti. Če se le da, svoje delo prestavite na popoldanski in večerni čas, saj boste takrat za isti učinek porabili manj ur in boste ob koncu dneva tudi manj utrujeni. Če vam kdo navrže, da zjutraj vaš telefon zvoni v prazno, ker ste gotovo še spali, jim hitro odvrnite, da ste delali takrat, ko so se oni zabavali s prijatelji na pijači ali odšli v kino. In da jih tudi vi ne kličete ob polnoči, ko imate največ delovnega zagona in še čas za klepet.
Življenje je prilagojeno jutranjikom
Žal pa je vsakdanje življenje prilagojeno jutranjim tipom. Vsi uradi in pisarne delajo dopoldne, prav tako servisi in večina specializiranih trgovin. Tako so »večerniki« prikrajšani in se včasih morajo prisiliti in »prilagoditi«, čeprav je potem dan zapolnjen z utrujenostjo in željo po spancu. Tudi ko si človek ustvari družino, ne more reči dojenčku, naj zjutraj še malo zaspi in naj bo lačen raje popoldne. Potem sta tu vrtec in šola, kjer se večina aktivnosti dogaja dopoldne, pa seveda prijatelji, ki imajo čas takrat, ko »normalni« ljudje pridejo iz službe. Tudi pes zahteva sprehod zgodaj zjutraj in poštar zvoni najkasneje ob osmih. A kolikor imate možnosti vplivati na čas svojega dela, ga prestavite na vam »prijazne« ure. Tako ponedeljek gotovo ne bo več najbolj osovražen dan v tednu, na vašem obrazu pa se bo namesto podočnjakov svetil vesel nasmeh.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.