Opeklina margarita foto: Dreamstime, Pexels
Opeklina margarita je znana tudi kot fitofotodermatitis. Gre za vrsto kontaktnega dermatitisa (kožne reakcije), do katerega pride, kadar je koža v stiku z določenimi rastlinami ali sadeži in nato izpostavljena soncu. Kakšno povezavo ima s tem koktajl margarita, se verjetno sprašujete. Agrumi, zlasti limete, ki jih poleg tekile uporabljamo za pripravo te pijače, so eden glavnih krivcev za opekline. Če namreč na dlaneh ostanejo njihove sledi (lahko pa tudi drugje na telesu) in pridejo v stik s soncem, je rdeča, otekla in opečena koža tu.
Kaj je fitofotodermatitis?
Fitofotodermatitisa pa ne povzročajo samo limete. Pogosti sprožitelji so tudi limone, grenivke, fige, bazilika, peteršilj, pastinak in celo rastlina orjaški dežen (strupena vrsta plevela, ki raste ob gozdo- vih, poljih, vzdolž kolovozov in potokov). Opeklina seveda ne nastane samodejno samo zaradi stika s katero od naštetih rastlin, ker ste na primer lupili grenivko in pozneje popili njen iztisnjen sok, pač pa le takrat, kadar njene sledi ostanejo na vaši koži in jo nato obsijejo UVA-žarki. Slednji aktivirajo furokumarine, ti pa sprožijo vnetno reakcijo na koži. Peteršilj, grenivka in limeta so živila z največjo koncentracijo furokumarinov in zato tudi najpogosteje sprožitelji intenzivnih simptomov, podobnih opeklinam.
»Simptomi vključujejo otekanje, bolečino, srbeče izpuščaje in predele opeklin,« opisujejo dermatologi in opozarjajo, da se fitofotodermatitis lahko izrazi tudi kot izpuščaj, napolnjen s tekočino. Izrazitost opekline margarita je odvisna od tega, koliko sledi problematičnih rastlin je ostalo na koži in koliko časa ste bili izpostavljeni soncu (samo kratek sprehod s kapljico limone na koži se še ne bo spremenil v opeklino), poleg hrbtišča dlani pa se rada pojavlja tudi na drugih predelih rok in nog; običajno se simptomi pojavijo dve uri po izpostavljenosti soncu.
Najmanj pogosta oblika dermatitisa
Opeklina margarita je pravzaprav dokaj redek pojav, skoraj izključno omejen na poletje, ko rastline tvorijo največ furokumarina. Pogosto se pojavi takrat, kadar veliko časa preživimo zunaj, prihajamo v stik s kritičnimi rastlinami med pohodi, kampiranjem, kuhanjem in mešanjem koktajlov ... Najbolj ogroženi so ljudje, ki se ukvarjajo z množično vzgojo rastlin s furokumarinom ter tisti, ki te rastline uporabljajo pri kuhanju. Ker opeklina običajno ni preveč kritična, jo lahko oskrbite kar sami, le v redkih primerih je potrebna pomoč zdravnika.
Preventiva
Še najbolje pa se je – kot vsem drugim opeklinam – margariti izogniti. Če pripravljate jedi in napitke iz agrumov, peteršilja in preostalih sestavin s furokumarinom, si temeljito umijte roke z vodo in milom, prav tako varovalno deluje nošenje gospodinjskih rokavic ter dolgih majic in hlač, na primer med vrtnarjenjem. Pred odhodom na sonce pomaga tudi nanos zaščitne kreme. Kaj pa, če ste s preventivo prepozni in so opekline že tu? Potem se je najbolje naročiti pri dermatologu, ki bo postavil natančno diagnozo z vizualnim pregle- dom in vas temeljito izprašal o uporabi kritičnih rastlin. Lahko vam predpiše antihistaminik, ob hujših opeklinah pa steroidne kreme. Sicer pa pomaga že to, da na opečeno mesto takoj položite mrzel obkladek in se umaknete s sonca, dokler se koža ne opomore in ne regenerira. »Pri fitofotodermatitisu je izogibanje soncu pomembno, da se koža zaceli in si opomore. Včasih to traja tudi več tednov ali mesecev,« menijo strokovnjaki.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.