Zaskrbljujoče igranje foto: Profimedia
Starši katerih otroci igrajo spletno igro Fortnite nemara prav dobro veste, kako nadležno je kričanje, ki se odvija med otrokovo udeležbo masivne večigralske igre. Če ste še pred časom vse skupaj pospremili z zavijanjem z očmi, negodovanjem in opozorili, je sedaj vsekakor napočil čas, da se o spletni komunikaciji in vedenju dobro pogovorite z mladostnikom.
Kričanje v otroški sobi?
V kolikor opažate, da se mladostnikova jeza pri igranju igre povečuje in da ga spodleteli strateški poskusi navdajajo z eksplozivnim besom, je slednje jasen znak, da izgublja stik z realnostjo, saj mu dogajanje v igri predstavlja večjo vrednost kot resnično življenje. Otrokova zasvojenost z računalniškimi igricami ni zgolj domena sodobnega časa, v katerem ljudje ob elektronskih napravah preživljamo občutno preveč časa. Gre za rdeči alarm, ki nas opominja, da izgubljamo mladino, saj slednja v resničnem svetu ne najde več nobenega smisla.
Je moj otrok zasvojen z računalniškimi igricami?
Vas skrbi, da je tudi vaš mladostnik prestopil mejo sprejemljivega kratkočasenja s strateškimi spletnimi igrami? Iskreno, koliko ur tedensko igra omenjene igre? Je zaskrbljujoča že dnevna vsota? Če opažate, da se vse manj druži s prijatelji, da ga nič razen igric ne zanima, da mu peša šolski uspeh, da nima prav nobene volje in interesa za druge dejavnosti ter da se mu obraz razsvetli šele v trenutku, ko lahko prižge računalnik … potem je vsakršno ugibaje odveč. Čas je za resno ukrepanje.
Fortnite v igralcih prebuja nasilno vedenje
Zasvojenost namreč ne vodi zgolj v motnje pomanjkanja pozornosti, očiten je tudi vpliv na igralčevo odzivanje na dogodke iz vsakdanjega življenja. Kot so tekom raziskave ugotovili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, se strastni igralci računalniških iger med slovenskimi osmošolci statistično značilno razlikujejo od svojih sošolcev:
»Poleg slabšega samonadzora ima pretirano igranje računalniških iger tudi druge posledice še posebej na duševno zdravje mladostnikov, ki se v zadnjih letih slabša, zato je zelo pomembno, da bi osveščanju staršev, učiteljev in mladostnikov ter krepitvi duševnega zdravja v prihodnje namenili več pozornosti.«
Z zasvojenostjo in prekomernim vživljanjem v virtualni svet strateških iger pa se ne soočajo zgolj mladostniki. V spodnjem videu si poglejte primere odziva odraslih igralcev, ki ob porazu brez vsakršnih zadržkov izražajo besnenje, ob katerem je poleg huronskega kričanja prisotno tudi uničevanje računalniške opreme.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.