Zdravje
 

10 korakov stran od glavobola

17. 2. 2018; 16.00
Avtor: Helena Primic/Bodi zdrava
glavobol glava ženska

foto: Profimedia

Če se boste držali naslednjih korakov, se lahko tako glavobolu kot migreni uspešno izognete.

Čeprav je med občasnim glavobolom in hudimi migrenami velika razlika, to še ne pomeni, da moramo glavobol sprejeti kot del 'normalnega' življenja. Tako glavobolu kot migrenam se lahko uspešno izognete ali vsaj zmanjšate njuno moč, če se boste držali naslednjih korakov.

1. Voda, voda in še enkrat voda

Glavobol je zelo velikokrat kazalec dehidracije, zato je prvi ukrep, ko vas začne boleti glava, da popijete čim več čiste vode – najmanj dva kozarca v desetih minutah. S pitjem vode vsekakor nadaljujte tudi po tem, ko vas glava ne boli več, in bodite naslednjih nekaj dni zavestno pozorni na to, ali popijete dovolj čiste vode. Pri tem vode nikar ne zamenjujte s tekočino, kot so čaj, sok ali juha, ki za telo nikakor ne pomenijo isto kot voda.

2. Ustavite se in se umaknite

Vas je začela boleti glava takoj po končanem napornem službenem projektu ali čustveno zahtevnem pogovoru s partnerjem? Ko smo napeti, pogosto stiskamo mišice (in žile, ki dostavljajo kri v možgane), zaradi česar lahko po stresnem dogodku, ko se končno sprostimo, vse te napetosti pridejo za nami. Če ste nagnjeni k 'poststresnim' glavobolom, se med vsakim stresnim obdobjem večkrat ustavite, globoko vdihnite in bodite pozorni na svoje telo – kje čutite napetost, morda zadržujete dih ali stiskate zobe. Če je le mogoče, se ob prvih znakih glavobola poskušajte umakniti od stresnih razmer, sicer pa si vzemite dovolj časa za vmesno globoko dihanje in sprostitev.

3. Masaža vseh oblik

Še posebno pri tenzijskem glavobolu, pri katerem so napete mišice glave in vratu, lahko zelo pomaga akupresura (pritisk na določene točke na glavi – predvsem sončno točko, ki leži na sredini vdolbinice na sencih, in točko jianjing, ki leži v vdolbini med mišico zatilja in zunanjim robom ključnice) in masaža lasišča. Sprostitev bo zagotovo prijetnejša, če vas bo masiral partner, toda tudi samomasaža pomaga. Če vas bo partner (oziroma se boste sami) zmasiral z eteričnim oljem sivke, evkalipta, rožmarina ali poprove mete, bo učinek dvojni. Lahko si pripravite tudi kopel za noge, v katero dodate nekaj kapljic zgoraj naštetih 'protimigrenskih' eteričnih olj.

4. Vsemogočni ingver

Če vas pogosto pestijo glavoboli ali/in migrene, je ingver zagotovo eden od vaših najboljših prijateljev. Ingver namreč preprečuje nastajanje prostaglandina, ki sodeluje pri migrenah, poleg tega pa tudi preprečuje slabost, ki pogosto spremlja migrene. Ali ste vedeli, da so učinki ingverja znanstveno dokazano podobni učinku aspirina, saj oba blokirata tvorbo vnetnih snovi? Ko vas bo torej naslednjič bolela glava, si raje skuhajte ingverjev čaj iz ekološke ingverjeve korenike in ga pijte tri- do petkrat na dan.

5. Pomoč iz babičine shrambe

Čeprav v starih časih ni bilo toliko stresa zaradi hitrega življenja kot danes, to še ne pomeni, da naših babic niso mučili glavoboli. Zagotovo pa naše prababice v svoji shrambi niso imele cele lekarne, temveč so si pomagale z naravo oziroma zelišči. Ob glavobolu so si skuhale čaj iz sivke, dobre misli, preslice, baldrijana, melise, bele omele, žajblja ali bele omele, bolečin pa so se lotile s čajem iz vrbove skorje, ki ga lahko popijete le dve skodelici na dan. Za zdravljenje in preprečevanje migrene nekateri zdravilci priporočajo tudi zelišče bolhač, ki ga lahko uživate surovega (prežvečite do dva lista na dan) ali v obliki kapsul.

Poleg previdnosti z živili, ki vsebujejo veliko histamina in enostavnih sladkorjev, ne pozabite tudi prisluhniti svojemu telesu. foto: Pixabay

6. Stran od histamina in sladkorja

Vse več je znanstvenih študij, ki potrjujejo, da na razvoj in moč glavobola vpliva tudi prehrana – v kar dvajsetih odstotkih naj bi migreno povzročala nezmožnost prebavljanja določenih živil. Problematična so predvsem živila, ki vsebujejo veliko histamina: salame, staran sir, jagode, agrumi, paradižnik, ananas, kivi, morski sadeži, čokolada in alkoholne pijače, s katerimi zato ni dobro pretiravati, še posebno ne v obdobju, ko čutite, da je glavobol šele na poti. Ker migreno povzroča tudi prenizka raven krvnega sladkorja (ki je večinoma posledica prevelikega nihanja krvnega sladkorja, do katerega pride zaradi prehranjevanja s preveliko količino enostavnih sladkorjev), preventivna dieta proti migreni priporoča tudi živila z nizkim glikemičnim indeksom. Poleg previdnosti z živili, ki vsebujejo veliko histamina in enostavnih sladkorjev, pa ne pozabite tudi prisluhniti svojemu telesu in ugotoviti, katera hrana je tista, ki vam najbolj ne ustreza oziroma težave z glavobolom le še poveča, in katera zmanjša.

7. Magnezij in vitamin B2

Da bo krvožilje v možganih čim bolj pretočno in bo zato čim manj glavobolov, poskrbite, da boste zaužili dovolj magnezija, ki širi zožene žile. Preventivno ga lahko jemljete po 200 miligramov na dan, sicer pa ga največ vsebujejo zelena listnata zelenjava, oreščki in semena, ribe, stročnice, banane, avokado, polnozrnata žita, mlečni izdelki in temna čokolada. V boju proti migreni je odličen pomočnik tudi vitamin B2 ali riboflavin, ki ga na naravni način največ zaužijemo z jajci, semeni, piro in polnozrnatimi žiti, kalčki, brokolijem, zeleno solato in šampinjoni.

8. Preverite hormone

Pri ženskah je vzrok za glavobole in migrene zelo pogosto hormonsko neravnovesje, ki je lahko posledica mesečnega hormonskega ciklusa ali kronično spremenjene hormonske slike. Tako približno vsaka deseta ženska pred ali med menstruacijo trpi za močnim glavobolom. Preden se odpravite k strokovnjaku za zdravljenje z bioidentičnimi hormoni, lahko hormonsko ravnovesje poskušate popraviti z naravnimi pomočniki – korenino mace (posebej v presni obliki), matičnim mlečkom in čajem angelike (ženski ženšen).

9. Vsakodnevno gibanje

Ker je stres zelo pogost sprožilec glavobola, gibanje pa dokazano učinkovit način sproščanja stresa, je pri ponavljajočih se glavobolih in migrenah nujno potrebno v dnevni urnik vnesti dovolj gibanja oziroma telesne vadbe. Izberite si vadbo, v kateri boste zares uživali in se lahko sprostili, da si ne boste s popoldanskim športom, ki je trenutno 'in', nakopali še večjega stresa in tako možnosti za glavobol le še povečali. Z redno telesno vadbo, ki je lahko tudi joga ali ples, boste tudi povečali občutek za lastno telo in se tako naučili dovolj hitro prepoznati prve znake telesne napetosti (bolečine v vratu ali križu, stisnjena čeljust idr.), ki bi lahko pripeljali do glavobola ali migrene.

10. Pravi vzrok je …

Čeprav pri večini glavobolov in migren medicinski strokovnjaki ne vedo pravega vzroka, ga sami pri sebi pri vsakem glavobolu ali migrenskem napadu zagotovo lahko najdete; če le pogledate dovolj globoko vase. Včasih je za to, da ugotovimo, da počnemo nekaj, kar ni v skladu z našim bistvom, potrebno nekaj let migren. Zato vzemite glavobol oziroma migreno kot darilo vašega telesa, ki vam s to nevzdržno bolečino v glavi poskuša nekaj sporočiti. Kaj, boste morali ugotoviti sami.


prejšnji članek
Ota Širca Roš doma pustila sina in moža
Svet slavnih
Ota Širca Roš doma pustila sina in moža
naslednji članek
Zdravila – jih znamo jemati?
Zdravje
Zdravila – jih znamo jemati?
#obraziavenija
obraziavenija

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.