Šščitnica. foto: Shutterstock
Po drugi strani pa premalo dejavna ščitnica sčasoma pripelje do čezmerne telesne teže. Ob tem postajamo vse bolj utrujeni, zaspani, nerazpoloženi. Zmeraj več zdravnikov bolnikom s premalo aktivno ščitnico poleg zdravil priporoča tudi primerno dieto, ki naj opravi z maščobnimi blazinicami.
Ščitnica je ena najpomembnejših endokrinih žlez, ki leži na sprednjem delu vratu, tik pod grlom. Sestavljata jo dva režnja, na vsaki strani sapnika po eden, ki sta povezana z ožjim trakom tkiva. Majhna žleza proizvaja hormone, ki krožijo po vsem telesu in vplivajo na presnovo oz. izkoristek naše prehrane ter na uravnoteženost in proizvodnjo inzulina, ki pomaga sladkorju v krvi, da se pretvori v energijo. Delovanje ščitnice igra veliko vlogo pri obnovi celic, med njene naloge pa lahko prištejemo še popravljanje poškodovanega tkiva, nadzor srčnega utripa, uravnavanje čustev in živčnih povezav v možganih.
Golšo povezujejo z vitkostjo
Nenormalno povečana žleza, ki jo zdravnik opiše kot strumo in ljudska govorica kot »krof« ali »golšo«, ni vedno vidna od zunaj. Tudi vrat ni nujno debelejši, saj lahko golša raste navznoter, pač pa so svarilni znaki težave z dihanjem ali utrujenost in hujšanje, do katerih pride zaradi motenj pri nastajanju hormonov. Najpreprostejši način ugotavljanja, ali je žleza ščitnica povečana, je ultrazvočni pregled. Ta bo tudi pokazal na morebitni tumor ščitnice, ob čemer je treba vnaprej poudariti, da jih velika večina ni rakavih, za rakave tvorbe na ščitnici pa v začetnih fazah velja visoka stopnja ozdravljivosti.
Ali je za moje pridobivanje telesne teže lahko kriva ščitnica?
Da. Če opažate, da se brez razloga redite, da postajate vse bolj okorni, zaspani in slabo razpoloženi, če vam izpadajo lasje, imate luskasto kožo, globok glas, lahko upravičeno sumite na hipotireodizem, za katerim sicer najpogosteje trpijo starejše ženske. Po večini morajo bolnice pri hormonskem zdravljenju vztrajati vse življenje, vendar tablete nimajo večjih stranskih učinkov. Le redko je potrebna operacija.
Testiranje je priporočljivo tudi za mlade ženske
Presejalni test oziroma merjenje hormona ščitnice, tirotropnega hormona (TSH) in prostega T4, je priporočljivo že pred 35. letom, po tem pa vsakih pet let oziroma takoj, če opazite zgoraj navedene simptome. Ne odlašajte, morda za vaše odvečne kilograme niso krivi preobilni obroki!
Dieta za premalo aktivno ščitnico
V zadnjem času je bilo narejenih kar nekaj raziskav o tem, katere vrste hrana je primerna za premalo aktivno ščitnico. Rezultati so presenetljivi. Če je raven ščitničnih hormonov le malo znižana, vam bo prilagojena dieta gotovo koristila tudi pri uravnavanju telesne teže. Pomagate si lahko z naslednjimi živili:
Jod. Nikar ne uživajte več običajne kuhinjske soli, temveč na prodajnih policah poiščite sol, obogateno z jodom. Za optimalno delovanje ščitnice potrebujete 150 mikrogramov joda na dan; tolikšna količina je v približno pol čajne žličke soli z dodatkom joda. Običajna kuhinjska sol ne vsebuje veliko joda, zato pomanjkanja ne morete nadomestiti s presoljenjem. Zvišali boste krvni tlak in obremenili ledvica.
Selen. Ščitnica nujno potrebuje selen, da lahko izloča dovolj hormonov. Potrebujete približno 55 mikrogramov selena dnevno, najdete pa ga v oreščkih (še posebej v brazilskih), tuni in rižu.
Soja. Nekatere raziskave so pokazale, da soja upočasni izločanje hormonov žleze ščitnice, zato ni priporočljivo zaužiti več kot dve skodelici sojinega mleka ali sojinega čipsa na dan.
Ustekleničena voda. Slovenska voda iz pipe je sicer neoporečna, vendar je v njej veliko fluorida, ki zavira izločanje ščitničnih hormonov. V ustekleničeni vodi fluora ni. Glejte, da boste zobe po umivanju dobro splahnili, tudi v zobnih pastah je namreč fluor.
Ribe. Omega-3-maščobne kisline iz rib so nadvse pomembne za ohranjanje zdravih celičnih membran, ki pomagajo pri transportu ščitničnih hormonov skozi telo. Vsaj dvakrat na teden si privoščite lososa, skušo ali sardele. Če rib ne marate, toplo priporočamo jemanje dodatkov ribjega olja.
Varujte se hujšanja s hormonskimi pripravki!
Teoretično je resda najpreprosteje shujšati s ščitničnimi hormoni, saj s tem porabo energije umetno povečamo. Toda to je zelo nevarno. Zdravniki glasno svarijo pred takšnim načinom hujšanja, saj lahko pri sicer zdravem človeku nastanejo hude srčne okvare, včasih pa pride tudi do izpadanja las.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.