Zdravje
 

Zdravila – jih znamo jemati?

17. 2. 2018; 15.00
Avtor: Petra Arula/Bodi zdrava
zdravila

foto: Pixabay

Po študijah, ki jih delajo po svetu, očitno ne. V nedavni raziskavi v Angliji več kot dvajset odstotkov starejših od 55 let ni vedelo, kako se imenuje aktivna sestavina v zdravilu, ki so ga kupili brez recepta.

Več zdravil jemljete, več možnosti obstaja, da bo šlo kaj narobe. In starejši ko je človek, več zdravil po navadi potrebuje, da bi z njimi vzpostavljal ravnovesje v svojem telesu. Morda pa se niti ne zaveda, da že zaradi navadnega aspirina ali ibuprofena lahko doživi notranje krvavitve. Prav zato je zdravniku vedno treba povedati, katera zdravila jemljemo poleg tistih, ki nam jih je on predpisal na recept. Prav vsaka tableta šteje, tudi tista, v kateri so le vitamini. Ko greste v lekarno, poglejte po svojih policah in omaricah ter na listek zapišite vse, kar zadnji teden ali dva jemljete, ter ob naročilu zdravila listek preprosto predajte farmacevtu, ki bo tako lažje ocenil, katero zdravilo naj vam ponudi, ali pa vam bo svetoval, kaj s spiska med jemanjem novega zdravila izločite. Iz knjige Skrbimo za svoje telo (MKZ) smo povzeli največje napake, ki jih za svoje zdravje lahko naredimo, ko se hočemo … pozdraviti.

Zdravila, ki niso za skupaj

Nekatere sestavine v telesu reagirajo tako, da povzročijo stranske učinke, ki si jih ne želite doživeti. Če na primer vzamete aspirin in sredstvo proti strjevanju krvi, se ta lahko tako razredči, da ste v nevarnosti zaradi pretiranih krvavitev. Ali pa eno zdravilo deluje na učinkovino drugega, na primer železovo dopolnilo učinkuje na delovanje antibiotika.

Tudi nekatere vrste hrane ne spadajo k nekaterim zdravilom

Ko vzamete zdravilo (na recept ali brez njega), farmacevtko vedno vprašajte, ali zraven lahko jeste vso hrano, ter si na škatlico zdravila zapišite, ali se je kakšnemu živilu ob jemanju treba odreči. Sok grenivke na primer tekmuje z določenimi sestavinami v uspavalih za iste encime, kot razgradijo zdravilo.
Zdravilo za eno bolezen lahko poslabša drugo bolezen

Nihče si z zdravilom proti neki tegobi ne želi poslabšati druge neprijetnosti. A prav to se lahko zgodi pri visokem krvnem tlaku, ko jemljete zdravila za odmašitev nosa – povišajo vam lahko že tako previsok krvni tlak.

Odmerek na recept in še en brez recepta – ne igrajte se z zdravjem!

Vsi bi se radi čim hitreje pozdravili in dandanes obstaja že zdravilo ali dodatek brez recepta za prav vsako bolezen. A vendarle ni pametno kombinirati zdravila na recept s še enim brez recepta za isto bolezen oziroma o tem nujno povprašajte farmacevta. Obenem ne obremenjujte telesa s (pre)velikimi odmerki – vedno vzemite najmanjšo priporočeno količino.

Vedno skrbno preberite priložena navodila

Poleg tega vedno preverite, ali ste dobili pravo zdravilo za svojo bolezen; tudi farmacevti so le ljudje in lahko se zgodi, da vam dajo napačno zdravilo … ki je lahko za vaše zdravje usodno.
Preberite tudi najdrobnejši tisk in se poučite o pravilni uporabi svojega zdravila. In še enkrat: na škatlico zdravila si poleg ure jemanja z navodil za uporabo prepišite še posebnosti. Vaše zdravilo naj bo vedno pospravljeno v njegovi originalni škatlici, navodil pa ne zavrzite, dokler ne boste zdravila zaužili do konca.

Natančno se držite navodil

Zdravila vedno jemljite tolikokrat na dan s tolikšnim časovnim razponom, kot je naročil zdravnik. In če on izrecno ni rekel drugače, zdravila nikoli ne prepolavljajte ali na primer ližite, če ga je na hitro treba popiti z vodo (z lizanjem zdravila s počasnim delovanjem lahko na primer prejmete prevelik odmerek učinkovine).

Preverjajte rok uporabe

Če je rok že pretekel, zdravilo odnesite v lekarno (in ga nikakor ne vrzite v smeti ali celo med organske odpadke). Zdravila, ki jim je pretekel rok, so lahko manj učinkovita ali celo strupena!

V temnem, suhem in hladnem prostoru

Zdravil ne pospravljate v kopalnico, saj je v njej preveč vlage. Pospravite jih v omarico na ključek, sploh če imate otroke ali vnuke.

Ob težavah takoj pokličite zdravnika

Če se ob jemanju določenega zdravila ne počutite dobro, takoj pokličite zdravnika, da vam bo poiskal zdravilo, ki ga bo vaše telo lažje sprejelo in tako tudi hitreje vzpostavilo ravnovesje ter ozdravilo težave. Morda vam ne ustreza le ena od sestavin v zdravilu, ki za vaše zdravljenje ni pomembna.

Zdravila brez recepta – na kaj bodite pozorni

Ker se nam zdi, da nam zdravila brez recepta ne morejo kaj dosti škodovati, se v njihovo uporabo večinoma ne poglabljamo kaj dosti, nemalokrat pa presežemo tudi priporočene količine. Pa vendarle lahko hitro naredimo napako, ki nas stane … zdravja.

Zdravil ne pospravljate v kopalnico, saj je v njej preveč vlage. Pospravite jih v omarico na ključek, sploh če imate otroke ali vnuke. foto: Pixabay

Čemu se izogniti?

ANTACIDI
- Zaradi posledic slabe prehrane, stresa, zgage, kajenja, pitja alkohola in slabe prebave je njihova raba pretirana, prevelike količine pa lahko povzročijo zapeko in škodujejo ledvicam, tisti, ki vsebujejo kalcij, lahko ob pretirani uporabi povzročijo ledvične kamne, izdelki, v katerih je magnezij, pa lahko povzročijo drisko ali dehidracijo.
- Za preprečitev morebitnih interakcij vzemite antacide 2–3 ure pred drugimi zdravili.

ASPIRIN IN NESTEROIDNA PROTIVNETNA ZDRAVILA
- Aspirina ne jemljite ob prebavnih motnjah, bolečinah v želodcu, če se vam dviguje kislina, ob čiru. Ne jemljite ga teden ali dva pred operacijo ali resnejšim zobozdravstvenim posegom, saj poveča nevarnost krvavitve. Vzemite ga ob jedi, z mlekom ali polnim kozarcem vode, da se izognete draženju želodca. Po zaužitju ne lezite vsak nekaj minut, da se izognete draženju požiralnika. Zvonjenje v ušesih je lahko znak, da jemljete prevelike količine. Če želite jemati dnevni odmerek za srce, se o tem prej pogovorite z zdravnikom.

PARACETAMOL (na primer lekadol)
- Pretirana količina lahko povzroči resno okvaro ledvic ali jeter. Pretirana ali predolgotrajna raba povzroči krvavitve, bolehnost, vneto grlo in pojavljanje modric.
- Ne jemljite ga več kot deset dni. Nezmerna uporaba zdravila lahko vodi v glavobole, ko ga nehate jemati.
- Ob jemanju nikoli ne pijte alkohola, saj lahko kombinacija povzroči resne okvare jeter.

ODVAJALA
- Vsakodnevno jih ne uporabljajte dlje kot en teden; zaprtosti se izognite s hrano, bogato z vlakninami, najmanj litrom in pol vode na dan ter gibanjem (najbolje na svežem zraku).
- Nekateri jemljejo odvajala, da se ne bi zredili, vendar se to ne more zgoditi, ker se hrana že absorbira, preden nanjo deluje odvajalo.
- Pretirana raba lahko vodi v začarani krog zapeke in driske, kar lahko oteži normalno odvajanje ter izčrpa telesne tekočine in pomembne elektrolite ter vpliva na absorpcijo kalcija in vitamina D.

PRIPOMOČKI ZA HUJŠANJE
- Če imate težave s srcem, visok krvni tlak ali obolenje ščitnice, jih ne smete jemati.
- Stranski učinki pretiravanja so tesnoba, nemirnost, vrtoglavica, nespečnost, glavobol in hiter utrip, vsakih nekaj let pa beremo tudi o smrtnem izidu jemanja agresivnih tablet za hujšanje, zato resnično premislite, ali ne bi shujšali raje po naravni in zdravi poti.

SREDSTVA ZA ODMAŠITEV NOSU


- Delujejo tako, da zožijo žilice v nosu, ko pa se njihov učinek iztroši, se žilice spet razširijo in zamašitev se vrne. To spodbudi novo rabo in največkrat začarani krog.
- Dolgotrajna raba poškoduje sluznico, zato jo omejite na največ tri dni (uporabite največ dvakrat na dan).
- Ne uporabljajte jih, če jemljete antidepresiv inhibitor Mao, saj lahko kombinacija zdravil povzroči nevarno zvišanje krvnega tlaka.

USPAVALA
- Povzročajo zaspanost in lahko povzročijo padce ter nesreče v prometu ali na delovnem mestu.
- Pogosta uporaba lahko povzroči odpornost in zahteva vse večje odmerke.
- Nekateri starejši ljudje jih težko presnavljajo in učinkovina lahko ostane v njihovem telesu tudi do štiri dni ter vpliva na njihovo vitalnost.
- Učinkovine v teh zdravilih najdemo tudi v mnogo izdelkih proti prehladu in alergijam – ne jemljite obojega hkrati!
- Če imate težave z jetri, ledvicami, dihali, povečano prostato ali sivo mreno, se o njihovi uporabi posvetujte z zdravnikom.

prejšnji članek
10 korakov stran od glavobola
Zdravje
10 korakov stran od glavobola
naslednji članek
Cigareta, leglo nevarnosti
Zdravje
Cigareta, leglo nevarnosti
#nasazenazenska
nasazenazenska

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.