Zdravje
 

Težave, ki nastanejo, ko telo proizvaja preveč stresnega hormona

26. 2. 2024; 16.00
Avtor: Tea Dečman
anksioznost

anksioznost foto: profimedia

Stres je pomembna sestavina našega življenja. Težava pa nastane, ko je raven stresnega hormona kortizol vseskozi povišana. To slej ko prej začne načenjati naše zdravje.

Kortizol je hormon, natančneje steroidni hormon, ki ima v našem telesu več funkcij. Povečano pa se začne izločati med napori –psihičnimi in fizičnimi – zato o njem pogosto govorimo kot o stresnem hormonu. Vendar pa čisto brez njega človeško telo sploh ne bi moglo preživeti. Hormon dejansko poskrbi, da ima naše telo v vsakem trenutku dovolj energije. Kadar smo pod stresom, kortizol prevzame nalogo varovanja naših zalog in virov. Če ga telo proizvaja preveč, nastanejo neprijetne težave, dolgoročno pa precej ogroža tudi zdravstveno stanje.

Simptomi pretiranega izločanja kortizola

Prvi znak, na katerega morate biti pozorni, je izčrpanost. Kortizol poveča zmogljivost telesa, pod stresom pa ga pripravi tudi na alarmantno stanje in pripravljenost. Tako dolgotrajno stanje je za telo izjemno naporno. Moč mišic se osredotoči predvsem v nogah. Povišane vrednosti kortizola se zato prav na začetku največkrat pokažejo kot utrujenost in nenehna izčrpanost.

Visoka raven kortizola tudi zavira nastajanje serotonina, hormona sreče. Pojavi se brezvoljnost, celo depresija. foto: Profimedia

Visok krvni tlak

Če je telo nenehno v stanju pripravljenosti, se zvišata frekvenca bitja srca in krvni pritisk.

Depresivno razpoloženje

Če je v organizmu preveč kortizola, trpi tudi ožilje. Zato hitro dobimo modrice, tudi rane se celijo počasneje. Stres je viden tudi v obliki aken. 

Ženske vemo, da imajo hormoni močan vpliv na naše razpoloženje. Preveč stresnih hormonov precej vpliva na naše občutke. Notranji nemir, depresivna stanja, motnje nihanja razpoloženja in strahovi so zelo resni kazalniki previsokih vrednosti kortizola.

Pridobivanje telesne teže

Kortizol upočasni presnovo, telo pa uskladišči energijo na zalogo. Zato se ljudje v stresnih časih pogosto zredijo, čeprav pojedo zelo malo – stres namreč pošlje signal, da se mora telo pripraviti na slabe čase.

Kaj storiti?

Ker je kortizol življenjsko pomemben, povišanih vrednosti ne smemo nikoli zdraviti brez zdravniške diagnoze. Zdravnik s preiskavo krvi zelo hitro ugotovi, ali so vrednosti povišane. Če je zanje odgovoren kroničen stres, ga je treba čim prej odpraviti. Pomagajo sprostilne tehnike, reden ritem spanja in izločitev posameznih stresnih dejavnikov. K preveč kortizola lahko prispeva tudi odvisnost od alkohola ali depresija. Previsoke vrednosti kortizola lahko privedejo tudi do Cushingovega sindroma. V tem primeru pride do funkcijskih motenj hipofize ali nadledvične žleze, ki se pokažejo v obliki benignega tumorja. Bolezen se uspešno zdravi z zdravili ali operacijo.

prejšnji članek
Suzana Kozel o pehanju žensk za visokimi cilji
Svet slavnih
Suzana Kozel o pehanju žensk za visokimi cilji
naslednji članek
Kako postenje vpliva na vaše telo?
Zdravje
Kako postenje vpliva na vaše telo?

Napačno vnesen email naslov

  • Uporabite pravilen email naslov
  • npr.: "narocnik@mail.si"

Ta email naslov je že uporabljen!

Registracija je bila uspešna!

Prijavite se na e-novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na svoj e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite vpisan e-naslov in znova poskusite.