Rdečo peso so že stari Rimljani uporabljali kot afrodiziak. foto: Dreamstime
1.Krompir Če resno razmišljate, da morate postati bolj samooskrbni, potem je krompir nujna rastlina za vaš vrt. Krompir je hranljiv, je res enostaven za gojenje ter neverjetno lahko in dobro se ga lahko shrani. Zraste v dveh do treh mesecih, odvisno od sorte. Razmislite tudi o sladkem krompirju!
2. Zimska buča Tudi buče so odlične za samooskrbo, saj dajo veliko hrane in dolgo držijo, posebno zimska buča. Sicer vzamejo veliko prostora, zato jo posadite le, če imate zares velik vrt ali celo njivo.
3. Korenje Korenje je super zelenjava, ki lepo raste, zasede malo prostora na vrtu in dolgo zdrži. Poleg vsega pa ima polno vitaminov in mineralov.
4. Čebula Čebula je nujna za vsak vrt in za vsako kuhinjo. Je zelo enostavna za gojenje, daje okus številnim jedem in se zelo dobro shranjuje.
5. Česen Še eno živilo, ki je skoraj obvezno za vsako dobro kosilo, saj daje okus, poleg vsega pa je tako zdrav, da bi ga zdravniki najraje pisali na recept. Česen je podobno kot čebulo precej lahko gojiti in predvsem je NAJBOLJŠIH ŽIVIL enostaven za shranjevanje.
6. Koruza Ja, kar vidim vas, kako zdaj gledate, koruza in vrt, ampak v resnici zasede zelo malo prostora, saj je ne potrebujete na tone, če jo boste imeli le za svojo ozimnico.
7. Fižol No, stročji fižol je stalnica na slovenskih vrtovih, tako da kar vztrajajte. To je zares krasno živilo in poleg tega ga lahko pridelamo veliko na zelo majhnem prostoru.
8. Pesa Tudi pesa je taka hvaležna rastlina, ki zraste v zemlji, na mizi pa vam ponudi toliko dobrih snovi, da z njimi veliko lažje preživite vsako zimo.
9.Koleraba Koleraba je enostavna za gojenje. Običajno jo sejemo neposredno na stalno mesto, lahko pa tudi s sadikami. Kolerabica, tako kot kapusnice, prav tako najbolje uspeva v spomladanskem in jesenskem času, zato jo sejemo v presledkih. Tako imamo sveže pridelke nepretrgoma od junija do oktobra. Najkasneje jo kot sadiko presadimo v rastlinjak v avgustu in pridelek pobiramo tudi novembra in decembra.
10. Zelje Najpogosteje gojimo okroglo belo in rdeče zelje, čeprav so pogoste tudi špičaste sorte. Zgodnji posevek prinaša mlade glavice za okusne zeljne solate v poletnih dneh. Zelje, ki ga sejemo v maju, pa je bolj namenjeno spravilu in kisanju. Praviloma raste na prostem, a zimski pridelek vzgojimo s pozno setvijo v rastlinjaku.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.