ne jejte pred televizijo foto: dreamstime
Delež telesno nedejavnih prebivalcev narašča v mnogih državah, poroča Svetovna zdravstvena organizacija. Ob svetovnem dnevu gibanja stroka opozarja na nevarnosti in si prizadeva k večji telesni aktivnosti prebivalstva.
Kaj se zgodi, če ne gibamo dovolj?
Telesna nedejavnost vpliva na razvoj kronično nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in žilja, sladkorna bolezen in rak, kot tudi na dejavnike tveganja zanje, kot so zvišan krvni tlak, zvišan krvni sladkor in debelost. Kronične nenalezljive bolezni tako predstavljajo skoraj polovico splošnega globalnega bremena bolezni.
V Sloveniji vse več bolnikov, problematika je pereča
Kakšno pa je zdravstveno stanje prebivalcev v Sloveniji? Podobno kot v razvitih državah, tudi pri nas narašča število prebivalcev s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, ki so na prvem mestu po vzrokih smrti. Kot ocenjuje Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ), je problematika zelo pereča, saj se bolezni, ki so povezane z neustrezno prehrano in telesno nedejavnostjo, pojavljajo že pri otrocih.
So nizko izobraženi prebivalci manj osveščeni?
''Osnovnošolsko izobraženi so v primerjavi s srednješolsko in visokošolsko izobraženimi prebivalci značilno manj pogosto telesno dejavni vsaj 30 minut dnevno ali skupno 150 minut na teden. Razlike so statistično značilne pri obeh spolih. Moški so v primerjavi z ženskami značilno pogosteje telesno dejavni vsaj 30 minut dnevno ali skupno 150 minut na teden,'' ocenjujejo na inštitutu.
Koliko časa naj namenimo gibanju?
Kot pojasnjujejo na NIJZ, smernice Svetovne zdravstvene organizacije za odrasle priporočajo 150 minut zmerno intenzivne telesne dejavnosti ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden za ohranjanje zdravja. Za preprečevanje dejavnikov tveganja je priporočeno to količino podvojiti, za krepitev zdravja pa je priporočenega še več gibanja. ''To je še posebej pomembno za otroke, saj je videti, da je priporočilo o vsaj 60 minut zmerno do visoko intenzivne telesne dejavnosti prenizko. Po drugi strani telesna nedejavnost v vseh življenjskih obdobjih predstavlja dejavnik za razvoj nekaterih kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so debelost, diabetes tipa 2 in različne oblike srčno-žilnih obolenj, sedeč življenjski slog pa lahko vodi v prezgodnjo smrt.''
dieta foto: Dreamstime
Polna luna vam je lahko pri hujšanju v veliko pomoč. foto: Profimedia
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
PrijavaŠe nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke
Napačno vnesen email naslov
Ta email naslov je že uporabljen!
Registracija je bila uspešna!
© 2025, SALOMON d.o.o.
Vse pravice pridržane.