Ena najpomembnejših stvari je, da uživate čim več tekočine – vodo, limonado, čaje in seveda bistro juho, za katero so že babice govorile, da dela čudeže. Povečajte tudi vnos vitaminov in mineralov v sledeh (lahko tudi v obliki prehranskih dopolnil), zlasti naj bi pomagal cink, ki po nekaterih raziskavah bistveno skrajša trajanje prehlada.
Naslednja stvar, brez katere ne bo šlo, je počitek oziroma spanje. Med spanjem vaš imunski sistem proizvaja beljakovine, ki se imenujejo citokini, katerih naloga je, da se bojujejo z infekcijami. Reden in kakovosten spanec si morate privoščiti, tudi ko niste bolni, saj bo koristno vplival na imunski sistem in preprečil, da bi zboleli. Čeprav nas v času, ko smo »samo prehlajeni«, najbolj mika, da bi nadaljevali svoje življenje kot običajno, je najbolj učinkovito, če si lahko privoščite vsaj kak dan bolniške, da telo zares počiva. Morda se vam zdi, da ste v službi nepogrešljivi, a če se prehlad razvije v kaj resnejšega, boste prisiljeni zamuditi še več delovnih dni. Poleg tega verjemite, da vaši sodelavci ne bodo veseli, če boste bolni prišli na delo in mednje trosili bacile.
Proti neprijetnim znakom prehlada, kot je na primer boleče grlo, se lahko borite s številnimi izdelki, ki jih kupite v lekarni, pomagajo pa tudi domača zdravila – na primer propolis, ki ga nakapljate na kocko sladkorja, mešanica limoninega soka, medu in nastrganega ingverja, ki jo uživate v manjši količini ves dan, ali grgranje slane vode. V skodelico vode vmešajte žličko soli, zmešajte in grgrajte. Če vam je okus preslan ali preveč neprijeten, lahko vmešate še kakšno žlico medu. Mešanico po grgranju izpljunite.
Kadar smo bolni, nam hrana ne prija, ampak kljub temu, da nimate apetita, poskusite jesti. Če bo vaše telo oslabljeno zaradi lakote, se bo še težje borilo proti bolezni in trajalo bo dlje, da si opomorete. Hrana, ki jo uživate, naj bo lahka in bogata z vitamini.
Ne pozabite tudi na: zračenje prostorov (to je pomembno, tudi ko niste bolni), redno izpihovanje nosa (da se vam prehlad ne razširi na ušesa) ter na menjavanje posteljnine.
Eno je, da ukrepamo, ko že začutimo, da se nas nekaj loteva, še boljše pa je seveda, če se to sploh ne zgodi. Preventiva je ključnega pomena, zato se držite naslednjih nasvetov:
Veliko se gibajte – znanstveno je dokazano, da imajo ljudje, ki so nekajkrat na teden fizično aktivni, boljši imunski sistem in so manj bolni.
Pazite na higieno! Redno umivanje rok z milom in toplo vodo dela čudeže, pri tem pa pazite, da boste roke drgnili vsaj 15–20 sekund. Na umivanje rok bodite pozorni, tudi če ste že zboleli, saj boste tako zmanjšali verjetnost, da se bacili prenesejo na druge člane vaše družine. Ko pri roki nimate tekoče vode in mila, imejte s seboj razkužilo za roke.
Privoščite si masažo! Masaža zmanjša napetost v telesu, zniža krvni tlak in srčni utrip in tako vpliva na zmanjšanje stresa in povišanje imunskega sistema.
Obiščite solne sobe in/ali savno! Oboje dokazano pomaga organizmu, da se bo uspešneje boril proti virusom in bakterijam.
Dovolj spite!
Nabavite si vlažilec zraka! Virusi (na primer virus gripe) imajo radi suh zrak in v takšnem okolju bodo preživeli dlje časa kot v rahlo vlažnem.
Poskrbite za dovolj vitamina D! Vitamin, ki ga dobimo z izpostavljanjem sončnim žarkom, pa tudi z uživanjem mastnih rib, dela čudeže za imunski sistem.
Umirite svoje družabno življenje! V času, ko divja največ bolezni, ne bo škodilo, da pogosteje kot sicer ostajate doma in omejite obiske. Tako bo manj možnosti, da se kje česa nalezete.
ZDRAVA PREHRANA
Zdrava prehrana dela čudeže in je osnova za močno telo, ki se bo uspešno borilo proti boleznim. Pazite, da uživate dovolj tekočine, in jejte hrano, bogato z vitamini in antioksidanti. Največ vitamina C vsebujejo čili, rdeča in zelena paprika, ohrovt, brokoli, papaja, jagode, cvetača, brstični ohrovt, ananas, kivi in mango.
PO BOLEZNI ALI PREHLADU
Večina ljudi komaj čaka, da se bo počutila boljše, in že prvi dan po bolezni odhiti v službo, med ljudi, in nadaljuje običajni delovni tempo. Če se le da, se temu izognite in si še nekaj dni uredite delovnik tako, da bo za vas čim manj stresen. Dajte svojemu telesu čas, da si popolnoma opomore, nato pa začnite krepiti imunski sistem, da se boste do konca zime čim manjkrat srečevali s prehladi in boleznimi.
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2024, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.