''Fibromi niso nalezljivi, uvrščamo jih v skupino benignih kožnih sprememb in se pojavljajo praviloma pri odraslih osebah. foto: Profimedia
Naj vas pomirimo. Gre za fibrome, povsem nenevarne, benigne kožne izrastke, ki nekoliko spominjajo na obliko peclja. Zaradi slednjega so predvsem estetsko moteči, sicer pa ne predstavljajo nevarnosti za vaše zdravje. Nastajajo na mestih, kjer se koža drgne, kar privede do trenja. Ob tem velja nekoliko več previdnosti, saj se lahko vnamejo.
Kako jih prepoznamo?
- Oblika: Mehki izrastki so tik nad površino kože ožji.
- Barva izrastka: kožna, svetlo ali temno rjava.
- Velikost: drobni ali veliki do nekaj milimetrov.
Zakaj se pojavijo?
Fibromi najpogosteje zrastejo na obrazu, zasledite jih lahko tudi na očesnih vekah. V skupinah se pojavijo tudi na vratu, pod dojkami, pod pazduho, v predelu dimelj, pa tudi na moških in ženskih genitalijah.
''Nastanek fibromov ni povsem pojasnjen. Nastajajo predvsem na mestih mehanskega draženja kože, predvsem v intertriginoznih regijah (pazduhe, dimlje, koža pod dojkama) in zelo pogosto na koži vratu. Pomembna dejavnika za nastanek sta debelost in sladkorna bolezen, zato se pogosteje pojavljajo pri bolnikih z metabolnim sindromom. Pogosto se pojavijo tudi v drugem trimesečju nosečnosti in navadno spontano regredirajo v obdobju po porodu,'' je za njena.si pojasnil mag. Pij Bogomir Marko, dr. med, predstojnik Oddelka za kožne in spolne bolezni UKC Maribor.
S fibromi se najpogosteje srečujejo starejši, pojavijo pa se seveda lahko tudi pri otrocih. Pri slednjih jih boste opazili pod pazduho, na predelu dimelj in na očesnih vekah.
So nalezljivi?
''Fibromi niso nalezljivi, uvrščamo jih v skupino benignih kožnih sprememb in se pojavljajo praviloma pri odraslih osebah. Približno 50% odraslih oseb ima eno ali več sprememb, tveganje za pojav fibromov narašča s starostjo,'' pojasnjuje predstojnik.
Kako se jih lahko znebite?
Odstranitev posameznega fibroma je trajna. Se pa seveda lahko na drugih mestih pojavijo novi. Za odstranjevanje dermatologi uporabljajo sledeče metode:
- Krioterapija (pomrzovanje s tekočim dušikom)
- Elektrokoagulacija (odstranitev z električnim tokom)
- radiofrekvenčna ablacija (odstranitev z energijo radijskih valov).
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.